TěloZdraví

Jak je to s padáním vlasů po covidu?

Přežití akutní fáze nemoci COVID-19 je samo o sobě náročné, nemluvě o vypořádání se s následky tzv. post-covid syndromu. Četné studie prozrazují, že jedním z nejčastějších příznaků tohoto syndromu je nadměrné padání vlasů. Dobrou zprávou ale je zjištění, že se jedná o symptom přechodný. Lékaři si alespoň myslí.

„Poprvé jsem si většího vypadávání všimla ve sprše, když byl odtok plný mých vlasů,“ prozradila jedna z pacientek po covidu. „Dále jsem měla spoustu vlasů zamotaných v kartáči, a když jsem si je stáhla do culíku, byl co do obsahu snad poloviční.“ Výzkumy prokázaly, že padání vlasů postihuje více ženy než muže. Obzvlášť ženy jsou na něj citlivé, protože představuje kosmetickou nepříjemnost.

Rozšířený problém: Chci se jej co nejrychleji zbavit!

Nejméně 2 měsíce po zotavení se z covidu znamená častější vypadávání vlasů, které podle dermatologů není náhodné a dá se brát jako „běžný vedlejší efekt“. Výzkumy odhalily, že 22 % pacientů hospitalizovaných s covidem zaznamenalo dočasné vypadávání vlasů, které patří k více než 60 přetrvávajícím příznakům post-covidového syndromu – např. ztrátě čichu, kognitivním poruchám, depresi nebo sexuální dysfunkci.

Lékaři prý také zaznamenali nárůst pacientů, kteří se tohoto konkrétního příznaku chtějí co nejdříve zbavit. „Nikdy v životě jsem nic podobného neviděla,“ řekla Michele Greenová, dermatoložka se sídlem v New Yorku, která se specializuje na vypadávání vlasů. „Léčila jsem stovky pacientek všech věkových skupin a nejrůznějších pracovních profesí, které mě žádaly o šampony a tinktury, které je tohoto problému zbaví. Bylo to opravdu plošné.“

Lékařský pojem nesouvisející přímo s covidem

Náhlá, dočasná ztráta vlasů má oficiální lékařský název: telogen effluvium. K ní dochází, pokud nemoc a stres s ní související spustí prudké vypadávání vlasů, mnohem četnější než běžných 50 až 100 vlasů denně. Zajímavé je, že tento stav není specifický pro covid.

Odborníci jsou už po staletí obeznámeni s tím, že těžká nemoc, operace, ztráta krve, hospitalizace, porod a extrémní emocionální událost (např. ztráta milované osoby), vyvolávají telogen effluvium. Vědci ale zjistili, že u pacientů s covidem je riziko vypadávání vlasů až čtyřikrát vyšší než u lidí laborujících s jakýmkoli jiným onemocněním. Padání vlasů prochází fázemi, které trvají různě dlouho, proto se největší nápor posouvá do období po skončení nemoci.  

???? Tip: V tomto článku se dozvíte, jak získat potvrzení o prodělaném covidu.

Fáze vypadávání vlasů po covidu

Za normálních okolností projde vlas třemi fázemi:

  1. růstovou fází zvanou anagenní,
  2. přechodovou fází zvanou katagenní a
  3. klidovou fází zvanou telogenní.

Po telogenní fázi vlas vypadne a celý proces se opakuje. Vlákna procházejí různými fázemi cyklu, přičemž pouze 5 až 10 % vlasů by mělo být v každém okamžiku v telogenní fázi (to aby jich najednou nevypadlo příliš mnoho).

„Telogen effluvium tento cyklus výrazně zkracuje,“ říkají dermatologové. „Výsledkem je, že 30 až 50 % vlasů skončí najednou ve fázi vypadávání, což vysvětluje ty uvolněné prameny zachycené na kartáči a v odtoku vany.“ Tento stav může trvat šest až devět měsíců, což zní jako věčnost, pak se ale padání zpomalí a hlava začne obrůstat novými vlasy.

Padání vlasů po covidu
Realita vypadávání vlasů po covidu. | Zdroj: https://ojrd.biomedcentral.com

Proč vlasy padají?

Podstata padání vlasů po covidu stále není spolehlivě vysvětlena, předpokládá se ale vliv stresu a nedostatku minerálů a vitaminů.

Stres

Stres spojený s covidem spoustě lidí způsobuje padání vlasů. „S pandemií jde ruku v ruce emocionální stres,“ vysvětlují dermatologové. „Jakýkoli druh fyzického nebo emocionálního stresu přispívá k většímu vypadávání vlasů.“

Vypadávání vlasů začíná jakožto post-covidový syndrom, asi dva až tři měsíce po začátku stresu. I když padání vlasů v chuchvalcích ke stresu přispívá, je důležité snažit se ho zbavit. Teprve když se stresem zatočíte, nadměrné padání vlasů se zastaví.

Vitaminy a minerály

Jakákoli nemoc sužující organismus má extrémní nároky na spotřebu vitaminů, minerálů a stopové prvky. Při onemocnění i stresové reakce s ním související se výrazně více spotřebovávají látky jako:

  • vitamin C,
  • vitamin B,
  • vápník,
  • hořčík,
  • selen a
  • zinek.

Pokud těchto látek nemáme v těle dostatek, zhoršuje se kvalita kůže, vlasů, zubů i nehtů. Onemocnění jako covid si nárokuje velké množství minerálů a vitaminů a pokud je tělu nedodáváme, projeví se to právě ztrátou kvality vlasů a jejich vypadáváním.

???? Tip: Jaké jsou nejlepší vitaminy na vlasy a nehty? Dozvíte se v článku.

Jak nepropadnout beznaději?

Je naprosto pochopitelné, že propadáte beznaději, když vám každé ráno při česání zůstane v ruce chomáč vlasů. Odborníci však doporučují nepanikařit a obrnit se trpělivostí, protože tento post-covidový příznak dříve či později zmizí. Z logicky věci vyplývá, že by mělo stačit vyvarovat se stresu a přijímat více vitaminů a minerálů, co se padání vlasů týče ale není minerál jako minerál.

  1. Vitaminy i minerály bychom měli přijímat v přírodní formě, tedy v ovoci, zelenině a koncentrátech. Pak mají největší efekt.
  2. Vitaminy potřebují minerály, aby se dobře vstřebávaly. Např. vitamin A potřebuje zinek, vitamin B selen a vitamin C hořčík, apod. Konzumace jen jedné nebo jen druhé substance přinese pouze poloviční výsledky.
  3. Pro to, aby se vitaminy a minerály dobře a rychle vstřebávaly, potřebujeme mít zdravá játra a střeva. Zejména vápníkem podpořená střevní sliznice zajišťuje maximální účinnost vitaminů a minerálů.

Dále je vhodné provádět nenáročné cviky na protažení a zlepšení dechu. Jóga pomáhá ulevit od křečí, rozproudit krev a bojovat s psychickou zátěží. Odborníci na druhou stranu nedoporučují spoléhat se na šampony, vlasové tinktury proti vypadávání vlasů ani oleje na vlasy. „Lidé mají rádi pocit kontroly nad svou pletí, vlasy a nehty, proto aplikují tyto prostředky, které ale příčinu problému nevyřeší,“ říkají lékaři.

Mnohem lepší je doplnit potřebné minerály a vitaminy pestrou stravou, nikoli kosmetickými přípravky, které mají minimální, ne-li nulový účinek.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Tělo