BydleníVaření a receptyZdraví

7 tipů a rad, jak zmírnit pálivost jídla

Někdy se stane, že to člověk přežene s kořením, například když si splete sladkou papriku s pálivou nebo zapomene, že něco kuchtí, a ono to poněkud zčerná a zhořkne. Co s tím? Existuje několik triků. Vyzkoušejte je a udělejte tak z nepovedeného pokrmu poživatelné jídlo. Jak na to? Jak vyzrát na pálivost jídla?

Pálivost vnímáme díky látce zvané kapsaicin, která se nachází v chilli papričkách a dalších pálivých potravinách. Kapsaicin se váže na receptory bolesti (TRPV1) v ústech a na jazyku, což mozek interpretuje jako pocit tepla nebo pálivosti. Jak intenzivně každý člověk tento pocit vnímá, závisí na různých faktorech.

Biologická rozdílnost

Lidé mají různou citlivost na kapsaicin kvůli genetice. Někteří mají více TRPV1 receptorů nebo jsou jejich receptory citlivější, takže jim i mírná dávka kapsaicinu připadá extrémně pálivá. Na druhou stranu, jiní lidé mají méně citlivé receptory, takže zvládnou vyšší úrovně pálivosti bez většího nepohodlí.

Národní a kulturní rozdíly

Kultura a strava mají obrovský vliv na to, jak lidé pálivost vnímají. V zemích jako Mexiko, Indie nebo Thajsko, kde se pálivé jídlo konzumuje pravidelně, si lidé na pálivost zvyknou. Tím dochází k určitému „otužování“ receptorů a vyšší toleranci na pálivé jídlo. V jiných zemích, kde se pálivé jídlo nekonzumuje běžně, mohou lidé stejnou pálivost považovat za nesnesitelnou.

Zvyk a adaptace

Když někdo často jí pálivá jídla, jeho tělo se přizpůsobí a začne pálivost snášet lépe. Tento proces může vést k tomu, že lidé, kteří jsou na začátku citliví na pálivost, se postupně stanou odolnějšími. Je to jako když trénuješ. Čím víc, tím líp to zvládáš.

Obecné rady

Paušálně platí, že byste měli do jídla přidat ingredience, které si myslíte, že pokrm nepokazí ještě víc. Tedy rozhodně nic ostrého. Než začnete pokrm opravovat, zvažte tento krok. Zamyslete se, zda se surovina do tohoto jídla alespoň trochu hodí. Nebojte se však experimentovat. 

1) Mléko a mléčné výrobky

Zachránit situaci může například mléko a výrobky, jež se z něj vyrábí. Jde například o obyčejné, pomazánkové či arašídové máslo, jogurt, ale klidně i zmrzlinu. Kulinářské drama napraví také kokosové mléko. Výborným pomocníkem je rovněž smetana ve všech podobách – od zakysané až po tu ke šlehání. Ne nadarmo učitelé a mistři učňům oboru kuchař-číšník vštěpují, že smetana zjemňuje pokrmy. Přidává se proto například do omáček. Taková svíčková by bez smetany nechutnala tak fantasticky.  

2) Vejce

Bílky vhoďte do přesoleného vývaru. Vejcem můžete napravit takřka kterékoli jídlo, kde vám „ujela ruka”. 

Jak zmírnit pálivost jídla?
Jak zmírnit pálivost jídla?

3) Rajče 

Obecně je vhodné přidat jakoukoli zeleninu – nepálivou, takže česnek určitě ne. No a na chilli papričky také zapomeňte. Syrová mrkev nebo brambora jsou rovněž skvělými pomocníky, když je přesoleno či jinak „přeostřeno” nebo „překořeněno”. Kus chleba se též jeví jako super řešení.

Na připáleniny pomáhá cibule. Nejprve omáčku opatrně přelijte do čistého hrnce, ale dejte si pozor, aby se tam nedostal jediný spálený kousek. 

4) Korková zátka

Chytrou vychytávkou je i korková zátka, jež do sebe „nasákne” připáleninu. Pouze ji přidejte do omáčky a vyčkejte na výsledek: nahořklá chuť za chvíli zmizí. 

5) Tekutiny

Když pokrm naředíte vodou, může se stát, že bude příliš tekutý. Aby se jeho konzistence nestala přímo řídkou, je nutné zahustit jídlo ještě moukou. Neutralizovat palčivost může i citrónová šťáva či ocet. Prostě to, co je kyselé. 

Jak zmírnit pálivost jídla?
Jak zmírnit pálivost jídla?

6) Ovoce a cukr

Co takhle přidat avokádo? Do guláše zase můžete přimíchat nastrouháme syrové jablko. V případě neúspěchu vyjměte maso, udělejte nový základ a maso do něj následně vraťte. Nápravu představuje také cukr. 

Další články

To je zhruba vše. Jak vidíte, existuje řada řešení problému s ostrostí jídla. Dá se zachránit, aby bylo poživatelné.

????Tip: Nevíte, co na Velikonoce? Přečtěte si naše články o tom, jak obarvit vajíčka kurkumou nebo jak obarvit vajíčka bez barev.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
3
Užitečné
7
Super
2
Nic moc
4
Trapas
0
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu, cestuji a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Více:Bydlení