Tetování je jednou z nejstarších uměleckých forem, které přetrvávají dodnes. Jeho popularita se neustále zvyšuje a lidé ho stále více využívají jako způsob vyjádření svého já. Chcete se dozvědět, jak o něj správně pečovat ?
Zajímavosti
Tetování historicky zasahuje tisíce let zpátky, kdy se používalo jako forma označení a ozdobení těla v mnoha kulturách po celém světě. Například v Jižní Americe symbolizuje bojové schopnosti a sílu. V jiných kulturách může být symbolem například náboženské víry. V některých kulturách dokonce věří, že proces potetování má léčebné účinky a pomáhá bojovat proti bolesti a stresu. Ovšem popularitu získalo až v 19. Století, kdy se začaly objevovat modernější techniky a pomůcky.
Tetovat se můžete různými technikami. Klasická technika je technika handpoke, dále technika strojového tetování a dokonce i potetování hennou. Stále se ovšem technika vyvíjí, novým trendem je například watercolor tattoo.
Jak se správně starat o tetování?
Tetování se stává stále populárnějším způsobem, jak si ozdobit tělo. Aby však tetování vypadalo co nejlépe a vydrželo co nejdéle, je nutné o něj správně pečovat. V následujících řádcích si přečtete 8 tipů, jak se o tetování správně starat především při fázi hojení.
Tipy
- Pokud jste čerstvě potetovaní, tak je zásadním krokem nechat místo zcela zahojit. Doba hojení může trvat až jeden týden.
- Při hojení použijte vhodný hojivý krém, který udržuje pokožku hydratovanou a urychluje proces hojení. Mezi oblíbené hojivé krémy patří například bambucké máslo nebo Bepanthen, který se nově vyrábí i přímo na tetování.
- Zásadní je také ochrana před Sluncem. Slunce může způsobit ztrátu barev či jejich vyblednutí. Pokaždé, kdy se budete vystavovat slunci, tak použijte na potetované místo opalovací krém s vysokým UV faktorem.
- Několik týdnů po vytetování ozdoby těla se raději vyhněte sauně a bazénu. Teplo a voda mohou zpomalit proces hojení.
- Na místě potetované oblasti používejte jemné hypoalergenní produkty. Produkty jako jsou parfémy a jiná kosmetika mohou obsahovat chemické látky, které tetování akorát poškodí.
- Mýdlo s tetováním také dobře nevychází. Může místo vysušovat a snižovat jeho kvalitu co se týče barvy a výraznosti. Proto doporučuji používat hydratační sprchové gely.
- Pi procesu hojení omezte kontakt s prachem a špínou, která může do místa zanášet škodlivé látky pro Vaše tělo. Přece jen se při tvorbě používá jehla, která v kůži zanechává po dobu hojení ranku. Zanícení rány je akorát nepříjemné a bolestivé.
- Údržba u svého tatéra může dodat Vašemu tetování barevnost a výraznost. Vyplní Vám třeba vybledlé neboli vypadané barvy a celkově se tím zlepší kvalita a vzhled.
- Hydratace, hydratace, hydratace! Pijte dostatek vody, protože právě hydratace je klíčová pro udržení kvality pokožky a tetování. Hydratací se zabrání suchosti a šupinatění pokožky.
Proces hojení neuspěchejte a buďte trpěliví. Na místě tetování může dojít k zarudnutí pokožky či místo opuchne. Proto dodržujte výše sepsané tipy, jak se správně starat o tetování.
V mých předešlých článcích si můžete přečíst, jak získat objem vlasů nebo si přečtěte, jak si konečně přestat kousat nehty.