Bolestmi prsou běžně trpí ženy všech věkových kategorií. Bolest v prsou způsobuje mnoho faktorů. Pokud se potýkáte s bolestí prsou, tak se především uklidněte a nemyslete hned na nejhorší. Nic nepodceňujte a objednejte se k lékaři na prohlídku. Prsa Vám prohlédne i Vaše gynekoložka. Pravidelně podstupujte mamografické vyšetření. Mamografie je obrazová diagnostická metoda, která umožňuje odhalit i malé nádory prsu.
Příčiny bolesti prsou
Jaké jsou příčiny bolesti prsou?
Hormonální změny
Bolest prsou je běžným příznakem premenstruačního syndromu (PMS). Může být způsobena změnami hladiny hormonů, které se vyskytují v průběhu menstruačního cyklu. Většina žen zažívá tento typ bolesti jako pulzující nebo tupou bolest. Hormonální změny během těhotenství také mohou způsobit bolest, zejména v raných stadiích těhotenství, kdy se hormonální změny přizpůsobují novému stavu.
Úder/náraz
Vzpomeňte si, zda jste se omylem neudeřila do míst v oblasti hrudníku. Takový úder či náraz může způsobit bolest v prsou.
Bolest od páteře
Bolest prsou může být způsobena problémy s páteří, konkrétně s horní částí páteře. Například bolesti krční páteře nebo horní části zad mohou vystřelovat do prsou a způsobovat bolest nebo nepohodlí v této oblasti. Tento typ bolesti prsou se obvykle projevuje jako tupá bolest v jednom nebo obou prsou.
Svaly, nervy, stres
Mimo problémy s páteří může bolest prsou být také způsobena zánětem svalu, nervovými problémy, jako je například neuralgie nebo stresem a úzkostí. Je tedy důležité podstoupit důkladné vyšetření u lékaře, aby byla určena správná příčina bolesti prsou.
Cystická mastopatie
Cystická mastopatie je stav, kdy se v prsou vytváří cysty. Tyto cysty mohou být malé nebo velké a mohou způsobovat bolest, citlivost a otok v oblasti prsu.
Kojení
Kojení může způsobit bolest prsou, zejména v prvních dnech a týdnech, kdy se tělo matky přizpůsobuje kojení.
Zánět
Zánět prsu je zánětlivý stav prsu, který obvykle postihuje kojící ženy. Může způsobit bolest, otok a citlivost v jednom nebo obou prsou.
Kardiologické problémy
Kardiologické problémy, jako je angina pectoris, mohou způsobit bolest v oblasti hrudníku, včetně prsou.
Infekce prsu
Infekce prsu, známá jako mastitida, může způsobit bolest prsu, zčervenání a otok v postižené oblasti.
Nádor
Fibroadenom je benigní nádor prsu, který se často vyskytuje u mladých žen. Fibroadenomy mohou způsobovat bolest v prsu, ale obvykle jsou bezbolestné. Zhoubné nádory prsu jsou vzácnou příčinou bolesti v prsou, ale stále je třeba je zahrnout. Může se vyskytnout bolest v jednom nebo obou prsou, ale může také dojít ke změně velikosti, tvaru nebo textury prsu.
Samovyšetření prsou
Pravidelné samovyšetření prsou by měla dělat každá z nás. Díky tomu zachytíte případné změny co nejdříve a díky včasné diagnóze lékaře zahájíte léčbu. Pečujte o sebe a kontroluje svá prsa! Zahrňte samovyšetření prsou do své rutiny. Jak svá prsa vyšetřit?
- Při stání nebo ležení položte ruce na boky a pozorujte prsa. Hledejte změny ve velikosti, tvaru a vzhledu prsu, jako jsou například zarudnutí nebo zdeformování prsu.
- Postavte se před zrcadlo a podívejte se na prsa ze všech úhlů. Pozorujte, zda jsou všechna znaménka symetrická a beze změn.
- Zvedněte ruce nad hlavu a pozorujte prsa. Tuto pozici můžete zaujmout při sprchování.
- Jednou rukou postupně prohlížejte pravé a levé prso. Využijte prstů a krouživými pohyby prohmatávejte oblasti od bradavky až po okraj prsa. Hmatatelnou bulku lze hledat jak v prsu, tak i v podpaží a podél hrudní kosti.
- Proveďte stejný postup u druhého prsa.
Přečtěte si můj minulý článek o výhodách suchého kartáčování (Dry brushing).