Bydlení

7 tipů ze zázračného úklidu Marie Kondo

Máte na vision board mezi svými cíli uspořádanou domácnost? Pak je metoda KonMari to pravé pro vás. Autorkou metody je Marie Kondo a poradí vám, jak efektivně uklidit svůj byt či dům.

Mimo to, že je Marie Kondo konzultantkou, která radí svým klientům, jak správně začít s úklidem, vydala také několik knih. Dvě z nich, Zázračný úklid a Žít s radostí, vyšly také v českém jazyce.

Vedle knih si také na Netflixu můžete pustit pořad Velký úklid s Marií Kondo (Tidying Up with Marie Kondo). V něm japonská guru úklidu pomáhá svým klientům zbavit se nepořádku a utřídit si domácnost.

Na následujících řádcích vám představíme několik rad z knihy Zázračný úklid, kterými byste se měli řídit.

1. Vyhazujte

Pokud chcete při úklidu dosáhnout nejlepšího výsledku, musíte dodržet pravidlo: uklízet ve správném pořadí. To je podle Marie Kondo prosté. Nejdříve musíte vyhodit nepotřebné a poté se správně rozhodnout, kde budou mít zbylé věci své místo.

Při vyhazování věcí, byste se měli řídit pocitem. Pokud vám přináší radost, vyvolává pozitivní pocity – nechte si ji. V opačném případě věci poděkujte a vyhoďte ji.

Důležité je, začít třídit podle kategorií, ne podle místa. Shromážděte všechny věci stejné kategorie na jedno místo. Získáte představu o tom, kolik věcí máte, což vám třídění usnadní. O kategorizování se více dočtete v další části článku.

Náš tip: Pokud nechcete vyhazovat věci v dobrém stavu jen tak do koše, obraťte se například na Červený kříž nebo jinou organizaci.

2. Třiďte podle kategorií

Také jste zvyklí uklízet svou domácnost po místnostech? To je podle Marie Kondo zásadní chyba, které se dopouštíte. Právě tímto způsobem úklidu docílíte pouze toho, že nikdy neskončíte. Aby byl váš úklid úspěšný a šel vám od ruky, věnujte se kategoriím věcí ve správném pořadí. Podle Marie Kondo byste své věci měli redukovat v tomto pořadí:

  • oblečení
  • knihy
  • papíry
  • rozmanité drobnosti (komono)
  • věci se sentimentální hodnotou

Díky tomuto systému budete postupovat od nejlehčí kategorie k nejnáročnější. Až se dostanete k věcem se sentimentální hodnotou, jejichž třídění je nejtěžší, už budete vědět jak na to.

3. Nebuďte sentimentální

Věcí, které pro nás mají citovou hodnotu, je nejtěžší se zbavit, ale proč? Vždyť tyto věci nejčastěji končí v krabicích pod postelí a čekají, až je vyndáme a začneme vzpomínat.

Podle japonské odbornice na úklid nechce většina lidí své upomínkové předměty vyhodit, protože se bojí, že s nimi vyhodí i vzpomínky, se kterými se pojí. Jak se ovšem v její knize můžete dočíst, není to pravda. Skutečně cenné vzpomínky se uchovají i bez ohledu na to, kolik předmětů si schováte.

Marie Kondo radí tyto věci vyndat z krabic a začít je používat. Pokud nám ovšem jejich vlastnictví nedělá radost, další postup je jasný – vyhodit.

4. Už žádné zbytečné papíry

Papíry a všemožné dokumenty se ve většině domácnostech hromadí po stozích. Základním pravidlem při jejich třídění je: VYHODIT VŠECHNO, co nespadá do následujících tří kategorií.

  • momentálně používané
  • potřebné po určitý čas
  • nutné uchovávat navždy

Papíry, které si z některých z výše zmíněných důvodů necháte, mějte uložené na jednom místě v pořadači. Podstatné je, nenechat papíry ovládnout všechny prostory vašeho domu nebo bytu.

Při třídění papírů je potřeba si uvědomit, že žijeme v době, kdy je vše digitální. Nebraňte se tomu a všechny papíry, u kterých je to možné, uchovávejte v digitální podobě.

Zázračný úklid - papíry ukládejte do šanonu

5. Zapomeňte na komínky

Jedna z rad Marie Kondo je skladovat všechny věci svisle a přestat je skládat na sebe do komínků. Když ukládáte věci na sebe, postupně zaskládáte ty vespod, až na ně dočista zapomenete a k jejich používání se už vlastně nedostanete.

Díky svislému skladování budete mít méně prostoru pro hromadění nepotřebných věcí a všechny své věci budete mít uložené viditelně a po ruce.

Marie Kondo - skládejte svisle
Ukázka svisle uloženého oblečení | Zdroj: Instagram Marie Kondo

6. Každá věc má své místo

Základem této rady je, určit konkrétní místa, kam budete své věci pravidelně ukládat. Tento krok dělejte až poté, co máte své věci roztříděné do kategorie.

Dokud neurčíte místo každé své věci, bude hrozit, že se vrátíte do starých kolejí a budete moci začít s celým procesem uklízení znova. Jakmile bude mít každá věc své místo a vy ji tam budete vracet, pořádek se vám bude udržovat snadno.

Marie Kondo - každá věc má své místo

7. Nevzdávejte to!

Ačkoliv se úklid podle metody KonMari může zdát náročný, vyplatí se. Pokud se budete řídit radami Marie Kondo, už nikdy nebudete říkat, že neustále uklízíte.

Když všechny rady vezmete za své, uklidíte jednou a pořádně. Metody z knihy Zázračný úklid vám změní život. Zjistíte, že uklizený domov vás pozitivně ovlivní i v dalších oblastech života a k nepořádku se už nikdy nevrátíte.

Současná situace je k tomuto úklidu jako stvořená. Co dalšího můžete dělat v karanténě se dočtete například v článku 8+2 tipy, čemu se věnovat v karanténě.

Náš tip: Až s metodou KonMari skončíte, určitě využijete i další úklidové prostředky. Proto si přečtěte článek o tom, jak vybrat správný mop, který se vám po vytřízení věcí bude hodit.

Pokud Vás článek zaujal, tak si přečtěte také o podmínkách pro získání hypotéky a o fotografické paměti.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0
Pavlína B.
Učitelka, která začala znovu studovat, miluje čtení a teď chce psát.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Více:Bydlení