Jak na ...KulturaPodnikání

Co je cirkulární ekonomika a má budoucnost?

Cirkulární nebo-li „oběhová“ ekonomika. Pojem, který nás v následujících letech bude rozhodně zajímat, pokud nám budoucnost naší planety není lhostejná. Principem této ekonomiky je totiž znovuvyužití zdrojů a podpora udržitelného rozvoje. Zajímá vás proces recyklace, znovuobnovování zdrojů a dalších věcí, které jsou užitečné pro Zemi a naši společnost? Pojďme si tento druh ekonomiky přiblížit a zjistit, jak funguje v praxi.

V čem spočívá cirkulární ekonomika?

Už samotný název napovídá, na jakém principu ekonomika funguje. V naší společnosti se převážně využívá lineární ekonomika. Je založena na tom, že se zpracují suroviny. Následně se z nich vyrobí produkt, ale vzniklý odpad se nijak nezpracovává.

Opakem je cirkulární ekonomika. Na rozdíl od lineární funguje v cyklech. Jejím cílem je vzniklý odpad opět zpracovat. Pro efektivní využití této ekonomiky je ale zapotřebí vědět, které odvětví je pro ni vhodné.

Oběhová ekonomika v praxi

Již víme, na jakém principu cirkulární ekonomika funguje, ale kde ji můžeme v běžném životě vidět a využívat? Uplatnění této ekonomiky je široké, posuďte sami.

Proces znovuvyužívání zvaný re-use.
Re-use. Zdroj: Pixabay.com

Zálohování plastových lahví

Jako první v České republice přišla s touto formou znovuvyužití plastových lahví společnost Mattoni. Prázdné PET lahve můžete vrátit v obchodních řetězcích do speciálních automatů. Princip je stejný jako u vratných lahví.

Díky zálohování nezaplavujeme planetu další dávkou plastů. O propagaci znovuvyužití PET lahví se postarali i v talk show Jana Krause.

Upcyklované potraviny

Slyšíte tento termín poprvé? Není to tak dávno, co tento typ potravin vznikl. A v čem se liší zpracování výrobku od klasických? Jsou vyrobeny ze vzniklého odpadu. To našim uším nemusí znít moc slastně, ale pojďme si to podrobněji vysvětlit.

Upcyklací potravin se zabývá česká biopekárna Zemanka ve spolupráci se společností Ugo. Jak tyto dvě společnosti našly k sobě cestu? Ugo dodává Zemance dužiny, které zbydou ze zpracování ovocných a zeleninových šťáv. V biopekárně se dužiny zpracují v Dužinky – slané krekry.

S upcyklovanými potravinami je spojen také pojem ekologické stravování, díky němuž se snažíte vyprodukovat co nejméně odpadu.

Recyklace jídel z restaurací

S nápadem recyklace zbylých porcí jídel z restaurací přišla skupinka lidí z projektu Nesnězeno. Vyvinuli aplikaci, díky které si můžete objednat jídlo z restaurací ve vašem okolí za nižší cenu. Nemusíte se bát, že dostanete nějaké zbytky. Objednáváte si plnohodnout porci, která zbyla, navíc se 30 % slevou. Jedinou podmínkou je osobní vyzvednutí jídla v restauraci.

Sdílená kola

Pro někoho staré kolo patří na skládku, pro jiného stačí drobná oprava a kolo slouží dál. Stejný pohled na věc mají i zakladatelé společnosti Rekola. Těm se podařilo vytvořit systém sdílených kol.

A co je zapotřebí, abyste i vy mohli využívat tento dopravní systém? Stačí pouze chytrý telefon a kreditní karta s internetovým bankovnictvím. Do mobilu si stáhnete aplikaci Rekola, vytvoříte si účet, zadáte platební údaje a už stačí jen vybrat nejbližší kolo, získat kód k zámku a jet.

Re-use centra

Centra, která dávají věcem druhou šanci. Mezi re-use centra můžeme zařadit například nábytkovou banku. Lidé sem přináší nábytek, který už nevyužívají, je pro ně starý či je nějak poškozený. Nábytek se tu opraví a prodává se za nižší cenu, například sociálně slabším lidem. Zboží se tak vyhazuje a vrací se znovu do oběhu.

Za re-use centra se dají označovat i second handy. Ty bojují proti dalšímu problému dnešní doby, a tím je fast fashion.

Recyklované oblečení

Určitě jste zaznamenali v poslední době na oblečení cedulku se značkou PET lahví. Plastové lahve je možné zrecyklovat do nových plastových lahví nebo textilního vlákna. Jak probíhá výroba textilního vlákna z PET lahví? Očištěné lahve od etiket a víček se rozemelou na drobné kousky, a za vysoké teploty se z nich vytvoří vlákna. Látka vyrobená z plastových lahví se vlastnostmi velmi podobá polyesteru.

Institut cirkulární ekonomiky INCIEN

Příkladů cirkulární ekonomiky je mnoho. Pokud vás téma cirkulární ekonomiky zajímá, a chcete zjistit více informací nebo se do nějakého projektu zapojit, obraťte se na INCIEN. Jedná se o neziskovou organizaci, která má za cíl zvýšit povědomí o cirkulární ekonomice ve společnosti. Nabízí podporu, spolupráci i vzdělání v této oblasti.

Udržitelnost by nám neměla být lhostejná. Bytostně se týká každého z nás, naši rodin a budoucích generací. Proto i drobnými každodenními činnosti prospěšnými pro planetu uděláme vlastně mnoho.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Kateřina Korčáková
Píši pro různé portály jako je Moony a psaní beru jako své sebevyjádření.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *