Co dělat při horečce 39 u dětí Horečka 39 stupňů u dětí je vážným příznakem, který vyžaduje okamžitou pozornost a správnou léčbu. Horečka sama o sobě není nemocí, ale spíše je to tělo, které bojuje proti infekci nebo jinému zánětlivému procesu. Vysoká teplota je přirozeným obranným mechanismem, který tělo používá k potlačení patogenů a jejich množení. Nicméně, teplota nad 39 stupňů může způsobit vážné komplikace, jako jsou febrilní křeče, dehydratace a dokonce i život ohrožující stav.
Měření teploty
Prvním krokem při léčbě horečky je správné měření teploty. U dětí se teplota nejčastěji měří v podpaží, ale u kojenců a batolat se doporučuje měření rektálně, tj. v zadečku, protože je to nejšetrnější metoda. Pokud chcete dosáhnout opravdu přesného výsledku bez nutnosti miminko budit nebo se bojíte zavádět teploměr do zadečku, zvolte bezkontaktní teploměr. Změřte teplotu na vícero místech na čele a vždy počítejte s odchylkou, aby se zabránilo chybnému měření.
Základní pravidla při horečce
1. Klid a odpočinek: Dítě by mělo mít dostatek klidu a odpočinku. Horečka je energeticky náročná, a proto je důležité, aby dítě dostatečně spalo a odpočívalo. Zvyšte příjem tekutin, aby se zabránilo dehydrataci. 2. Léky proti horečce: Nejčastěji užívanými léky proti horečce u dětí jsou paracetamol a ibuprofen. Paracetamol je vhodný pro děti od narození, zatímco ibuprofen je vhodný od 3 měsíců věku. Kyselina acetylsalicylová (Aspirin) se do dětí do 15 let nesmí podávat. Dávkování léků je závislé na věku a tělesné hmotnosti dítěte, a proto je důležité číst příbalovou informaci a dodržovat doporučené dávky. 3. Fyzikální metody: Kromě léků lze horečku snižovat i fyzikálními metodami. Využívají se vlažné sprchy, šetrné koupele, omývání houbou a zábaly. Při provádění fyzikálních metod by měla být teplota v místnosti cca 24 °C. Pokud se objeví husí kůže nebo třesavka, procedury ukončete. 4. Zábaly: Zábaly jsou efektivní při snižování teploty, zejména u kojenců. Dítě zabalte do osušky namočené ve vlažné vodě (cca 18°C) a ponechejte v zábalu 10-15 minut. Balívejte pouze hrudník a břicho, končetiny nechávejte volné. Po 20 minutách změříte teplotu a v případě potřeby opakujte. 5. Hydratace: Dítě by mělo dostatečně pít, aby se zabránilo dehydrataci. Zvyšte příjem tekutin o 20 % na každých 1 °C nad 37 °C. Dehydratované a vysílené tělo si také žádá větší množství energie, proto by měl pacient přijímat o trochu více potravy (lehké a zdravé). 6. Indikace k ošetření na pohotovosti: Pokud horečkou trpí kojenec do 6 měsíců věku nebo má dítě do 1 roku horečku vyšší než 39 °C, vyhledejte lékaře okamžitě. U starších dětí je vhodné navštívit lékaře pokud je dítě apatické, málo močí, nechce pít, zvrací, je zmatené, neklidné, má bolesti ucha, hlavy nebo krku, má vyrážku či mramorovanou kůži. 7. Kombinování léků: Pokud horečka po použití léku neklesá, je možné střídat léky s obsahem paracetamolu a ibuprofenu v kratším časovém intervalu, a to po 4 hodinách. Například podáte lék s paracetamolem, po 4 hodinách můžete podat medikaci s ibuprofenem a po dalších 4 hodinách opět paracetamolové léčivo. 8. Základní pravidla při podávání léků: Vždy vyberte přípravek proti horečce určený speciálně pro děti. Před podáním léku přečtěte příbalovou informaci a dávkování stanovte co nejpřesněji podle tělesné hmotnosti dítěte. Nepřekročujte maximální denní dávku a sledujte celkové množství užitého léčiva. 9. Závažné příznaky: Pokud teplota překročí 40 °C nebo se objeví febrilní křeče, okamžitě kontaktujte lékaře nebo záchrannou službu. Dítě, které má tendence ke vzniku febrilních křečí, by mělo být podáváno léky ke snížení teploty již při prvních příznacích horečnatého onemocnění. 10. Správná teplota v místnosti: Při provádění fyzikálních metod ke snižování horečky by měla být teplota v místnosti cca 24 °C. Pokud se dítě začne potit, je nutné hradit ztracené tekutiny a dodržovat přiměřenou teplotu místnosti.
Souhrn
Horečka 39 stupňů u dětí je vážným příznakem, který vyžaduje okamžitou pozornost a správnou léčbu. Základní pravidla zahrnují klid a odpočinek, užívání léků proti horečce, fyzikální metody snižování teploty a hydrataci. Pokud se objeví závažné příznaky, okamžitě vyhledejte lékaře. Správná léčba horečky může u dítěte předejít vzniku komplikací horečky, jako jsou febrilní křeče a dehydratace.