Cestování

4 vrcholy, které nabízí okouzlující výhledy na Šumavu!

Máte slabost pro nádherné výhledy? Stoupáte rádi k výškám? Pojďme se společně podívat na 4 vrcholy Šumavy. Boubín, Plechý, Třístoličník a Poledník. Tato místa stojí za to, abyste podnikli výlet do nejzalesněnějšího parku v srdci Evropy. Na Šumavu!

V dnešní chaotické, hektické a tak trochu zvláštní době je důležité se na chvíli zastavit. Sbalte si pití, svačinu, obujte si pohorky a vydejte se do okouzlujícího prostředí šumavské přírody. Vnímejte jen rozmanitou faunu a flóru a všechny starosti vypusťte z hlavy.

Rozhledna Boubín tyčící se z pralesa

Za prvním vrcholem se vydáme na Prachaticko. Boubínský prales má původ zasahující až do doby ledové, a kromě přírodních zajímavostí se zde nachází i rozhledna Boubín. Z vrcholu Boubína vás okouzlí výhled na okolní vršky i na úchvatné Alpy.

Pokud se rozhodnete navštívit Boubín, jsou dvě možnosti kudy se na vrchol vydat. První trasa začíná v šumavské vesnici Kubova Huť. Zde můžete nechat auto nebo přijet vlakem na nejvýše položené nádraží v Čechách. Trasa z Kubovy Hutě na Boubín trvá přibližně 2 hodiny. Druhá varianta putování (delší trasa) začíná v obci Zátoň.

Že se blížíte k rozhledně, poznáte podle dlouhých dřevěných schodů, které vás dovedou až pod rozhlednu.

Rozhledna Boubín vysoká 21 metrů
Rozhledna Boubín (foto: autor)

První vrchol jsme zdolali a teď se přesuňme na nejvyšší bod Šumavy na české straně.

Výhled na Čechy, Rakousko i Německo

Na výlet je potřeba kromě pořádné obuvi i dobrá kondice. Budeme stoupat strmě a dlouho. Naším cílem je vrchol Plechý (1378 m.n.m.). Trasa začíná v Nové Peci.

Podoba krajiny se během výstupu mění před očima. Půjdete kolem Schwarzenberského kanálu, po kamenných cestách a najednou se před vámi otevře pohled na Plešné jezero. Jezero je ledovcového původu a lemují ho zalesněné vrcholky. Zastavte se a jen se kochejte tou nádherou a velkolepostí, kterou je příroda schopna vytvořit. A tady je nutné nabrat síly, začíná pořádný výstup. Za odpočívadlem se vydáte užší cestou vzhůru. Říká se jí „Zážitková NS Duch pralesa“.

Při stoupání se po chvíli před vámi objeví krásný výhled na Plešné jezero shora a v dálce už vidíte špičku Pomníku A. Stiftera. Od pomníku vede dřevěná stezka, která vás zavede k Jezerní stěně a to je dobré znamení. Jste u vrcholu! Po zdolání obřích balvanů máte před sebou výhled na Šumavu z české a rakouské strany.

Vrchol Plechý - nejvyšší bod Šumavy v ČR.
Vrchol Plechý – nejvyšší bod Šumavy v ČR (foto: autor)

Cesta na německou stranu Šumavy

Jste zdatní turisté? Předchozí výšlap vám nestačil? Jdeme tedy dál. Doporučuji ale doplnit na vrcholu pořádně energii. Čeká nás totiž další vrchol. Třístoličník.

Cestou z Plechého na Třístoličník nás čeká několik zastávek. Vrcholy jsou od sebe vzdálené přibližně 5 km. Vydáme se po stezce, kterou zdobí pozoruhodné kamenné přírodní útvary. Důležitým bodem na cestě je Trojmezí. Jedná se o bod, kde se střetávají hranice Čech, Rakouska a Německa.

Jdete přímo po hraniční linii, až dojdete na kamenný vrchol Třístoličník. Můžete ho „pokořit“ i z německé strany. Trasa z Nové Pece na Třístoličník je dlouhá 14,4 km.

Pohled z Třístoličníku na českou stranu Šumavy.
Výhled z Třístoličníku na českou stranu Šumavy (foto: autor)

Rozhledna Poledník uprostřed „měsíční“ krajiny

Výstup na vrchol Poledník začíná v obci Prášily. Připravte se na pozvolné cca 9,5 km dlouhé stoupání s dechberoucí mezizastávkou.

Zmíněnou mezizastávkou je Prášilské jezero. To patří mezi několik dalších šumavských jezer ledovcového původu. Prášilské jezero vás okouzlí průzračnou vodou. Místo však skrývá i tragické příběhy, které u jezera připomíná kamenný pomník. Lidé zde v minulosti podcenili hloubku a sílu jezera.

Po menším odpočinku se vydáme dál, čeká nás strmější stoupání. Čím více se blížíme k vrcholu, připadáme si jako v měsíční krajině. Všude kolem jsou pláně plné polomů stromů a v dálce se tyčí rozhledna Poledník (1315 m.n.m.). Pozor, na rozhledně momentálně probíhá rekonstrukce a nejpravděpodobnější otevření proběhne v říjnu 2021. Více se dozvíte na webových stránkách Informační středisko Poledník | Národní park Šumava (npsumava.cz).

Pohled na rozhlednu Poledník
Rozhledna Poledník uprostřed „měsíční“ krajiny (foto: autor)

Na vrcholku Poledníku se nachází nocoviště. Je velmi využívané turisty, kteří se vydali na přechod Šumavy nebo jen chtějí strávit noc v „divočině“. Ale o tom zase někdy příště.

Pokud vám výstupy a výšky ještě nestačily, inspirujte se článkem Ferraty aneb zajištěné cesty v České republice a nechte stále hlavu v oblacích.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0
Kateřina Korčáková
Píši pro různé portály jako je Moony a psaní beru jako své sebevyjádření.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *