Zdravé sebevědomí není otázka štěstí, ale vědomé rozhodnutí. Můžete objevit jeho kouzlo, které vám změní život. Naučím vás, jak na to. Namíchala jsem pro vás koktejl plný sebelásky a zdravého sebevědomí.
Sebevědomí
Věděli jste, že většina našich problémů vychází z nízkého sebevědomí? Napadlo vás někdy, proč stále více lidí vyhledává služby koučů, psychoterapeutů, poradců a mentorů? V průběhu mé psychoterapeutické praxe se vystřídala řada klientů s různými problémy, jaké si jen dovedete představit. Vypozorovala jsem, že mají jedno společné. Hádáte správně, skutečně je to nedostatečné sebevědomí.
Sebevědomí se buduje postupně, krok za krokem a vyžaduje vytrvalost i trochu nepohodlí. Kolikrát jste četli „zázračné návody„, ale nefungovaly? Sebelepší návody a postupy nebudou užitečné, pokud nepůjdete do akce. Nestačí si je jenom přečíst, aby se z nás stali experti na sebevědomí. Když to nevyzkoušíte, nečekejte zázraky. Musím vás varovat, že to pravděpodobně bude bolet. Připravte se i na změny, které vás možná překvapí a lidem ve vašem okolí se nebudou líbit. Možná komplexně změníte okruh přátel, práci nebo životní podmínky. Rozhodně to není procházka růžovým sadem, ale stojí za to.
1. Sebevědomý člověk zůstává sám sebou
Možná chcete být krásná jako modelka, chytrá jako Einstein nebo bohatá jako Bill Gates, jenže měříte 150 cm, ve škole jste propadala a pracujete jako uklízečka. Pokud chcete mít sebevědomí, nikdy se neporovnávejte s nikým jiným. Maximálně sami se sebou, kým jste byli včera. Pamatujte si, že sousedova tráva není zelenější. Nikdy nevíte, čím si druhý prochází nebo co v minulosti zažil.
Sociální média berte s rezervou, protože ukazují jen falešný obrázek štěstí a spokojenosti. Nikdo není stále tak dokonalý, veselý a úspěšný, jak se prezentuje. Málokdo se chlubí nepovedenou oslavou, hádkou s manželem, vyhazovem z práce nebo autoškolou na třetí pokus. Na Facebook si asi nebudete dávat fotku ve vytahaných teplácích nebo s mastnými rozcuchanými vlasy, protože doma vás přeci nikdo nevidí.
Chovejte se přirozeně, protože nikdo se nevydrží přetvařovat věčně. Sebevědomý člověk je hrdý na své přednosti, ale přijímá i své stinné stránky. Neznamená to, že se nemůžete stále zlepšovat a stát se lepší verzí sebe sama. Každá pozitivní změna a úspěch vás posune blíže ke zdravému sebevědomí.
2. Sebevědomí znamená dávat sebe na první místo
Vy jste ta nejdůležitější osoba na celém světě, protože když nebudete šťastní sami se sebou, těžko s vámi budou šťastní lidé ve vašem okolí. V letadle při nouzovém přistání také musíte nasadit kyslíkovou masku nejprve sobě, teprve potom svým dětem. Unavený člověk na pokraji svých sil nebude užitečný svému partnerovi, dětem ani kolegovi v práci.
Tento bod je jeden z nejdůležitějších, ale také nejtěžších. Byli jsme vychovávání v době, kdy slovíčko JÁ bylo skoro sprosté slovo. Učili nás nevybočovat z řady, mlčet ze strachu před „spravedlností“ a podřizovat se autoritám. Obzvlášť ženy byly vedeny k tomu, aby byly „hodné holčičky“ a dávaly přednost rodině před kariérou. Na muže zase byla kladena zodpovědnost za finanční zabezpečení rodiny. To vše vedlo k potlačování potřeb ve jménu vyššího dobra. Naštěstí dnešní doba přináší příležitosti změnit tyto zažité stereotypy a nefunkční vzorce.
- Každý den si najděte alespoň chvilku pro sebe, kdy se budete věnovat sami sobě.
- Co nejčastěji dělejte činnosti, které máte rádi a nabíjí vás energií.
- Najděte si práci, která vás bude naplňovat.
- Budujte zdravé vztahy s ostatními i sami se sebou.
3. Vyjadřujte své potřeby jasně a věcně
Upřímnost a otevřenost je základem každého zdravého vztahu. Zásadně se přitom držte pravidla nevyřešené záležitosti nechat v minulosti. Nemá smysl vytahovat na světlo staré křivdy a incidenty. Vyjadřujte své aktuální potřeby konstruktivně a bez bouřlivých reakcí. Rozbouřené emoce si nejprve zpracujte, protože není nic horšího než zraňující slova, která už nejdou vzít zpět. Na druhou stranu rozhodně nenechávejte žádné kostlivce ve skříni, protože vám tam budou zabírat místo a budou vás strašit, kdykoli skříň otevřete.
Při sdělování svých potřeb se soustřeďte na své pocity a svůj pohled na věc. Nikdy nekritizujte ostatní ani nehodnoťte jejich chování. Hovor se doporučuje začínat slovy „Já cítím, chci, přeji si.“ Posuďte sami. Které vyjádření má větší pravděpodobnost, že povede ke konstruktivnímu řešení. „Ještě jsi neopravil ten kapající kohoutek, to se tě mám pořád doprošovat?“ nebo „Mrzí mě, že jsi ještě neopravil ten kohoutek. Když jsi mi to slíbil a neudělal to, mám pocit, že si mě dost nevážíš.“ Ani jedno nemusí vést ke spravení kohoutku, ale ta první věta vás od sebe vzdaluje, kdežto druhá sbližuje.
