Jak na ...TěloZdraví

3 dobré rady a 2 návody, jak se zbavit stresu a nervozity

Stres je bohužel součástí každodenního života a nejvíce se nám jej dostává v práci. Jistá míra stresu je normální a přirozená. Krátkodobý stres z nás dokonce dokáže dostat nejlepší možné výsledky. Dlouhodobé působení stresu má však na náš organismus devastující účinky, které se mohou začít projevovat například problémy se spánkem. Chcete se dozvědět, jak se zbavit stresu? Podívejte se na naše tipy. 

Čtyři podoby stresu

Pokud jste pod tlakem, začne se stres projevovat v:

  • myšlení,
  • cítění,
  • tělesných reakcích,
  • chování.

Tyto čtyři podoby jsou propojené nádoby. Když jsme ve stresu, jsou naše myšlenky automaticky negativní, trpíme katastrofickými představami a všechno vidíme černě. Kvůli tomu se začneme cítit podrážděně a vztekle, což často vede k impulzivnímu jednání.

Z hlediska tělesných reakcí má stres na každého z nás jiné účinky. Někoho rozbolí hlava, někoho žaludek, jinému se začne špatně dýchat a může cítit i tlak na hrudi. Naše chování je následně nepřiměřené. Buď se zbytečně stáhneme do sebe, nebo jednáme agresivně. Po odeznění stresu se dostaví lítost a výčitky z nepřiměřených reakcí.

Lidé se často stresují před pracovními pohovory či studenti před zkouškami.

Stres negativně působí na tělo i mysl. 

Docent Jan Urban, absolvent VŠE a Univerzity Karlovy v oboru psychologie práce a řízení, říká: „Žít v trvalém stresu znamená zahrávat si s ohněm, a to i z čistě pracovního hlediska. V takové situaci je třeba zamyslet se nad tím, co bychom na svých pracovních zvycích, přístupu k práci či dokonce ke svým spolupracovníkům mohli nebo měli změnit.“

Jak proti stresu bojovat

V boji proti stresu vám může pomoci úprava jídelníčku i životního stylu. Kromě toho se můžete zkusit uvolnit fyzicky i psychicky.

1. Jezte vyváženě a nezapomeňte na vitamíny

Pokud vám stres přerůstá přes hlavu, zvyšte přísun kyseliny listové. Najdete ji například ve špenátu, chřestu nebo fazolích.

Do svého jídelníčku zařaďte drůbeží, vepřové a hovězí maso. Jídla můžete doplnit o dýňová nebo sezamová semínka, která podporují tvorbu serotoninu, tedy „hormonu štěstí“.

Zázrakem v boji proti stresu jsou kvasince, obsahující důležité vitamíny skupiny B. Najdete v nich B1 – thiamin, B2 – riboflavin a B3 niacin, ale kromě toho také fosfor, draslík, železo, zinek, hořčík, draslík a další. Nedostatek vitamínu B se může projevit nejen podrážděností, ale také zhoršenou kvalitou vlasů, nehtů a pokožky. Přísun vitamínu B6 můžete podpořit i doplňkem stravy Magnesium + B6.

2. Dopřejte si kvalitní spánek

Během spánku se tělo i mysl regenerují a jeho nedostatek může vést k podrážděnosti. Při nedostatečném nebo nekvalitním spánku se cítíte nervózní a bez energie. Proto dodržuje zásady spánkové hygieny a kvalitní spánek podpořte třeba bylinkovým čajem z meduňky.

Během dne můžete praktikovat minutovou mikromeditaci. Na 1 minutu si ztište veškerou elektroniku a vše co vydává hluk. Pohodlně si sedněte, zavřete oči a vnímejte vše, co je možné v tomto momentě vnímat smysly: chuť, dotek židle nebo látky, chlad či teplo. Uvědomte si tento moment a jedenkrát se klidně nadechněte.

3. Žijte aktivní život

Po práci se věnujte sportovní aktivitě. Sport totiž přináší psychickou i tělesnou pohodu a dobře se při něm odreagujete. Ideální jsou sporty, u kterých se hodně „zapotíte“. Choďte třeba na spinning, kickbox, kruhový trénink nebo taneční lekce. Fyzickou aktivitou vyplavujete endorfiny, které ve vás vzbuzují pocity štěstí. Pokud preferujete něco klidnějšího, věnujte se józe nebo tai-chi.

Pokud nejste příznivcem žádného sportu, zajděte si alespoň na procházku. Doprovod vám může dělat čtyřnohý mazlíček, kterého jistě potěší, když se s ním na závěr pomazlíte. Mazlení se zvířetem totiž dokáže snížit množství stresových hormonů a uvolnit hormony dobré nálady: serotonin, prolaktin a oxytocin.

Vyrazte na procházku se svým chlupáčem. 

K aktivitě se počítá i milostný život. Je totiž dokázané, že sex zmírňuje bolest, napětí a stres. Bonusem navíc je poté snazší usínání.

Fyzické uvolnění v 7 krocích

  1. Praktikujte protistresové dýchání (pomalý nádech a prudký výdech).
  2. Zpomalte pohyby a tempo řeči.
  3. Uvolněte si obličej (proveďte masáž nebo jej opláchněte vodou).
  4. Provádějte jednoduché tělesné cviky, kterými uvolníte oblasti ramen a šíje.
  5. Vyzkoušejte autorelaxační cvičení, ke kterým patří třeba jóga.
  6. Věnujte se sportovním aktivitám.
  7. Zajděte si na masáž trapézů, šíje, lýtek a chodidel.

Psychické uvolnění v 6 krocích

  1. Zaměřte svoji mysl na přítomnost a odveďte ji od černých scénářů.
  2. Soustřeďte se na něco jiného než stresovou situaci.
  3. Poslouchejte relaxační hudbu.
  4. Vsugerujte si, že stres zvládnete.
  5. Meditujte nebo si představujte příjemné prožitky.
  6. Vypovídejte se ze svých starostí a obav.

Nenechte se ovládat stresem. Vzpomeňte si na přísloví, které ideálně vystihuje stresové situace a praví, že „nic se nejí tak horké, jako se uvaří“.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
14
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0
Patrik
Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, psychologie rozhodování, investice i osobní rozvoj. Mojí prací je digitál, internet a marketing. Moje pracovní pozice je SEO konzultant a marketingový stratég, což dělám již nějaký čas na volné noze. Spolupracuji v rámci konzultací na vybraných větších online projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz, minder.cz nebo zakeri.cz.

1 Komentáře

  1. […] v ranném těhotenství raději úplně vynechejte a snažte se doplnit tekutiny, odpočívat a vyhýbat se stresu. Tyto problémy postupně vymizí, jakmile se optimalizuje hladina hormonů v […]

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *