Ať chceme nebo ne, finanční krizi pocítí mnoho z nás. Proto je na místě, položit si otázku, co s tím mám udělat? Můžete celou situaci přijmout a doufat, že si brzy na nižší příjem zvyknete, ale to nechtějte. Proto je tu druhá varianta: Ušetřete peníze v domácnosti, a tím snižte celkové výdaje.
Jak ušetřit v domácnosti?
Je to velmi jednoduché. Lze ušetřit peníze na jídle, vodě nebo elektřině, můžete tak získat více než 20 000 Kč za rok. A to už je dost peněž na hezkou dovolenou, nemyslíte? Abyste toho docílili, není zapotřebí žádných investic. Pojďme se podívat, jak na to.
Jak ušetřit na jídle?
Pokud chcete utratit méně peněz za potraviny, rozhodně to neznamená, že se musíte vyvarovat kvalitním surovinám. Jestli chodíte do obchodu hladoví, nebuďte překvapení, že jste toho nakoupili tolik, měli jste přeci hlad. Proto choďte do obchodu najedení.
Před nákupem si určitě vytvořte seznam potravin, které potřebujete. Máte tak větší naději, že všechny koupené produkty spotřebujete a nic neskončí v odpadkovém koši. A rozhodně poslední věcí, kterou byste si v době karantény přáli, je hádka s partnerem: „Já jsem Ti říkal/a, ať to nekupuješ!“
Zlevněné zboží
Nakupujte zlevněné zboží, ušetříte 10 až 50 % z původní ceny. Dbejte na vzhled a dobu trvanlivosti, protože prošlým potravinám byste se měli vyhnout. Také zkoušejte porovnávat stejné zboží podle ceny za kilogram nebo litr. Cenovky u dvou kečupů mohou být totožné, ale cena je různá. První kečup totiž váží 500 g a druhý 750 g.
Nejezte maso každý den
Pro maso raději choďte k řezníkovi, než do supermarketu. Zaplatíte méně peněz. Navíc čerstvé maso můžete schovat do mrazáku a vyndat ho kdykoliv bude třeba. Zkuste vařit i bezmasá levnější jídla. Místo masa použijte vejce, sóju, luštěniny nebo mléčné výrobky.
Uvařte si doma
Nejvíce peněž ušetříte, když si budete vařit doma, a proto se restauracím na nějaký čas vyhněte. Naštěstí v době karantény to lze provést velmi lehce.
Je dobré si připravit více jídla najednou. Nejlépe se vaří v tlakovém hrnci. Používáním papiňáku navíc ušetříte mnoho času, který můžete využít třeba ke čtení oblíbené knížky.
Tolik jídla nesním, říkáte si. Až zbylé jídlo vychladne, vložte ho do mrazáku. Pokrm pak můžete kdykoliv rozmrazit a sníst. Doporučuji použít menší krabičky, nestane se pak, že velkou porci rozmraženého jídla nesníte.
Hotovky nebrat
V obchodech s potravinami můžete sehnat již hotová jídla. Jejich koupí sice ušetříte čas, ale ne peníze a svoje zdraví. Nutriční hodnota hotovek je totiž velmi nízká. Jestli se cvičením snažíte získat dobrou figuru, hotovkám se obloukem vyhněte. Co byste, ale měli rozhodně zkusit, jsou levné suroviny – pohanka či kuskus. Nemáte je rádi? Dejte jim šanci. Existuje tolik úžasných receptů, stačí jen hledat.
Balená nebo kohoutková voda?
Nekupujte si slazené či sycené nápoje v plastu, k pití zcela postačí voda z kohoutku. Je to levnější a především zdravější. Do vody si můžete přidat koupený i doma vyrobený ovocný sirup, dále mátu, citrón nebo jiné ovoce. Ulehčíte nejen peněžence, ale i přírodě.
Jak ušetřit elektřinu?
Pokud pracujete doma, zapněte si raději notebook, nežli stolní počítač. Notebook totiž spotřebuje mnohem méně elektřiny. Ať odházíte od notebooku nebo počítače, obě zařízení vypněte, úsporný režim byste měli používat jen na krátký časový úsek.
Zbytkové teplo
Využívejte zbytkové teplo při vaření. Platí to u plynových sporáků, ale především u elektrických plotýnek, které vystydnou až několik minut po vypnutí. Můžete tím velmi ušetřit. Při žehlení lze též využít zbytkové teplo. I s vypnutou žehličkou zvládnete určitě ještě několik kousků oblečení. Od zapnuté žehličky raději neodcházejte, spotřeba energie je vyšší.
Rychlovarná konvice
Při vaření vody v rychlovarné konvici lze ušetřit dvěma způsoby. Za prvé, v konvici nevařte více vody, než opravdu potřebujete. Za druhé, všimli jste si, že voda v konvici dokáže vřít i půl minuty? Přijde mi to zbytečné, jakmile voda dojde k bodu varu, konvici vypnu.
Zhasínejte žárovky
Do domácnosti si raději pořiďte LED žárovky, které šetří více energie a mají delší životnost, než ty klasické. Je u nás stále mnoho domácností, které mají ještě klasické žárovky na místech, kde se tolik nesvítí. Nebo mají v domácnosti takzvané úsporné žárovky, které jsou třeba 12 let staré. Ty určitě rychle vyměňte. Staré šetřivé žárovky mají často třikrát větší spotřebu než moderní LED žárovky a také jejich světelný výkon je násobně horší.
Další rada platí pro oba druhy žárovek, odcházíte-li z místnosti, zhasněte.
Zateplení
Zateplení je opravdu důležité nejen pro úsporu, ale také pro komfort. Dnes se dá vše spočítat a můžete si svoji úsporu snadno vyčíslit. Zde máte tři tipy na zateplení. V současnosti jsou na trhu také kvalitní izolační nátěry, které mohou ušetřit nějakou tu korunu a ještě vás zbavit plísně.
Jak ušetřit za vodu?
Dosáhnout nižší spotřeby vody lze mnoha způsoby. Celkově se snažte kohoutky neotvírat úplně na maximum, postačí i menší proud. Zjistíte-li, že záchod protéká nebo v koupelně kape kohoutek, zkuste to opravit, co nejdříve. Spotřeba vody může razantně narůst. Potřebujete teplou vodu, ale trvá to věčnost, než doteče? Tu zbytečnou studenou vodu odtáčejte do hrnců či kýblů, dají se s ní zalít kytky nebo uvařit večeře.
Nekoupejte se každý den
Myjete si teď ruce častěji, než kdy jindy? Já kvůli koronaviru ano. Při mydlení rukou můžete vodu na chvíli vypnout. To samé platí i při čistění zubů. Koupete se každý den? Omezte koupání a dejte si sprchu, i pokožka Vám poděkuje.
Jak ušetřit při mytí nádobí?
Než začnete nádobí mýt, odmočte si ho, špína pustí rychleji. Nádobí raději nemyjte pod tekoucí vodou, buď ji pravidelně vypínejte, nebo si napusťte dřez. Pokud jste Ti šťastní lidé s myčkou, tak buďte pečlivý, jak nádobí skládáte dovnitř, ušetříte tím nejen vodu, ale i elektřinu. Vyvarujte se proto mezer mezi nádobím a nepokládejte ho ani na sebe, pak totiž hrozí, že budete nádobí mýt znovu.
[…] bankovním účtu máte ušetřené téměř všechny peníze a chybí už jen velmi málo, zkuste ušetřit v domácnosti. Lze tím získat i desetitisíce […]