Snad každý student se po prožitém letním semestru, který se nesl na vlně distanční výuky, těšil do školy. Chyběl nám kontakt s kamarády, dokonce i s vyučujícími a se školním prostředím. Jenže opět přišel zásah shůry. Nemám na mysli deux et machina, ale pokračování on-line výuky seslané na studenty.
A tak jsme znovu vystřídali posluchárny za svoje pokoje a posloucháme vyučující z obrazovek. Snažíme se udržet pozornost, ale všechno kolem nás se stává lákavých rozptýlením. Sledujeme nejnovější zprávy na telefonu nebo výhled z okna nebo zeď před námi.
Jestli se v tomhle vidíte, následujících pět tipů od (lehce) hyperaktivní studentky právě vám může pomoci.
1. Úklid a pořádek
Alfa omega všeho. Je dokázáno, že se lidé lépe soustředí v uklizeném a čistém prostředí. Pro výuku z domova platí podobné pravidlo jako pro práci v kuchyni – hlavní je čistota!
Tím nikoho nenabádám k přerovnávání šuplíků a vyházení půlky šatníku. Zaměřte se na prostor kolem vás. Složte oblečení, které jste si vzali pouze jednou a odložili na židli (každý má takového strašáka), narovnejte papíry a knihy rozházené na stole a – pokud patříte do klubu sběratelů špinavého nádobí –odneste ho do kuchyně.
Tímto vytvoříte pro sebe čisté prostředí a získáte přehled o tom, kde co máte nebo co je potřeba doplnit. Zkušenosti ukazují, že pořádek při psaní seminární či závěrečné práce zvyšuje výkonnost.
2. Vhodné prostředí
Že se tenhle bod zdá banální? A jak se vám soustředí, když ležíte v posteli s přednáškou? Přestanete dávat pozor a víc se zaměřujete na polehávání? To proto, že máme postel spojenou s odpočinkem, od čehož se odvíjí i naše snížená produktivita.
Nejvýhodnější alternativou pro distanční výuku je old school stůl a židle. Pohodlně si rozložte knihy, pište a zároveň sledujte přednášku. Co dělat, když se sezení stane nepříjemným? Vždycky je možnost vstát a udělat pár kroků.
Tip: Vytiskněte nebo si ručně překreslete rozvrh. Vyvěste si ho na viditelné místo u stolu. Získáte přehled o tom, kdy máte jaký předmět a vyvarujete se zameškání hodiny. Pokud v rámci školy nevyužíváte jednotnou aplikaci pro distanční výuku, je dobré připsat si poznámky, na jaké platformě jednotlivé přednášky probíhají.
Zpět k posteli. Pokud nemáte jinou možnost, můžete i z postele udělat pracovní místo. Je potřeba přeorganizovat prostor. Ne, není to nic těžkého. Stačí vytvořit místo, na které nejste zvyklí – přehoďte polštáře a peřinu na jinou stranu, než je běžné. Pokud máte zeď vedle postele, využijte ji jako oporu zad.
3. Aplikace je kámoš
Nemůžete se odtrhnout od telefonu během přednášky? Pořád si říkáte, co dělají kamarádi nebo spolužáci? Prohlížíte si spíš sociální sítě? Právě vám se hodí chytrá aplikace, jejímž hlavní úkolem je udržet vás produktivní.
Pokud máte rádi přírodou, aplikací pro vás je Forest. Během časového limitu, který si zvolíte, roste strom. Čím déle na telefonu nejste, tím bude větší. Jakmile se podíváte na telefon před uplynutím časového intervalu, strom uschne.
Na podobném principu fungují další aplikace, u nichž můžete využít přestávek. Aplikace Pomodoro či Focus To-Do dovolují uživatelům přestávky již po 25 minutách. Aplikace FLIP umožňuje uživatelům nahlédnout do jiných aplikací, které běžně využívají při studiu.
Pokud potřebujete nezbytnou motivaci, zaručeně vám pomůže roztomilost aplikace Study Bunny. Za neaktivitu na telefonu budete odměněni penězi a mrkvičkou pro kámoše králíka.
4. Rutina
Během semestru si nastavíme režim – v kolik hodit vstávat, kdy jít spát, kam si zajít na oběd, kdy je nejméně lidí v knihovně nebo (pokud jste introvertní romantik) kdy na chodbě potkáte toho roztomilého kluka/holku.
Doma jsme odstřihnutí od takové rutiny. Nemáme důvod ráno vstávat dřív než pár minut před začátkem přednášky a už vůbec ne chodit spát dřív než před půlnocí, protože musíme dokoukat oblíbený seriál. K tomu vypnutí kamery vyřeší problém úpravy a nějakého pěkné oblečení už vůbec nikoho netankuje.
Proto si zkuste vytvořit svoji rutinu.
Ta začíná pravidelností. Ráno se snažte vstát v dostatečném předstihu, abyste se před výukou stihli probudit a choďte spát o dvě epizody seriálu dřív, abyste se vůbec vyspali.
Poslouchat přednášku v pyžamu je legrace den, dva. Soustředíte se ale v oblečení na spaní? Nepromění se tímhle Váš celý den na bublinu mezičasu? V tom případě vyhrabte ze skříně pohodlné tepláky, díky kterým přežijete dlouhé sezení u přednášek, a svršek, který vypadá líp než vytahané tričko od pyžama.
A konečně nezapomeňte na stravování. Přestože ve škole nestíháte jíst a kručení v břiše doprovází přednášky, doma si můžete udělat rychlý oběd během deseti minut. Nepodceňujte kouzlo plného žaludku (a instantní čínské polévky).
Tip: Inspirujte se naším článkem o avokádu nebo zdravých palačinkách.
5. Odpočinek
V kině nesedíte po promítání filmu, tak proč sedět u počítače, když už nemusíte? Nezapomínejte i doma na odpočinek. Pusťte si televizi, uvařte si dobré jídlo nebo se věnujte koníčkům. Pokud se chcete inspirovat, přináším tři tipy na prospěšné aktivity.
- Vytáhněte ven! Rada nad zlato v době zavřených hospod a restaurací, ale procházky ještě nikdo nezakázal (alespoň do určité doby)! Jestli máte psa, vezměte svého čtyřnohého kamaráda na procházku. Protáhnete tím nejen psa, ale i ztuhlé svaly, okysličíte mozek a vypustíte páru po dlouhém dnu.
- Každého milovníka pohybu postihlo opatření o uzavření posiloven. Jestli patříte mezi ně nebo chcete bojovat s nabranými kily, zacvičte si doma. Mezi různými two week challenge programy si určitě najdete ten, který vám bude nejvíce vyhovovat. Vybrat si můžete podle délky cvičení, obtížnosti nebo příslušenství. Nenechte se odradit komentáři!
- Nakonec přichází třetí tip – čtení. Studie dokázaly, že čtení snižuje hladinu stresu, bojuje proti depresi a přináší čtenářům štěstí. Po výuce si vezměte knížku dle svého výběru nebo třeba i drbavý časopis. Záleží jen na vás. Uvidíte, jak se odreagujete.
Distanční výuka není lehká pro studenty ani vyučující. Těžším podmínkám se musíme nějak přizpůsobit, jelikož nevíme, na jak dlouho budeme odkázáni na on-line prostředí. Možná někomu z Vás pomůžou moje tipy.
Ještě jeden tip závěrem. Vždy si ráno napište své denní plány a cíle.
Hodně štěstí!