V našem magazínu se častokrát věnujeme článkům týkajícím vztahů, například jak poznat správného partnera, nebo jak si vyléčit zlomené srdce. Samotnému vztahu však obvykle předchází zamilovanost. Co to vlastně je? V dnešním článku se podíváme na několik základních otázek vysvětlujících tento fenomén, který většina z nás alespoň jednou zažila na vlastní kůži.
Co je zamilovanost?
Existuje mnoho možných definic zamilovanosti. Zamilovanost se nejčastěji chápe jako počáteční fáze vztahu, charakteristická idealizací partnera. V této fázi obvykle dochází k téměř obsesivnímu chování ze strany zamilovaného, který se snaží s partnerem trávit každou minutu svého času, nedokáže na něj přestat myslet a přehlíží jeho nedostatky. Zamilovaný člověk má tendenci vidět milovaného výhradně v pozitivním světle a mnohdy nevědomky přizpůsobuje svůj každodenní život jeho potřebám.
Co způsobuje zamilovanost?
Z biologického hlediska hraje velkou roli v tomhle období chemická reakce způsobená oxytocinem – hormonem, který se do našeho těla uvolňuje při pohledu na milovanou osobu, případně při vzájemném dotyku. Obvykle v nás vyvolává pocit nadšení, částečné nervozity a pověstných „motýlů v břiše“. Proces zamilování zároveň provází hormony jako dopamin a serotonin, které způsobují stav euforie. Zrychlený tep a pocení spouští přítomnost noradrenalinu. Dalo by se tedy říci, že je zamilovanost jistou chemickou hrou v našem těle.
Jak poznat zamilovanost?
Zřejmě znáš pocit, když začneš k někomu náhle cítit neobvyklou náklonnost. Neumíš si vysvětlit, co se s tebou děje a uvažuješ, jestli by za tím mohla být zamilovanost. Jak ji ale rozpoznáš?
Mnoho vědců se v průběhu posledních let snažilo zodpovědět tuto otázku. Výsledky několika výzkumů ukazují, že se mozek zamilovaného člověka značně liší od mozku čerstvě nezamilovaných lidí a lidí v dlouhodobém vztahu. Antropoložka Helen Fisherová ve své studii spojené s touto problematikou stanovila následující znaky lidského chování způsobeného zamilovaností:
- Pocit, že je milovaná osoba výjimečná
- Vnímání převážně na pozitivních vlastností milovaného
- Emocionální nestabilita: euforie, nespavost, ztráta apetitu, zrychlený tep a úzkost současně
- Přitažlivost vůči milovanému se stupňuje
- Problémy se soustředěním
- Plánování společné budoucnosti
- Snaha o vytvoření společných zájmů s milovaným
- Touha po emocionálním spojení s milovaným
- Pocit ztráty kontroly nad situací
Jak dlouho trvá zamilovanost?
Ne tak dlouho, jak se na první pohled zdá. Experti odhadují, že tato fáze u párů vyprchá během prvních 6 měsíců. Vztah následně postoupí na další úroveň, která je charakteristická budováním vzájemné důvěry a intimity. Trvání této etapy se udává mezi 6 měsíci a 4 lety. Nic z toho ale není striktně dáno a u mnoha párů se obě tato období často rozšíří na delší časové úseky.
Všechny tyto údaje platí rovněž pro obě pohlaví. V čem se však zamilovanost mezi muži a ženami liší? Hlavním rozdílem je délka přechodu od přátelství k zamilování samotnému. Zatímco mužům trvá průměrně 88 dní než se zamilují, ženský průměr je 134 dní. Je totiž prokázáno, že ženy jsou obecně opatrnější v budování důvěry.
Zajímají tě další články týkající se vztahů? Stačí když klikneš zde.