Perfekcionismus je postrach každého tvůrce. Projevuje se nutkavou potřebou dosáhnout dokonalého výsledku. Ať už se jedná o umělecké dílo, video nebo článek, výsledné dílo se často liší od původní představy. Perfekcionisté na sebe kladou nepřiměřeně vysoké nároky a nešetří sebekritikou. Jak zabránit perfekcionismu a nechat pracovat tvůrčího ducha?
Začněte
Nejdůležitější je začít. Jakkoliv. Zíráním na prázdnou stránku se ještě nikdo nikam neposunul. Pravidlo zní: radši začít špatně než nezačít vůbec. Snaha o dokonalost často přináší víc škody než užitku. Nikdo neříká, že musí být výtvor na první pokus perfektní. Každá čára se dá vygumovat, věta přepsat a záběr vystřihnout. Nevadí, když se nezadaří okamžitě. Tvůrčí činnost je zkrátka proces a záleží na nás, jestli se ho zhostíme, nebo se necháme zastrašit obavami z neúspěchu.
V nedokonalosti je síla
Nedokonalosti není třeba se bát – je to přirozená součást nás všech. Chyby podtrhují autenticitu. Opravdové umění je udělat z nedostatku přednost. Dát chybám šanci, hýčkat si je, dokonce je zvýraznit – to jsou taktiky úspěšných umělců. Není neobvyklé, že tvůrci na nedokonalosti vystaví celou svoji osobní značku.
Úhel pohledu
Často může pomoci pohled z cizí perspektivy. Autor, který nad svým výtvorem tráví hodiny času, si už stěží zachová nezaujatý odstup. Názor někoho nezúčastněného mnohdy přinese poznatky, které by samotného tvůrce ani nenapadly. A nemusí to nutně být odborník. Každá konstruktivní zpětná vazba se počítá. Třeba zjistíte, že ten detail, kvůli kterému to stále „není ono“, naopak dodává dílu šmrnc.
Jasně nastavené hranice
Není nic horšího než chronický puntičkář s neomezeným množstvím času. Kdo není s výsledkem nikdy spokojený, bude stále hledat, co vylepšit. A pokud si takový člověk nestanovil striktní deadline, vylepšuje nejspíš ještě dnes. Pevné vyhrazení času na tvůrčí činnost pomáhá soustředit se na to podstatné. Není třeba věnovat stejnou pozornost každému detailu. Úspěch tkví v efektivním plánování. Když si na tvorbu vyhradíte místo v týdenním rozvrhu, vyhnete se plýtvání energie a vnesete do své činnosti potřebný řád.
Perfekcionismus a tvůrčí blok
Tvůrčí blok – neschopnost či strach vytvořit něco nového – často dostihne právě lidi se sklonem k perfekcionismu. Příčinou je obava, že výtvor nebude dokonalý. Tento strach dokáže umělce vyřadit z provozu i na velmi dlouhou dobu. Může také úzce souviset s prokrastinací. Tvůrce má tendenci práci stále odkládat, protože se chce vyhnout případnému neúspěchu. V takové situaci je nejdůležitější obavy překonat a naučit se přijmout fakt, že ne vždy bude výsledek perfektní. Užívejte si radost z tvorby a snažte se nefixovat pozornost jenom na výsledek.
Vysoké nároky
Opravdoví perfekcionisté se nespokojí s dobrou prací. Jejich filtr úspěšnosti zná jenom dvě hodnoty: všechno nebo nic. Jakmile není dílo dokonalé, nemá vůbec cenu se jím zabývat. Problém ale nastává, když puntičkáři přirozeně čekají tyto standardy i u ostatních. V uměleckých kruzích se jistá míra smyslu pro detail očekává, ale jinde může být dokonce na škodu. Snaha o dokonalost může znepříjemnit život nejen perfekcionistům, ale i jejich přátelům či kolegům. Pokud máte sami sklony k perfekcionismu, je dobré si uvědomit, že ostatní mohou mít žebříček priorit nastavený jinak než vy a že je to v naprostém pořádku.
Perfekcionismus jako dar
Mohlo by se zdát, že být perfekcionistou je spíš prokletí než výhoda. Pokud však tuto vlastnost obrátíte k vlastnímu prospěchu, stane se spolehlivým nástrojem k dosahování vytyčených cílů. Perfekcionisté jsou známí a cenění pro svou preciznost a smysl pro detail. Vždy dotáhnou práci do konce a o kvalitu rozhodně není nouze. Kdo svůj perfekcionismus dokáže usměrnit a nenechá se jím ovládnout, objevil opravdovou superschopnost, jakou se může chlubit jen málokdo.