Otevřená komunikace minimalizuje prostor pro vytváření domněnek. Když něco chcete sdělit, udělejte to. Když vám něco není jasné, zeptejte se. Když něco potřebujete řešit, neodkládejte to. Když vás někdo zraní, řekněte mu to. Nikdo není kouzelník ani neumí číst myšlenky. Pokud budete místo komunikace jen očekávat a předpokládat, těžko dostanete od druhých to, co potřebujete.
4. Myslete pozitivně a sebevědomí poroste
Pozitivní myšlení není reklamní slogan ani prázdná fráze, ale důležitý aspekt zdravého sebevědomí. Zamyslete se nad tím, zda hledáte cesty nebo výmluvy. Optimista se snaží v každé situaci nalézt příležitost, kdežto pesimista vidí jen překážky. Těžkosti můžete vnímat jako výzvu ke zlepšení a překonání svých hranic. Bude se vám žit lépe podle hlesla „Co tě nezabije, to tě posílí“. Každou životní zkoušku přijímejte s pokorou a vědomím, že jste zase o něco silnější.
Vědomě můžete sledovat pozitivní zprávy, vybírat si podobně naladěné lidi a zaměřovat se na věci, které máte rádi. Pokud chcete myslet pozitivně, musíte pochopit rozdíl mezi sférou vlivu a sférou zájmu. Zaměřujete se převážně na věci a situace, které můžete ovlivnit svojí vlastní aktivitou. Všechno ostatní patří do zóny zájmu. Nemáte vliv na politickou situaci, výsledek sportovního utkání ani počasí. Neznamená to, že se o ně nemůžete zajímat, ale neměli byste tomu věnovat větší pozornost, než je potřeba.
Pozitivní přístup je založen na víře v lepší budoucnost a vděčnost za to, co již máme. Těžko můžeme očekávat pozitivní změny, když si nevážíme své přítomnost. Pokud chybí vděčnost, pak chceme stále více a nikdy nejsme spokojení. Nejlepší cesta je soustředit se na přítomný okamžik a plně ho prožívat. Šťastný je ten, kdo dokáže vidět zázraky každodenního života.
5. Vztahy bez stížností
Neustále stížnosti nás odvádí od štěstí a spokojenosti v životě. Můžeme sedět a nadávat na nespravedlnost, osud či smůlu, ale nic nezměníme. Stěžovat si na partnera, šéfa nebo otravného souseda je do určité míry přirozené, ale nemělo by to přesáhnout obvyklou míru. Takzvaný chronický stěžovatel má daleko ke zdravému sebevědomí. Pravděpodobně nebude ani oblíbený a vyhledávaný společník.
Říkáš: miluji déšť, když však prší, jdeš se schovat, abys nezmokl. Říkáš: miluji slunce, když však svítí, jdeš se schovat do stínu. Mám strach, že mi jednoho dne řekneš: miluji tě.
John Lenon
Sebevědomý člověk nemá potřebu si stěžovat, protože by zbytečně plýtval svojí energií. Naopak chápe, že aktivní přístup ke změně, odvaha, odhodlání a vytrvalost mají větší efekt. Můžete si občas postěžovat, ale nenechte se tím pohltit. Každá pozitivní i negativní zkušenost vás posune, zatímco stížnosti bez akce vás udržují stále na stejném místě.
6. Stanovujte si cíle a jděte si za svými sny
Pokud chcete prožívat šťastný a naplněný život, musíte vědět, kam směřujete. V mé terapeutické praxi se to hemží klienty s depresemi a úzkostmi. Většinou nemají žádnou nebo velmi nejasnou představu o budoucnosti. Co to znamená být šťastný, být v pohodě, žít normální život? Jednoduše pro každého něco jiného.
Ujasněte si, co v životě chcete a co jste pro to ochotni udělat. Buďte ve svých plánech a vizích co nejkonkrétnější. Zapojte své emoce a představujte si, že už to máte. Jak to bude vypadat? Jak se budete cítit? Jak se budete chovat? Jak myslet? Kdo tam s vámi bude? Co spolu budete dělat? Klidně si to všechno sepište, udělejte koláž, meditujte o tom každý večer, nakreslete obrázek a nalepte si ho na ledničku. Prostě dělejte cokoli, co Vám bude vaše sny a cíle neustále připomínat.
Snít a představovat si krásnou budoucnost vám ale rozhodně nestačí. Pokud nepůjdete do akce, zůstane jen u těch snů. Doma u televize si sotva vyděláte na vysněný dům. Musíte si udělat plán a jít za svým snem krok za krokem.
Ještě malé varování na konec
Pozitivní přístup k životu a zdravé sebevědomí je neustálý proces. Nikdy nesmíte usnout na vavřínech. Vaše sebevědomí vám může kdokoli ve vteřině nabourat. Nikdo není dokonalý a každý má své slabiny. Pak už jen stačí jedna jediná poznámka, která se trefí do správného místa, a shodí vás to o několik pomyslných příček žebříku zpět. Pak nezbývá než znovu naskočit do procesu změny. Vydržte, nepolevujte a dříve či později se úspěch dostaví. Pracujte na sobě a očekávejte zázraky. Vy to dáte.
Přečtěte si také článek o rýžovém oleji nebo o kratomu.