Vůně kouře z ovocného dřeva, uzeného masa ale také posezení s přáteli a lahví vychlazeného piva. To vše neodmyslitelně patří k domácímu uzení masa. Aby jste však byli s výsledkem uzení spokojení, musíte se vyvarovat několika zásadním chybám. 4 největší chyby při uzení masa si nyní společně projdeme.
Chyby při uzení masa – znáte je?
Pojďme se podívat na základní 4 proměnné, které určují výsledek uzení:
- Maso
- Dřevo
- Teplota
- Čas
1. Výběr a příprava masa
První chyba při uzení masa může nastat ještě dávno před samotným uzením. Výběr, příprava a naložení masa je stejně důležité, jako uzení samotné. Ideální je maso s větším množstvím tuku, například krkovice, bůček nebo plecko. Příliš libové maso může být po vyuzení příliš vysušené. Po nákupu správného kusu masa přichází na řadu naložení. Pokud nakládáme maso na sucho, tedy jen vetřením soli a koření do povrchu masa, musíme se držet množství soli 200 – 250 gramů na 10 kg masa. Pokud používáme lák, držíme se množství 60 – 80 gramů soli na jeden litr láku. Ať už zvolíte první nebo druhou variantu, dodržujte dané množství, vyhnete se přesolenému masu a zkaženému zážitku z uzení.
2. Nepodceňujte výběr dřeva
Uzení není topení, takže výběr dřeva zde hraje velkou roli. Vždy používáme tvrdé listnaté dřevo, důkladně zbavené kůry. Nejčastěji se používá bukové dřevo. V poslední fázi uzení můžete použít dřevo ovocné, například ze švestky nebo višně, dodáte tím masu aroma. V žádném případě do udírny nepatří jehličnaté dřevo.
3. Teplota – častá chyba při uzení
Předchozích chyb se můžete vyvarovat jednoduchým dodržením postupu. Ovšem udržení správné teploty už vyžaduje trochu dovedností a dobrou znalost udírny. Nejčastějším způsobem domácího uzení je pomocí teplého kouře. Při této metodě nesmí teplota přesáhnout 60°C. V opačném případě z masa začne odkapávat tuk a maso ztratí svoji šťavnatost. A o tu nám přeci jde.
4. Správný čas uzení
Einstein říká, že čas je relativní. Ale určitě to neřekl při uzení. Čas uzení je další bod, kde se často chybuje. Přesný čas je samozřejmě ovlivněný druhem a velikostí uzeného masa. Zpravidla by jsme se ale při metodě teplého kouře měli vejít do rozmezí 8 – 12 hodin. Pokud bude čas příliš krátký, maso nebude uprostřed hotové. Když bude čas zbytečně dlouhý, maso opět sušíme. Ideálním způsobem, jak zajistit optimální vyuzení, je kontrolní vzorek. Pokud si nejste jistí, po osmi hodinách můžete rozkrojit jeden kus a zjistíte, jestli je maso podle vašich představ nebo mu dáte ještě čas. Teď už znáte 4 nejčastější chyby při uzení masa. Dejte na ně pozor a jste podstatně blíže k úspěchu. Dobrou chuť.
Omlouvám se, jsem pokřtěn, ale myslím, že nejsem vhodný partner pro tyto dívky, protože jsem spíše metafyzik, než věřící v určitého boha a náboženství.