Každý člověk má jiné priority a odlišně nastavené mantinely pro definování slova „úspěch“. Ať už se jedná o kontext se studiem, prací, rodinou nebo koníčky, je to různé. Jak ale být úspěšný a žít svůj život spokojeně, naplněně? A co je to vlastně ten úspěch, bez ohledu na pocity jednotlivců? Jak se nevzdat cílů? Mluvíme-li o úspěchu, jde jen o peníze, nebo i ostatní složky lidství?
Jak docílit pracovních úspěchů?
Každý člověk touží po práci, jež ho bude bavit a naplňovat. Měl by mít určité ambice, jichž chce dosáhnout, cíle, ke kterým se chce posunout. K tomu potřebuje obrovskou dávku sebekázně, tvrdé dřiny na svém zdokonalení a jasně definovanou vizi.
Ale ani pokud se dotyčnému nepodaří sehnat takové zaměstnání, pro které bude žít, není důvod zoufat. Jestliže by jeho koníček nepřinášel příliš velkou finanční odměnu, může si jím jen přivydělávat jako vedlejší činnost. A svědomitě chodit do práce, kterou si sice nevysnil, ale umožňuje mu platit složenky a pokrýt veškeré životní náklady. Docílit úspěchu totiž můžete i v práci, která vás třeba může nudit. Cílem je vydělat peníze a to se dá i formou nepříliš lukrativní činnosti. Jednoduše řečeno: Ať už vykonáváte jakoukoli legální práci, vždy by vám měla dávat smysl. I kdyby to mělo být „jen“ to vydělání peněz, bez dalších splněných očekávání.
Jak snadno a rychle najít práci?
Jak získat práci snů a sklidit úspěch?
Co když máte ale silnou, neutuchající touhu dělat něco, co se zpeněžit moc nedá? A co když ano? Jen o tom třeba nevíte. Dnešní doba je skvělá také v možnosti podnikání. Umíte-li se prodat, můžete nabízet takřka cokoli. Jen o to musí být určitý zájem. Ale jak se říká: Každá kniha má svého kupce.
Pokud se trápíte v zaměstnání tím, že nemůžete dělat práci, po níž vaše duše touží, je nejspíše na čase něco s tím udělat. Někdy může být překážkou „nedostatečné“ vzdělání, žádné zkušenosti, absence volného času.
Ale jestli po něčem fakt prahnete, jdete si za tím zuby nehty. Nic jiného dělat nemůžete; pokud máte vůli a chuť věnovat se činnosti, kterou milujete, budete ji muset využít. V opačném případě totiž nikdy nebudete spokojeni a celý život strávíte výčitkami, že jste nic nezkusili. Budete velmi frustrovaní z nenaplněných ideálů.
Pro ilustraci si rozklikněte článek o tom, jak Martina Marková podniká ve sportu.
Jděte svou vlastní cestou, dlážděnou vašimi úspěchy z oblastí, které máte vy rádi.
Tipy, jak konečně uspokojit své pracovní touhy:
Máte zcela jiné vzdělání, než jaké vyžaduje váš dream job? Vzdělávejte se. Dodělejte si školu (jděte třeba na vysokou; pokud máte výuční list, dodělejte si maturitu). Ale není nutné striktně jít studovat – nasávat informace, znalosti a dovednosti zvládnete i jinak. Existují různé online webináře, kurzy, workshopy a přednášky, často zdarma, a tak dále. Nebo můžete zkusit rekvalifikační kurz. Další skvělou možností je absolvovat neplacenou stáž, díky které získáte zkušenosti a reference. Doporučuji stáž moderního psaní a copywritingu, při níž se naučíte řadu dovedností v širokém světě internetových článků do magazínů, reklamních textů a základy SEO.
Pokud vaše vysněná pracovní pozice neexistuje, vytvořte si ji. Makejte zkrátka sami na sebe, buďte svým vlastním šéfem. Budete svobodnější. Jak se stát OSVČ (osobou samostatně výdělečně činnou)?
Citátů není nikdy dost, a tak se inspirujte mým dalším oblíbeným:
Jak porazit strach, že selžete?
Když stále něco odkládáme, protože se bojíme neúspěchu, jsme vlastně kvůli sobě samým odsouzeni k trvalému neúspěchu. Jenže k tomu, abychom se překonali, musíme změnit přístup. Věřit si, konat potřebné kroky, neustrnout. Ať už je náš cíl jakýkoli, vždy si za ním musíme stát.
Nejhorší je, když lidé z obavy, že to nedokážou, ani nezačnou.
Je úplně jedno, co si myslí ostatní. Oni mají jiné zájmy, odlišné priority. Sní po něčem jiném než vy.
Kdo žije váš život? Oni? To asi ne, viďte? Nenechte si od nikoho diktovat, co máte a nemáte dělat. Tedy pokud si o to výslovně neřeknete – pokud stojíte před něčím, s čím si nevíte rady a potřebujete názor zkušenějších, obraťte se na příslušné osoby. Ale nikdy si nenechte poroučet, jakým směrem se má ubírat vaše profesní dráha. To víte totiž nejlépe vy sami. Každý cítí při určitých činnostech něco jiného – jednoho to baví, druhý by nudou umřel. Proč byste si měli užívat to samé, co někdo další? Každý máme jiné preference, odlišné vnímání aktivit, rozličné koníčky. Pokud něco k smrti milujete, věnujte se tomu.
Tak co, chcete sklidit úspěch? Je to jen na vás. Nikdo vám profesní úspěch nezajistí – jen vy sami. Nejste povinni někomu vysvětlovat, proč jste tak tvrdohlaví. Oni vaše snažení nepochopí, nebudou se o to ani snažit. Pokud se vám zadaří, budou vám možná závidět. Nikdy však nespadněte do pýchy. Na prvním místě by vždy měla být pokora, skromnost. I když se úspěch neodpouští.
Nikdo nechce na smrtelné posteli truchlit, že zahodil příležitosti plnit si své sny.
Jakýkoli úspěch vás posune vpřed.
To samé platí i u neúspěchu. Nikdy se nevzdávejte. Výsledky budou znát. Jen nesmíte házet flintu do žita. Vyžaduje to však sebedisciplínu. Neprokrastinujte, ale buďte zapálení a chopte se každé příležitosti. Cestou malých kroků se přibližujte k cíli. Dávejte si dosažitelné cíle. Jedině tak se úspěch dostaví.
Ať už jsme úspěšní nebo ne, nikdy nezapomeňme, že peníze nejsou vše. Nenechme se strhnout vidinou bohatství, neboť finanční prostředky někdy kazí lidi, zkrátka nežijme penězi na úkor dobrých vztahů a zaměřujme se především na duševní bohatství, nikoli na prchavou představu peněz, které si do hrobu nevezmeme.
Pro úspěch se musíte naučit techniky asertivního chování. Také se podívejte, jak vybrat běžky a vyrobit nástěnku vizí.