Jak na ...Tělo

Zkoušky a chytré drogy – jak hacknout mozek v 6 krocích

Tuhle otázku si položil nebo napsal do internetového vyhledávače asi každý, kdo se připravoval na zkoušku. Na síti lze nalézt nespočet návodů jak sestavit nábytek, jak se nalíčit na party, jak porazit hlavního bosse ve hře. Tak proč by nemohl existovat návod na to, jak se učit? Samozřejmě, že ano. A po x hodinách strávených pročítáním článků a tipů si uvědomíte, že máte hlavu nafouklou jako horkovzdušný balón, ale žádný přesný návod, jak snadno a rychle nacpat vědomosti do hlavy.

Začínáte být nervózní, protože si uvědomíte, že jste čas strávený hledáním na internetu mohli věnovat samotnému učení. A pokud patříte k lidem, kteří odsouvají věci na poslední chvíli, začnete zažívat pocit paniky a hlavou začnou proudit myšlenky jako: jak tohle všechno nacpu do hlavy? Jak se to mám naučit, když tomu nerozumím?

Jak se učit?

A protože už máte otevřený ten prohlížeč, začnete hledat zázračné produkty, které by vám v tom pomohly. O kofeinu, energetických drincích, guaraně a ginko biloba jste už slyšeli. Ale vy potřebujete něco, co by fakt zabralo. A nakonec i najdete. Okamžitě objednáváte přes internet nebo běžíte do lékárny pro léky označované jako nootropika. Laicky nazývané: chytré drogy. Jejich základním úkolem je zlepšovat paměť a funkci mozku. Ačkoliv se jedná o volně prodejné produkty, vždy si však pozorně přečtěte příbalový leták. Chytré drogy také často využívají studenti na vysokých školách, když nestíhají a musejí rychle napsat závěrečnou práci.

Své chytré drogy již máte a teď už jen stačí vytáhnout knížky, materiály a je to. Tu zkoušku nebo písemnou práci zvládnete levou zadní… skutečně? Tak proč jste hledali návod „jak se učit“? Protože i když už máte po ruce ony zázračné léky na učení, neznamená to, že si přečtete poznámky z hodin/ vypracovanou otázku a ty se vryjí do paměti jako Chammurapiho zákon do kamene. Nestane se tak, pokud neznáte odpověď na otázku, kterou jste si položili už na začátku. A univerzální návod, bohužel, neexistuje.

Ale můžete se to naučit.

6 kroků, jak se lépe učit

  1. Čas, prostředí a metoda
    Základním pilířem učení jsou tyto tři pojmy. Zapamatujete si látku snadno ráno, dopoledne, odpoledne nebo v noci? Potřebujete k učení naprosté ticho nebo hudbu? Zapamatujete si věci lépe, když si je předčítáte nahlas, potichu, sedíte nebo pochodujete? Zkuste si to. Pokaždé s jinou látkou/materiálem. A druhý den se vyzkoušejte.
  2. „S chutí (plánem) do toho, půl je hotovo“
    Tento bod se hodí především pro ty, kteří mají před sebou maturitní zkoušku nebo státnice. Podívejte se na to, co všechno je nutné se naučit, nepanikařte a zkuste si učení rozvrhnout tak, aby vám to vyhovovalo.
  3. Mnemotechnické pomůcky
    Svatý grál v oblasti učení. Je nutné, abyste vyjmenovali prvky v periodické tabulce nebo určit chronogram? Učíte se jejich označení stále dokola, ale vždy na nějaký zapomenete? Najděte si/vytvořte si mnemotechnickou pomůcku.
  4. Barvy –„Zelená je tráva, fotbal to je hra.“
    Máte v rukou několik papírů plných informací? Rozdělte si ony informace podle barev. Snadněji se pak orientujete v textu.
  5. V jednoduchosti je krása a čas jsou peníze
    Učíte se slovo od slova nebo stačí pár záchytných bodů a zbytek se vám vybaví nebo to lidově řečeno „okecáte“? Mnoho studentů při učení pojmů nebo slovní zásoby cizího jazyka využívá kartičky. Nejenže se při jejich výrobě učíte, ale můžete si je s sebou vzít kamkoliv.
  6. Opakování je matka moudrosti
    Staré, otřepané, ale pravdivé. Vyhradili jste si čas na učení. Skvělé. Je však důležité najít si čas i na opakování. Zkuste si zkoušku/písemnou práci na nečisto. Zjistíte tak, v čem vynikáte a naopak co je vaši slabou stránkou.

Bonusové tipy:

  • Začněte s tím, co vám jde: nic neodradí tak, jako neúspěch. Učení na test nebo zkoušku je v mnoha ohledech o psychice. Pokud se hned ze začátku vrhnete na složité téma, kterému nerozumíte, ztratíte vůli pokračovat dál. Pokud však patříte k těm, kteří potřebují výzvu (viz bod: Jak se učit?), směle dál.
  • Udělejte si plán a pohlídejte si time management celého učení, abyste den před zkouškou nezjistili, že umíte pouze jednu třetinu látky. Snažte se neodkládat povinnosti.
  • Využijte všechny dostupné prostředky. Youtube je plný oficiálních seminářů a přednášek. Kniha, kterou potřebujete k učivu, není v knihovně momentálně dostupná? Zkuste vyhledat, zda není na internetu v digitální nebo audio verzi.
  • Spolužáci. Pokud patříte mezi ty, kteří do školy/na semináře chodí svátečně nebo si nedělají poznámky – máte asi smůlu. V opačném případě poproste spolužáky o sdílení zápisků. Většina z nich vám rádi pošlou materiály k učení. Především pokud s nimi budete sdílet své zápisky (popřípadě je pozvete na pivo). Můžete se i navzájem zkoušet v rámci opakování a zároveň dodržovat sociální distanc pomocí sociálních sítí apod.
  • Jdu si svou cestou. Dostala se vám do rukou otázka nebo téma, které plně neovládáte? Nevadí. Základem je sdělit důležité informace o tématu. A pak to nenápadně a plynule převést na téma, které je vám blízké. Prokážete tak znalost i nadšení. Pak už jen záleží na zkoušejícím, jestli dovolí odklonění od základního tématu. Pokud umíte mluvit, využijte toho!
  • Nekoukejte do zdi, ale na zkoušejícího. Někteří vyučující chtějí slyšet odpověď na dané téma. Po těch x letech ho znají nazpaměť. Správné i špatné odpovědi. Přeruší-li vás a trvá na odpovědi, máte dvě možnosti: vydolovat z paměti cokoliv na dané téma nebo se omluvit a přiznat, že nevíte. Nemá cenu se trápit a především plýtvat časem zkoušejícího. Někteří z nich to i ocení. Buďte však pozorní. Pokud vám zkoušející hodí záchranné lano v podobě jiné otázky nebo se znovu zeptá na téma, které jste již zmínili, znamená to, že máte ještě šanci na úspěch.

Zlomte vaz!

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0
Lark
Idealista s vášní pro psané slovo a nadšený posluchač audio knih a podcastů při dlouhých cestách automobilem.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *