Umět hrát na kytaru je sen každého dítěte i dospěláka s hudebním citem a „básnickým střevem”. Na „sladké dřevo” hrají muži pro své ženy, a nezřídka jim dokonce skládají vlastní písničky. S kytarou ohromíte u každého táborového ohně i ve skautské klubovně.
1) Samouk, nebo lektor?
Jsou dvě možnosti, jak ovládnout hru na tento strunný nástroj. Buď si vyberete kvalitního lektora či uměleckou školu, nebo se vydáte cestou samostatného studia z knížek a internetu.
Rozdíl je v tom, že lektorovi musíte zaplatit. Jako samouk sice můžete využít nějaké placené online kurzy, ale v podstatě se lze naučit hrát podle zcela „free” zdrojů. Kvalitnější je samozřejmě začít u učitele, a to buď soukromého, nebo na ZUŠce. Základní umělecká škola se nalézá takřka v každém městě a soukromých kantorů je také poměrně hodně.
Při výběru učitele hraje velkou roli váš cíl. Je vaším záměrem umět jen něco zahrát u ohně v kruhu přátel? Pak vám s největší pravděpodobností postačí nějaký „zadarmový” kurz a biflování se z internetu. Třeba na Youtube je spousta návodů, jak hrát na kytaru. Já doporučuji videa, která tam zdarma přidává Michaela Medek. Názorně a srozumitelně vysvětluje a ukazuje, jak mačkat akordy a hrát tempa a podle not. Zuzana Schmiedová je také super učitelka. Vy videích vysvětluje například způsob, jak hrát podle not. Čerpat se dá také z knih, takže příručka Trampská kytara může určitě pomoct.
Pokud máte vyšší ambice, a sice živit se hraním například v orchestru, je základní umělecká škola nebo soukromý lektor naprostou nutností. To samé platí, chcete-li hru na kytaru jednou sami vyučovat a vydělávat si tím, nebo se přidat k nějaké kapele.
2) Osvojte si držení kytary
Získejte správný návyk pro uchopení nástroje. Seďte a nohu si podepřete třeba menší stoličkou. Kytaru nesvírejte křečovitě. Držte tělo zpříma, narovnejte se.
3) Vryjte si pod kůži názvy strun
Aby se vám lépe učilo hrát na kytaru, naučte se jednoduchou větu: „Eva hodila granát do atomové elektrárny“. To je říkačka, díky které si většina hudebníků pamatuje pojmenování strun na své kytaře. Někdy se místo Evy používá Emil. Díky znalosti strun se budete moci naučit chytat jednotlivé akordy a ladit nástroj. První struna (Eva) je ta směrem k zemi, poslední ta nahoře (elektrárny). Struny byste se měli naučit i vyměňovat.
4) Nejprve se naučte akordy
Jak chytit základní akordy, vám napoví internet a literatura. Je to zobrazené v různých diagramech i popsané. Vysvětlující úlohu zde mají také všelijaká edukační videa.
Zpočátku vás budou bolet prsty, ale musíte to překonat. Doporučuji na úvod nylonové struny, dají se koupit za pár kaček. Jejich mačkání vůbec nebolí a díky tomu si také získáte patřičnou rychlost a přesnost při výměně akordů.
Pro začátek se naučte hlavní akordy: D–dur, Ami, Emi, A, E a A7. Později zvládnete držet i baré akordy, jejichž uchopení je trochu těžší. Mezi baréčka patří například Hmi.
5) Potom si osvojte rytmy
Až se naučíte držet akordy, můžete zkusit nacvičovat několik základních rytmů. To znamená, kolikrát za sebou a v jakém pořadí a rychlosti budete střídat hraní rukou dolů a nahoru.
6) Vybrnkávání až nakonec
Po zvládnutí naprostých základů lze teprve přistoupit na učení se fingerstyle neboli vybrnkávání. Jak anglický termín napovídá, jedná se o styl hraní, kde hrají významnou roli především jednotlivé prsty, nikoli celá pravá ruka.
Přeji hodně štěstí a vytrvalosti při hře na kytaru. Uvidíte, že se takto dají získat noví přátelé a koníček na celý život. Hudba je prostě fajn.