V dnešní hektické a uspěchané době orientované na vydělávání peněz, která hodnotí kvalitu lidí dle jejich výkonnosti a frekvence aktivit, je až příliš snadné setkat se s nekončící chronickou únavou. Únava jako taková často oznamuje příchod oslabení organismu či nemoci.
Chronický únavový syndrom
Únava je dnes velmi častým jevem. Snažíme se stihnout všechnu práci, mít navařeno pro rodinu, vždy vypadat dokonale a ideálně stihnout alespoň deset různých koníčků za týden. Klasické únavy v reakci na psychickou či fyzickou zátěž se zbavíme dlouhým a hlubokým spánkem, odpočinkem a vyváženou stravou. Častá únava, kterou budeme ignorovat se však velmi snadno změní v chronickou.
O chronické únavě mluvíme ve chvíli, kdy se člověk potýká se silnou únavou déle jak 6 měsíců. Je samozřejmě třeba vyloučit všechny možné příčiny únavy, kterými jsou zejména závažná onemocnění jako nádorové bujení, metabolické či hormonální poruchy, nemoci srce a plic, nežádoucí účinky léku apod.
Příznaky chronické únavy
Klasickou únavu zná snad každý z nás. Jedná-li se však o chronickou únavu, všechny tyto příznaky se ještě umocňují. Mohou jimi být například:
- tělesné i duševní vyčerpání
- celková slabost
- bolestivost svalů a kloubů
- posunuté vnímání teploty ( návalový chlad a horkost)
- bolestivost mízních uzlin
- špatný přerušovaný spánek
- problémy se soustředěním
- poruchy paměti
- objevování a mizení únavy ve vlnách
Chronické únavy se zpravidla nezbavíme ani kvalitním sedmihodinovým spánkem. Tento typ únavy vychází z depresí a dostavuje se tedy zejména ráno. Jednou z mnoha příčin může být mimo jiné i dehydratace. Sladké nápoje a káva, které přes den konzumujeme jsou pro náš organismus spíše toxické a proto se nedají zcela počítat do denního přijmu tekutin. Nejdůležitější tekutinou v denním přijmu je především neperlivá voda a jemné minerální vody.
Jak s únavou bojovat?
Existuje mnoho způsobů, jak můžeme s chronickou únavou bojovat a to i bez léků a antidepresiv.
Jak už jsme zmiňovali výše, důležitou součástí denního režimu je pravidelná hydratace organismu. Ideální denní příjem tekutin se pohybuje kolem 2l/denně u dospělého člověka.
Jestliže bojujete s dlouhotrvající únavou, doporučujeme vyhledat vašeho obvodního lékaře, aby provedl alespoň základní krevní vyšetření a vyloučil tak závažnější onemocnění, která mohou únavu způsobovat.
Pokuste se změnit své každodenní návyky. Jestliže chodíte spát pozdě v noci, vypravte se do postele alespoň o hodinu dříve. Mnohé studie prokázaly, že nejkvalitnější spánek nás čeká právě do půlnoci. Může se samozřejmě stát, že se vám bude o hodinu dříve hůř usínat. I na to vám poradíme lék a není jím nic jiného než pravidelná fyzická aktivita.
Velmi vhodné je také změnit stravovací návyky. Zejména doporučujeme omezit příjem alkoholu a kávy.
Společnost a chronická únava
Jak už jsme se zmiňovali výše, dnešní doba nehraje příliš do karet klidným dnům ani intenzivnímu odpočinku. V době, kdy jedeme hlavně na výkon není příliš času pro kvalitní a dlouhý spánek.
Ze studií vyplývá, že syndromem chronické únavy trpí nejvíce ženy středního věku a dospívající mezi 13. a 16. rokem. Často se můžeme setkat s nepochopením okolí. Jen velmi zřídka najdeme člověka, který má pro tuto naši životní fázi pochopení. Málokdo pak pochopí, že je chronická únava nemoc jako každá jiná a to zejména proto, že vlastně není vidět.
Ve chvíli, kdy se nemocný dostane do takové fáze, že není schopen vstávat ráno do práce, natož pak plnit si své společenské závazky, společnost ho zcela vyloučí. Ba co víc, považuje takového člověka za pohodlného a líného.
Přečtěte si také o tom, jak nastartovat lymfatický systém nebo o příčinách černání zubů.