Jsi student a záleží ti na tvém uplatnění na trhu práce po absolvování školy? Chceš zvýšit své šance na získání práce hned po absolvování studia nebo ještě během něj? Tak čti dále.
Co znamená být úspěšný student?
Pro někoho to jsou samé výborné známky odshora až dolů. Pro někoho to znamená úspěšně procházet, i když s odřenýma ušima. Ať už tě tím potěším, nebo zklamu, zaměstnavatelům většinou na prospěchu nezáleží. Když máš diplom, nikdo už nebude zjišťovat, co jsi měl za známky v zimním semestru druháku. To ale neznamená, že se můžeš flákat. Na co se tedy soustředit, když můžeš trochu povolit v honbě za červeným diplomem?
1. Výjezd
Nemusíš jet na druhou stranu světa. Existuje celá řada programů, v rámci kterých můžeš vycestovat a nějakou dobu studovat v zahraničí. Kromě spousty studijních zkušeností dostaneš i cennou praxi do života. Postarat se o sebe v cizí zemi není jednoduché ani když to jsou naši sousedi. Kromě toho, že pak budeš mít mraky příběhů k vyprávění, bude to také skvělá položka do životopisu, která tě odliší od dalších absolventů, kteří nikde nebyli. Můžeš se podívat třeba na Erasmus+.
2. Dobrovolnictví
Zajímej se o to, co se děje v tvém okolí. Pokud někde hledají pomoc a souvisí to alespoň vzdáleně s tvým oborem, jdi do toho. I maličkosti se počítají. Chceš jednou pracovat s lidmi? Jdi někam, kde s nimi budeš v kontaktu. Chceš pracovat ve zdravotnictví? Jdi pomáhat do nemocnice. Vybral sis pedagogickou dráhu? Účastni se přípravy nějaké akce pro děti. V jazycích se můžeš zdokonalit provázením výměnných studentů po městě, ve kterém sídlí vaše škola. Možnosti jsou nekonečné.
3. Stáže
Nečekej, až ti příležitost spadne do klína. Zkus napsat firmám ve svém okolí, i když na webu nemají možnost stáže zmíněnou. Nenech se odradit tím, že tě odmítnou nebo vůbec neodepíšou. Takto to občas vypadá i při samotném hledání práce, obzvláště, když nereaguješ na konkrétní inzerát, ale ptáš se, jestli by pro tebe vůbec nějaké místo měli. Když něco vyjde, paráda. Jestli ne, nevěš hlavu, někteří si tě třeba uchovají ve své databázi a ozvou se až pro tebe něco najdou.
???? Tip: Pokud tě baví psaní, tak můžeš vyzkoušet například tuto stáž copywritingu, kde získáš praktické zkušenosti i cenné reference.
4. Praxe
Jestli máš přímo v rámci studia povinné praxe, je to jedině výhoda. Pokud neprobíhají jen v rámci školy, ale chodíte si vyzkoušet práci k někomu, kdo by mohl být v budoucnu tvůj potenciální zaměstnavatel, určitě to také ve svém CV uveď. Kromě dobře odváděné práce si velmi pomůžeš i tím, že se ti povedou navázat kontakty. Ať už na další pracovníky nebo někoho z vedení. Když tě už budou znát, tak máš větší šanci, že tě po škole zaměstnají.
5. Brigády
Co může být lepší než si při získávání zkušeností ještě trochu přivydělat? Sehnat brigádu v oboru nemusí být náročné. Můžou ti pomoct například webové stránky tvé fakulty, které občas sdílí i pracovní příležitosti. Zkus svůj obor doučovat nebo někomu pomoct s přijímačkami na něj. Neboj se pouštět do věcí, které jsi ještě nikdy nedělal, všechno je jednou poprvé a každý nějak začínal. Budeš mile překvapený, co všechno dokážeš, když si budeš trochu věřit!
Skvělé je, když si vyberete oblast, která vás baví. Následně se v ní budete rozvíjet a zdokonalovat. Získáte cenné zkušenosti a navíc vám tato činnost začne nejspíše brzy i vydělávat peníze. Protože když něco děláte s láskou a chutí, tak se výsledky vždy dostaví.
Přečtěte si také o tom, jak na rodinný rozpočet nebo o tom, jak překonat strach z odmítnutí.