Jak na ...NávodPodnikání

10 tipů na profese, které mají budoucnost

Profese, které mají budoucnost. Víte, jaké mezi ně zařadit? Doba je rychlá, dynamická a tak se změny týkají i pracovního odvětví. Při rozhodování byste měli brát v potaz dva faktory. Vaše profese by vás měla naplňovat, ale také by měla být perspektivní s výhledem do budoucna. Pokud se nyní rozhodujete, jakým kariérním směrem se vydat, inspirujte se následujícími tipy, ať je vaše rozhodování snazší!

1. Online lektor

V posledních letech se zásadně změnily způsoby vzdělání ve společnosti. Online výuka se stala trendem. Trh online kurzů se stále více specializuje a rozšiřuje.

Pokud máte ve svém oboru vysoké, jedinečné znalosti a chcete je předávat dál, nečekejte! K výkonu této práce je dobré mít specializované vzdělání v daném oboru nebo certifikace či jiné kurzy.

Výuku můžete vést online přes kanály jako je Zoom, Teams nebo Skype. Další možností je natáčení videí na YouTube. Na tomto kanále můžete vysílat živě nebo nahrávat videa.

2. Biomedicínský inženýr

Je to odborník v oblasti biomedicínské techniky, zdravotnické informatiky a bioinformačních technologií. Náplní této profese je spolupráce s lékaři. Biomedicínský inženýr využívá zdravotnické přístroje v rámci diagnostické a léčebné péče. Dále konstruuje přístroje, které nahrazují nebo podporují funkci orgánů, kontroluje a hodnotí dlouhodobé EKG záznamy. Zajišťuje technickou podporu na operačních sálech.

Pro výkon tohoto povolání je potřeba vysokoškolské vzdělání. Titul biomedicínského inženýra můžete získat při studiu na:

  • fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT
  • fakultě zdravotnických studií na Technické univerzitě v Liberci
  • fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB
  • fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT

3. Finanční manažer

Člověk, který je zodpovědný za správu financí určité organizace. Může být zaměstnaný přímo firmou nebo pracovat pro poradenskou společnost.

Úkolem finančního manažera je identifikace finančních rizik a slabin, provádění finančního průzkumu, vytváření finančních zpráv, stanovení finančních cílů a přípravu účetní závěrky.

Práce vyžaduje vysoké znalosti podnikových financí. Ideální je vysokoškolský titul v oboru ekonomiky a financí.

Profese, které mají budoucnost - finanční manažer
Finanční manažer. Zdroj: Pixabay.com

4. Upcyklátor

Tato profese je spojena s cirkulární ekonomikou a obnovitelnými zdroji a energiemi. Cílem upcyklátora je přeměnit vzniklý odpad v něco nového. Známe už jsou například upcyklované potraviny, oblečení, nábytek.

Nositel této profese tak musí disponovat velkou dávkou kreativity, znalostí materiálů a schopností vymýšlení nových nápadů jak vzniklý odpad efektivně zpracovat a vytvořit něco nového a užitečného.

Pokud byste chtěli vykonávat tuto pracovní pozici, je dobré rozšířit své v oblasti technologií, designu a udržitelnosti. To je základ pro tvorbu upcyklovaných produktů.

5. Odborník kyberbezpečnosti

Jelikož se vše přesouvá do virtuálního světa, i nekalé praktiky se provádějí online formou.

Odborník na kyberbezpečnost zajišťuje, že veškeré digitální informace od určité společnosti nebudou zmanipulovány nebo hacknuty. Kromě ochrany dat, pomáhá vytvářet nová řešení.

Dále je zodpovědný za výzkum a testování bezpečnostních řešení, vyhodnocování procesů digitálního zabezpečení společnosti, identifikaci a opravu ohrožených míst, řízení bezpečnostních hrozeb a implementaci bezpečnostních řešení a technologií.

Je za potřebí IT vzdělání, nejlépe vysokoškolské. Také musíte znát detaily všech oblastí v kybernetické bezpečnosti.

6. Datový analytik

Tato pracovní pozice je také spojena s digitalizací. Naše společnost neustále vytváří data a je zapotřebí někoho, kdo je umí zpracovat a dále využít.

Úkolem datového analytika je tedy zpracování veškerých dat ze systémů. Po této pozici je velká poptávka. Je to z toho důvodu, že díky datům společnosti zjišťují, co ovlivňuje jejich podnikání. Mohou také na základě dat zlepšovat své procesy.

Tato práce vyžaduje IT vzdělání, ať už středoškolské nebo vysokoškolské.

7. Kouč

Kouč – člověk, který podporuje ostatní v osobní a profesní oblasti. Je řada oblastí, které si jako kouč můžete vybrat. Můžete být:

  • osobní kouč
  • vztahový kouč
  • prodejní kouč
  • kouč managementu
  • duchovní kouč

Pro práci kouče je nejlepší vysokoškolské vzdělání v humanitních vědách. Ale stačí také kurzy, kde vás naučí techniky a nástroje, které pomohou vašim klientům.

8. Pilot dronu

Možná to zní jako sci-fi, ale nebude to dlouho trvat a drony, kromě natáčení, budou také doručovat balíčky. Drony se už nyní využívají u filmu, v průmyslu nebo pomáhají v armádě. Proto je za potřebí člověka, který bude dron ovládat a navigovat.

K výkonu této práce vám stačí rekvalifikační kurz a povolení k létání a leteckým pracím. Samozřejmě nesmí chybět vaše nadšení pro technologie, počítačové znalosti a popřípadě i práce s kamerou či zpracování digitálních fotografií.

Pilot dronu, povolání budoucnosti
Pilot dronu. Zdroj: Pixabay.com

9. Vývojář virtuální reality

Většinou máme virtuální realitu spojenou s počítačovými hrami, můžete ji využít ale i ve zdravotnictví. Vývojář by měl mít vysoké znalosti v oblasti programování, UI/UX, video a audio.

Je také důležité, aby věděl jaké jsou potřeby uživatelů, aby design aplikace měl inovativní a atraktivní řešení.

Pro výkon této práce je potřeba minimálně středoškolské vzdělání v IT oboru. Výhodou práce vývojáře je to, že můžete pracovat sami na sebe.

10. Krizový manažer

Krize jsou nevyhnutelné a mohou kdykoli nastat, organizace by na ně měly být dobře připraveny. Nejlepším způsobem je mít k dispozici manažery, kteří jsou efektivní při řešení krizí, když k nim dojde, tzv. krizové manažery.

Jejich posláním je záchrana společnosti, pokud se dostane do krizové situace nebo nějaké nehody či živelné katastrofy.

Mezi předpoklady dobrého krizového manažera patří:

  • umění rychlého rozhodování
  • odolnost vůči rizikovým situacím
  • stabilita
  • klid
  • kooperativnost

Výsledkem dobrého rozhodnutí krizového manažera je to, že firma vyjde z krize silnější.

Krizový manažer
Krizový manažer. Zdroj: Pixabay.com

Pokud stále váháte v jakém oboru pracovat, zkuste test povolání. Pomůže vám s výběrem profesního odvětví, které se pro vás nejvíce hodí.

Test: Jaké povolání se k tobě hodí? Zdroj: YouTube.com

Výběr profese je důležitý, ovlivní vaši budoucnost, kariérní i osobní posun, tak se správně rozhodněte.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
2
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
2
Kateřina Korčáková
Píši pro různé portály jako je Moony a psaní beru jako své sebevyjádření.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *