CestováníJak na ...

5+1 netradičních návyků, jak získat brilantní němčinu

Němčina z vás udělá nového člověka to minimálně ve třech zemích Evropy. Kolik umíš jazyků, tolikrát jsi člověkem. Věta, co by se do kamene mohla tesat, a přesto málokoho ve školních lavicích namotivovala k učení se cizího jazyka. Také Vás často odradili zastaralé učebnice plné složité gramatiky a nekonečné biflování slovíček? A byl to vůbec správný způsob studia? Celá studijní léta to byla pouze špatně zvolená forma vyučování a to bez ohledu na to zda máme nebo nemáme, jak se říká, “hlavu na jazyky”.

Jazyky jsou bránou do světa, němčina je pak brána hlavně do Evropy. Až neprávem dostával německý jazyk během školní výuky většiny z nás nelichotivé přívlastky. Nekonečně dlouhá slova, gramatika příliš komplikovaná a co teprve když přišla na řadu ta tři obávaná “D” – der, die, das. A proč se vůbec učit jazyk co údajně nezní vůbec pěkně? 

Němčina není problém. Pokud by vám někdo řekl, že si díky němčině splníte svoje nejtajnější přání, patrně byste změnili názor. Jenže k takovému postoji o ní málokdo vypráví. Musíš se učit, protože je dobré umět jazyky. Jenže tím veškerá motivace hasne, pokud tedy nenajdete svou vlastní. 

Když každý kantor tvrdil, že je jejich předmět nejdůležitější. S odstupem času se můžeme přiklánět k názoru, že učitelé jazyků byli pravdě skoro nejblíž. Škoda jen, že neměli možnost jiné metody vyučování. V české kotlině je němčina obrovskou výhodou, jelikož na našem území působí velké množství německých korporací, které velmi ocení plynulou znalost německého jazyka, i když si dnes u většiny dobře vystačíte s angličtinou.

1. Udělejte si učení němčiny hezké

Jak na to? Zamyslete se nad věcmi, které děláte rádi a jak byste je mohli využít. Tady se nabízí nespočet možností. 

Připravujete si rádi snídani? Pak si nahlas říkejte, co přidávat do misky s ranním nášupem energie. Müsli, milch, obst nebo snad brot, schinken, käse a pfannkuchen? Pak už jen vymýšlet i nové snídaně a kromě němčiny se stanete i skutečným mistrem snídání. To se hodí, ať jste jakéhokoli pohlaví.

Rádi tvoříte, kreslíte nebo modelujete? Skvělé, to co nakreslíte, si pak jednoduše pojmenujete německy. Pokud tedy kreslíte abstraktně. Na druhou stranu pak můžete každý den vidět ve vašem výtvoru něco nového.

Můžete využít odpolední pauzu v práci. Vyrazte na 20 minutovou procházku a pojmenujte si vše co vidíte. Bez telefonu už se dneska málokdo někdo vydá. Takže stáhněte překladač a co nevíte, to si napište. Pokud se potřebujete naučit jazyk rychle, tak můžete vyzkoušet i takzvané chytré drogy.

2. Využijte sami sebe

Pokud máte k dispozici individuální výuku, je to samozřejmě skvělá volba pro studium. Pozor ale na to, že se často dostáváte se svým učitelem do pozice, kdy jen tvoříte odpovědi nikoliv otázky. 

K tomuto perfektně poslouží rozhovory sám se sebou. Nejen, že by vás pochválil kouč osobního rozvoje, navíc se dostanete do obou rolí v jednom dialogu. Hledejte prostor kde jste bezpečně sami a zkrátka si povídejte. Ve sprše tvořte diskuzi o tom, zda je lepší tekuté nebo tuhé mýdlo. Velmi rychle zjistíte, kde máte mezery. 

Pozor na hádky s vlastním já. Ty se urovnávají vůbec nejhůře.  

Dialogy v němčině ve sprše
Pokud rádi ve sprše zpíváte, pak můžete vést i diskuzi.

3. Psavec nebo spíš spavec?

Je to pořád stejná písnička, ale doopravdy, víte jaký jste učební typ? Někomu pomůže psaní a vypisování poznámek, někdo si raději přehraje přednášku a poslouchá výklad pořád dokola. Ideální je kombinace všeho, ale přesto je oblast ve které budete silnější. Především v začátcích se věnujte tomu stylu, který Vás doopravdy baví.

Pokud rádi vidíte slova a barvy, můžete si tapetovat všechny objekty v bytě s překladem do německého jazyka. Pak už si jen jdete ohřát oběd, který vyndáte s Kühlschrank a vrazíte ho do Offen. Mezitím zapnete Fernseher a otevřete Fenster.

V době podcastů a nekonečného množství videí na Youtube můžete najít témata od motýlů přes auta a motorky až po cestování. Němčina je jazykem Evropy, takže o takový obsah není nouze. Položte se do horizontály a v klidu poslouchejte, i to je učení. 

Bohužel metoda pouštění si podcastů ve spaní a doufat, že to tam naskáče samo patrně nefunguje. Ale zkusit to můžete.

A pro ty psavce, je pak dobrou metodou tvorba myšlenkových map. A tím líp, pokud jste navíc kreativní duše. Zvolte si základní slovo, které umístíte do středu pomyslného sluníčka. Veškeré paprsky zakončete slovy, které s tímto středem souvisí. 

4. Gramatika je a není pro každého

Kde je psáno, že je nejdříve potřeba zvládnout nasadit do hlavy kompletní gramatiku němčiny než budete schopni vyrazit do Německa? 

Všichni začátečníci se učí základní věty, aniž by tušili, co je konjuktiv nebo jak se tvoří pasivní forma. Dokonce i němčina pro samouky na začátku učí nejdříve první základní fráze než na vás začne chrlit gramatiku.

K základní domluvě nepotřebujete umět pokročilou gramatiku. Pokud potřebujete umět objednat si kávu, tak vám beztak lépe poslouží vaše nohy a ruce než umět vyčasovat 20 sloves jako básničku.

Jakmile se posouváte v slovní zásobě a v jazyce samotném, sami vycítíte, že je potřeba se posunout i v gramatice. Ale netlačte se do toho příliš, zbytečně vás to odradí.

Němčina a její studium
Učte se němčinu chytře, ne těžce.

5. Nač stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko

I když se k pomyslné řece dostanete, tak není třeba se bát. Pokud vás strach ochromí, pak se stává vaším nepřítelem. Pokud vás nutí se nadále zlepšovat v cizím jazyce, pak je vaším kamarádem. 

Pamatujte si, že tento článek je v češtině. Kolik německy mluvících lidí umí český jazyk, a kolik česky mluvících ovládá německý jazyk? To byla řečnická otázka, protože asi víme, kde zhruba je pravda a kdo tahá za delší provaz v tomto česko-německém souboji. 

K vašemu štěstí doopravdy stojíte na lepším straně provazu. Představte si tu opačnou situaci. Němčina není takové zlo, jak vám o ní vyprávěli. Musíte se ale překonat a využít všechny možné možnosti, jak se v tomto jazyce zdokonalit. Nic samozřejmě nenahraní každodenní kontakt s němčinou slovem i písmem.

Takže jenom mluvit, mluvit, mluvit a zkrátka nebát se. Jak se říká, kdo nedělá chyby, ať hodí kamenem. Dělat chyby je naprosto přirozený vývoj a součást všeho, co se učíme. 

Zeptejte se schválně svých rodičů, zda jste hned mluvili jako knihy okolo svého 1. roku života. 

Odpověď je sicher ne a ani jste se jich nemuseli ptát.

I němčina potřebuje rutinu

Posledním bodem je pak tvorba rutiny. Ať už vám vyhovuje jakákoliv metoda učení, důležité je aplikovat všechny metody pravidelně. A je jedno jestli na břiše, na zádech nebo ve stojce. 

Cizí jazyky mají tu výhodu, že díky době neomezených možností se můžete učit kdekoli na světě a v jakoukoli denní nebo noční dobu. Učení cizích jazyků se stalo také oblíbeným koníčkem v karanténě.

Mohl by vás zajímat také článek, jak se naučit lépe anglicky nebo jak z angličtiny odmaturovat.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Tereza Kejřová
Žiju ve Švýcarsku, řídím se mottem: "Neočekávej, že to bude snadné. Nevzdávej to, když to bude těžké." Svůj život jsem zasvětila kvalitnímu jídlu a sportu a zavázala jsem se sama sobě (tak by to i mělo být), že chci žít život naplno a v co nejlepší formě.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *