Kdo by neměl rád palačinky? Od útlého věku jsou pro většinu z nás oblíbenou sladkou večeří nebo snídaní. Jak si můžeme připravit zdravou verzi palačinek pro sebe nebo své děti? Poradíme vám.
Špaldové palačinky
Vyměnit obyčejnou bílou mouku za špaldovou vám přinese hned několik výhod. Její sladká oříšková chuť vám navíc pomůže při dochování těsta na palačinky.
Ve špaldové mouce jsou uchovávány důležité živiny pro váš organismus. Bílkoviny, nenasycené aminokyseliny, komplexní sacharidy a hlavně vláknina. Ta v našem těle podporuje správné trávení.
Dále můžete ve špaldě najít zdroj bohatý na vitamin B , hořčík, fosfor, zinek, železo a draslík. Je lehce stravitelná, nebude vám tedy po jejím požití těžko. Navíc je díky nízkému glykemickému indexu vhodná i pro diabetiky a redukční jídelníčky.
Ještě zdravější verze pak dosáhnete, osladíte-li těsto medem nebo javorovým sirupem.
Ingredience na špaldové palačinky
pro 3-4 porce:
- 150g jemně mleté celozrnné špaldové mouky
- 1ks vejce
- 100ml polotučného mléka
- 150g cottage sýru
- 1lž rostlinného oleje na smažení
- špetka soli
- 400g jahod nebo jiného sezónního ovoce
- 250g polotučného tvarohu
- med
- máta na ozdobení
Smíchejte si mouku s mlékem, cottage sýre, vejci a solí. Vše propracujte a nechte několik minut uležet. V případě potřeby zřeďte těsto minerálkou, ta vám zajistí, že budou palačinky nadýchané a vláčné.
Než se vám těsto uleží, rozehřejte si pánev. Nalévejte těsto na pánev ve slabých vrstvách a opékejte z obou stran do zlatova.
Banánové palačinky
Potřebujete:
- 3ks banánů
- 6ks vajec ( na 1 velký banán 2 vejce)
- olej na smažení
Ideálně v mixeru si smíchejte banány a vejce. Důkladně promixujte, aby vám vzniklo jemné a vláčné těsto.
Díky banánům docílíte krásných palačinek bohatých na draslík a vitamin D. Kromě toho obsahují banány i tryptofan, který je základní látkou pro tvorbu serotoninu v našem organismu. V těchto palačinkách nebudete postrádat ani vitamin B6 důležitý pro štěpení glykogenu.
Palačinky doplňte a ozdobte podle chuti. Nejčastěji tvarohem a čerstvým sezonním ovocem.
Z ovesného mléka se lněnou vlákninou
Lněnou vlákninu získáváme jako zbytkový produkt při výrobě lněného tuku. Ve všech publikacích se dočtete, že jsou semínka dost tučná a tak je vám doporučeno konzumovat je s rozvahou a pečlivě započítávat jejich obsah tuku do svého jídelníčku.
V tomto případě se však zbavíte tuku a zbyde vám tak mouka s ideálními výživovými hodnotami. Lněná vláknina je pro náš organismus vyloženě prospěšná a to díky tomu, že obsahuje lignany. Tedy vlákninu, která prokazatelně pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi.
Ingredience na 3 palačinky :
- 150g celozrnné mouky
- 50g lněné vlákniny
- 2ks vejce
- 400ml ovesného nápoje
- kokosový olej na smažení
Všechny ingredience smícháme, ideálně pomilujeme v mixeru. Těsto bude tlustší a bude se vám malinko trhat, to je však díky obsahu tolik užitečné vlákniny.
Tvarohové palačinky
Použijete-li do těsta tvaroh, můžete péct palačinky na sucho. Tvaroh vám zajistí dostatek tuku pro to, aby se vám palačinky nepřipalovaly. Přidáním tvarohu místo podílu mléka také docílíte navýšením obsahu bílkovin. Ořechy a semínka, která můžete do těsta přidat dle chuti, nám zase zajistí dostatečné množství Omega-3.
Ingredience :
- 80g nízkotučného tvarohu
- 1ks vejce
- 25g špaldové celozrnné mouky
- 60ml vody
Všechny ingredience si pečlivě promíchejte. Nechte těsto pár minut uležet a poté na rozpálené pánvi smažte z obou stran dokud vám lehce nezhnědnou.
Hotové palačinky si podle vlastní nálady a chuti doplňte například o tvaroh, čerstvé ovoce, bílý jogurt, boji, skořici, ořechy, česačkový sirup nebo vysokoprocentní hořkou čokoládu.
Jogurtové palačinky
Díky jogurtu obohatíte vaše palačinky o bílkoviny a vápník. Živé jogurtové kultury, které obsahuje, vám pomohou při napravování poničené střevní mikroflóry a přispějí tak ke správné funkci zažívacího systému.
Potřebujeme:
150g mouky
2lž prášku do pečiva
1/4lž soli
2 velká vejce
150g řeckého jogurtu
Vše důkladně promíchejte a opékejte obě strany do zlatova.
Bez mouky
Potřebujete-li snížit obsah lepku v těstě, doporučujeme použít mouky s nižším obsahem lepku. Tím může být například špaldová mouka nebo jemně rozemleté ovesné vločky.
V případě, že máte z jakéhokoliv důvodu předepsanou bezlepkovou dietu, je k dostání velké množství mouk, které neobsahují lepek vůbec. Od rýžové mouky přes pohankovou, jáhlovou po topiokovou i mandlovou.
Když použijete recept s banánem, nejen že vám nahradí pojivo, ale také už nemusíte do těsta přidávat téměř žádný cukr.
Tak které si připravíte k snídani vy? Dejte nám vědět, který z našich receptů je ten váš nejoblíbenější.