Jak na ...Podnikání

Proč je papírový diář lepší než elektronický?

Chcete mít lepší time management, vyšší produktivitu nebo naopak zvolnit a vyčlenit si dostatek času pro rodinu a relaxaci? Začněte si vést klasický, papírový diář. V čem je lepší než ten elektronický a jak vám změní život k lepšímu?

Papírový diář má vliv na pracovní výkon i duševní pohodu

  • Psaní rukou propojuje centra v mozku, co napíšete rukou, si i snáze zapamatujete.
  • Úkoly napsané v diáři není tak snadné ignorovat nebo smazat.
  • Psaní na papír trvá déle než na klávesnici – vymýšlením heslovitých poznámek trénujete mysl.
  • Přenesením myšlenek na papír ulevíte vlastní hlavě, dáte jim řád.
  • Snadno si rozvrhnete jednotlivé kroky vedoucí ke splnění úkolu.
  • Dílčí úkoly na každý den vnímáte lépe než jeden děsivý deadline na konci týdne.
  • Při plánování v diáři si tak snadno nepřekliknete na Facebook. 🙂

Time management a papírový diář

Time management je rozdělení času mezi jednotlivé aktivity. Dobrý time management vám pomůže efektivně pracovat, ale i odpočívat. Cílem je například eliminace prostojů a zbytečných činností.

Tím, že si v diáři předem naplánujete činnosti tak, jak na sebe logicky navazují, si ušetříte nějaké to zmatené pobíhání po místnosti. Pár minut denně u diáře vám pomůže utřídit si úkoly tak, abyste během dne plynule navazovali z jednoho na druhý.

Rozvrhněte si čas a hoďte se do pohody

Možná si začínáte uvědomovat, že vzestup techniky nejde ruku v ruce s vaší produktivitou. Máte totiž nástroje, které vám pomáhají pracovat rychle a efektivně, ovšem ty samé nástroje vás od práce rozptylují. Od práce i od života. Místo abyste si v klidu vychutnali ranní kávu, sjíždíte sociální sítě. Najednou je káva fuč, s ní i 20 minut života a vy vlastně ani nevíte, jak obojí chutnalo.

Online se navíc chováme jinak, než kdybychom si četli noviny. Pozornost je rozptýlená. Vnímáme všechno a nic, přidává se lehké napětí a stres. A teď si představte: odemknete telefon, zapíšete si poznámku… Nemrknete se rovnou na sítě, co je nového? Pokud odpovíte jasné Ne – máte můj obdiv. Pokud Ano, zkuste se telefonu vyhnout úplně. Vrátit se k psaní na papír. Možná strávíte méně času lapeni v sítích a ani vám to nebude chybět.

Dovolte si být offline

Nemusíte se nutně a napořád vzdát diářů ve formě aplikace. Třeba vám vyhovuje možnost sdílení rozvrhu s dalšími členy domácnosti, nosit papírový diář všude s sebou se vám zdá jako zbytečná přítěž… Pak klidně zkombinujte tyto dva nástroje. Ráno vám papírový diář pomůže ujasnit si priority, během dne si vše podstatné zaznamenáte do diáře v telefonu a večer hezky zpomalíte nad tím papírovým, kam dopíšete vše důležité a zhodnotíte, jak jste si vedli. V případě, že pracujete v digitální agentuře, tak nejspíše budete plánovat v Google kalendáři, který má také mnoho výhod.

V papírovém diáři se soustředíte tady a teď, plánujete v časové ose a vše dostává konkrétní podobu na listu před vámi. Je to skvělý způsob duševní hygieny. Zastavte se každý den nad svým diářem. Udělá vám radost že se vám daří plnit zapsané body, podíváte se co vás dnes čeká a v jakém pořadí tím vším hladce proplujete.

A sladká tečka na závěr: odškrtnutí činností, které jste dokončili. I těch běžných, jako je úklid garáže nebo přesazení pokojovek. Uvidíte, že vás to alespoň trošku potěší. Hned si jinak užijete volno a konečně si opravdu odpočinete. Nebude ve vás totiž hlodat pocit, že jste na něco zapomněli.

Papírový diář, Time management
Papírový diář 2021, Time management

Jak vybrat ten správný papírový diář

Chodíte denně na spoustu schůzek, děláte si poznámky a ještě byste potřebovali někam nacpat seznam na nákup? Sáhněte po diáři, který má na každý den celou stránku a k tomu prázdný list na poznámky. Chcete si jen zapsat, který den máte službu, že ve středu jdete k lékaři a kdy je čas zasít ředkvičky? Bude vám stačit diář s týdenním rozložením, klidně ten nejmenší. Navíc potrápíte mozkové závity, až se budete snažit na pár řádek smrsknout víc poznámek. Důležité věci ze dne si můžete také dávat na nástěnku, kterou máte stále před sebou.

Typy diářů

Zde jsou příklady vlastností, podle kterých se při výběru můžete rozhodovat:

Vazba

  • kroužková (diář lépe drží otevřený na stránce, kterou potřebujete)
  • lepená/vázaná (pohodlný na psaní, nepřekáží kroužky)
  • pevné desky (odolný)
  • měkké desky (skladný)

Velikosti

  • pocket (kapesní)
  • A6
  • A5 a větší

Rozložení

  • měsíční
  • týdenní
  • denní
  • s listy na poznámky

Zaměření

  • učitelský
  • studentský
  • fitness
  • motivační atd.

Papírový diář – vzhled vs. praktičnost

Můžete si pořídit po funkční stránce dokonalý diář, ale pokud vašemu oku zrovna nelahodí, budete se k používání muset přemlouvat. Stejně tak krásný diář, do kterého se vám špatně píše (třeba kvůli kroužkové vazbě), vás časem začne rozčilovat. Naštěstí máte na výběr z mnoha stylů, barev i velikostí. I to je důkaz, že papírovým diářům ještě zdaleka neodzvonilo.

Tak pojďte na pár minut zamknout obrazovky a udělejte si schůzku sami se sebou. Stačí vám už jen malý krok ke zdokonalení time managementu a zlepšení duševní pohody.

Zkuste také článek o tom, jak najít smysl života nebo o tom, jak zjistit písničku podle textu.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
2
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Iva Černohorská
Jsem tichá osoba s hlavou plnou myšlenek. Mám ráda rovnováhu mezi klidem a akcí. Baví mě kaligrafie (tedy moje pokusy), rekreační sporty a jóga. Hodně čtu a rozšiřuji si obzory, ale večer si ráda opeču buřta na ohni.

    4 Okomentováno

    1. […] výrazně posune a zlepší. Pokud se Vám tento článek líbí, tak si můžete přečíst také o papírovém diáři, díky kterému můžete lépe plánovat. Také jsme publikovali zajímavý článek o work-life […]

    2. […] si přečtěte tento článek, který souzní s moji myšlenkou papírového […]

    3. […] plánovací rituál vás hezky nakopne. Použijte papírový diář, stolní plánovač nebo nástěnku. Rozepište si, co vás dnes čeká, zamyslete se nad pořadím […]

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *