Na řadu z nás jsou kladeny vysoké nároky. Zvládnout to hektické tempo nedokáže každý. Nemůžeme být dokonalí a nedělat chyby. Mentální trénink pomáhá odbourat strach, zvládat stres, zlepšit pozornost, soustředěnost a sebevědomí. Díky technikám mentálního tréninku využijete svůj potenciál naplno.
Kdy se používá mentální trénink? Pomáhá všem
Mentální trénink je určen pro jednotlivce, ale i týmy, a to jak v práci, tak i v soukromém životě lidí. Vzhledem k tomu, že si klade za cíl mimo jiné připravit se na zátěž a zvládnout stres, jsou častými uživateli mentálního tréninku sportovci. Ti si najímají profesionální kouče, kteří si je berou do parády. S mentorem získáte lepší, rychlejší a efektivnější výsledky. Váš sportovní výkon tak bude znatelnější a lze se dostat až na vrchol kariéry. Můžete pak být opravdu špičkoví sportovci. Mentální trenér vás podpoří a přesně vám krok od kroku nadiktuje, co máte dělat, abyste dosáhli svých snů. Nasměruje vás tak, že se vydáte tou správnou cestou.
Techniky vhodné nejen pro sportovce
Mentální trénink slouží jak rekreačním, tak profesionálním sportovcům, ale i všem ostatním, kteří chtějí zlepšit svou sebedůvěru, zmírnit stres a překonat strach. Ať už tedy cvičíte jakkoliv, při workoutu i na mistrovství světa ve fotbale potřebujete být co nejvíce vytrénovaní. Proto, abyste tento náročný proces zvládli, existuje právě mentální trénink.
A jaké jsou tedy ty techniky? Jak zvládnout únavu, nechuť a všechny ty bloky a brzdy raketového rozvoje? Čím si pomůžete, když jste se svou vůlí nebo silami u konce? Právě zásadami mentálního tréninku a za pomoci lektora (sportovního psychologa). Trénink psychických dovedností (psychotrénink) se skládá z následujících technik.
Vytvářejte si závodní plán
Nejen ho sestavit, ale také se sportovního plánu držet. Trénovat imaginaci – představování si perfektního výkonu, vítězství. Máte-li závodní plán, lépe se vám podaří zdokonalovat se.
Hodnoťte svůj výkon
Jak moc jste byli dnes zdatní? A co v horizontu týdne, měsíce, půl roku? Jak jste se zlepšili za celý rok a celou dobu, co sportujete? Nezapomínejte si vést pečlivé záznamy, hodnotit svůj výkon a zvyšovat si sebevědomí vlastními výsledky.
Máte strach? Přiznejte si to!
Pokud někdo dělá navenek „houra“, že se nebojí, ačkoli uvnitř sebe trne strachy, měl by si své obavy přiznat a umět je pojmenovat. Nejde-li vyloženě o něco nebezpečného, musíte se naučit svůj strach ovládat. A to tak, že se diskomfortním situacím budete co nejvíce vystavovat. Jinak to nikdy nepřekonáte.
Naučte se, co neumíte
Lidé se většinou soustředí na dovednosti, které plně ovládají, a energii věnují zlepšování se v těchto oborech. Zapomínat se ale nemá ani na to, co tak úplně neumíte, protože když takové věci dělat nebudete, nikdy se je nenaučíte. Takže ano, plně rozvíjejte to, v čem jste dobří, avšak učte se i nové věci v oblastech, jež jsou vám cizí.
Tip: Naučte se žonglovat podle videa. Je to vhodný mentální trénink.
Jak zlepšit fyzičku a psychiku? Mentálním tréninkem!
Jak zlepšit sebevědomí? Přece tím, že si uvědomíte, že něco umíte a že jste něco dokázali. Může to být nějaká dovednost, úspěch nebo skvělé vztahy. Vycházet s ostatními lidmi totiž neumí kdekdo. Přestože si někdy popřemýšlíme o svých světlých stránkách, ve chvílích splínu přijde vhod vzít je na vědomí znovu. Velmi pomáhá pobyt v přírodě, procházka. Tímto způsobem si srovnáte myšlenky a vymyslíte nové nápady. Může to být ale samozřejmě i jiná fyzická aktivita, třeba plavání v jezeře. Jste-li introverti, vyplatí se vyhledávat taková místa, kde nepotkáte lidi, kteří by vás rozčilovali. Chcete-li mít svůj klid, musíte si jednou za čas vyhranit čas jen sobě a vyhnout se ostatním občanům.
Mentální trénink může vytrvalého sportovce dostat až na vrchol kariéry. Chce to jen mít dobrého kouče a poslouchat ho na slovo.
Přečtěte si také naše články o hledání předků na internetu, technikách asertivního chování a jak najít práci v oboru.