Došlé parte přináší nejenom smutek nad úmrtím člověka, ale také vyvolává otázky, jak reagovat. Často se o úmrtí dozvíte také jinak, než že by vám dotyčné blízké osoby dali vědět. Mnoho lidí tak celou situaci vyignoruje.
Pandemie koronaviru nás naučila, jak dělat mnoho věcí, které jsme do té doby nikdy nedělali. Jednou z nich může být vyjádření upřímné soustrasti formou SMS či jinak textově (WhatsApp, Messenger či dokonce Instagram). Dříve tento způsob kondolence k úmrtí byl naprosto nepřijatelný, dokonce snad i urážlivý. Dnes je to někdy nechtěná nutnost. Mnoho lidí to ocení, jelikož nemají rádi tyto nepříjemné situace. Jak správně popřát upřímnou soustrast textově přes SMS či jinou aplikaci?
Vyjádření soustrasti formou sms
Stejně, jako se z hlasu člověka pozná, jestli je v pohodě nebo je naštvaný, i v SMS zprávě se dá alespoň zčásti promítnout vaše upřímnost. Nedělejte si stres s tím, jestli to, co napíšete, bude správné nebo ne. Napište upřímně to, co tomu druhému pomůže, co ho utěší. Pro upřímnou soustrast neexistují žádná pevně stanovená pravidla pro to, co napsat a co naopak nepsat.
Řiďte se svým instinktem, svými city. Obsah kondolence závisí v jisté míře na vztahu mezi vámi a pozůstalým. Nelze proto najít frázi, která by postačovala pro všechny. Na co si dát pozor: upřímná soustrast se nikdy nepřeje. Další radou může být délka. Je lepší krátká zpráva než román. Můžete přidat smajlíka, který dodá pocity. Lze také poslat obrázek s kondolencí, který bude zastupovat tištěnou.
Pozor na technologickou způsobilost
I když může být SMS zpráva upřímným vyjádřením soustrasti nad smrtí někoho blízkého, myslete dopředu. Jak je na tom ten, kdo od vás SMS dostane? Má chytrý telefon nebo mu vaše SMS nepřijde celá? Budete-li posílat MMS s obrázkem, umí ji ten, kdo ji dostane, otevřít? Nebude to pro něj jen další zdroj stresu? Vyjádření soustrasti by mělo utěšit a ne nazlobit.
Komu kondolovat
Neexistují žádná pevná pravidla. Obecně se dá říct, že se kondoluje nejbližším pozůstalým. K těm patří: manžel / ka, přítel / kyně, dospělé děti, rodiče. Upřímnou soustrast je možné vyjádřit ale komukoli koho znáte nebo kdo byl ztrátou člověka více postihnut.
Kondolence k úmrtí – vzory
Najít ta správná slova a navíc ve správném gramatickém tvaru, může být někdy příčinou stresu zase u nás samotných. Využijte proto různé webové stránky, na kterých najdete varianty SMS zpráv, díky nimž zajistíte, aby vaše kondolence byla důstojná. Můžete do vyhledávače zadat například: upřímnou soustrast sms, sms upřímnou soustrast, upřímnou soustrast pres sms a takové weby se sami nabídnou.
Uvádíme několik obratů, které lze použít
- Cítíme s Vámi v těchto těžkých chvílích.
- Přijměte upřímnou soustrast.
- Sdílíme s Vámi Váš smutek.
- Dovolte, abychom Vám touto cestou vyjádřili svoji hlubokou soustrast nad ztrátou milovaného člověka, kterého jsme si velmi vážili.
- Žádná slova nemohou zmírnit Váš zármutek.
- V této strastné chvíli přijměte prosím projev naší soustrasti, účasti a útěchy.
- Přijměte naši upřímnou soustrast nad ztrátou milované osoby.
- V této bolestné chvíli přijměte, prosím, projev naší soustrasti, porozumění a útěchy.
Samozřejmě s kamarády či známými si tykáte, takže může být stylizováno například:
- Hrozně mě/nás to mrzí.
- Cítíme s tebou.
- Kdybys něco potřeboval, tak se na nás můžeš obrátit.
- Upřímnou soustrast. Buď silnej.
Tištěná kondolence poslaná poštou
Pro kondolenci poštou se prodávají v papírnictví kondolenčních kartičky. Pokud vyberete tuto možnost, je vhodné dopsat dovnitř rukou vlastní text a podepsat se. Možná ale raději zvolíte osobnější přístup a napíšete pozůstalým dopis. Text by měl být stručný. Potěší text psaný rukou.
Písemná kondolence by měla přijít adresátovi ideálně v den pohřbu, nejpozději dva týdny po něm. Text by měl být krátký, jasný a upřímný.
Osobní kondolence
Nejčastějším způsobem je vyjádřit první kondolenci ve chvíli, kdy jste se dozvěděli o úmrtí. Pak při příchodu do smuteční síně komukoliv, koho znáte a víte o něm, že byl úzce s nebožtíkem spjat. Nakonec po obřadu, kdy se většinou vytvoří zástup u první řady, kde sedí nejbližší příbuzní.
Kondolenci vyjádříte stiskem ruky, doprovázený tišším projevem slovy jako například: „upřímnou soustrast“. Nenechte se svést výrazem „přeji upřímnou soustrast“. Soustrast se pozůstalým vyjadřuje, ale nepřeje.
Buď jednoduchý a upřímný
Nepiš dlouhé odstavce. Jednoduchá zpráva s přímým vyjádřením účasti je často nejlepší. Například:
- „Je mi líto tvé ztráty. Pokud budeš potřebovat cokoliv, jsem tady pro tebe.“
- „Myslím na tebe a tvou rodinu v této těžké době.“
Zmiň se o podpoře
Dej najevo, že jsi k dispozici, ale nepřeháněj. Nikdo v takové situaci nepotřebuje cítit tlak. Zkus:
- „Kdykoliv budeš potřebovat mluvit, napiš mi.“
- „Myslím na tebe. Pokud budeš potřebovat něco, dej vědět.“
Vyjádři empatii, ne litost
Vyhni se příliš dramatickým frázím. Drž se přímých a upřímných slov. Například:
- „Vím, že slova nestačí, ale myslel/a jsem na tebe.“
- „Vím, že to je těžké, a jsem tu pro tebe.“
Dobrý den,
v textu a se objevuje „popřát“ upřímnou soustrast, Prosím opravte to, soustrast se nepřeje, ale projevuje.
Ferdanová