Jak na ...KulturaNávodZdraví

10 Tipů: Co dělat v karanténě?????

V poslední době se ve všech pádech skloňují slova „karanténa“ a „koronavirus“.
S tím bývá spojený pobyt v domácím prostředí s minimalizováním důvodů
k vycházení. Pravděpodobně si ani nevzpomeneme, kdy naposledy jsme měli tolik času. Zároveň jsme však omezeni výhradně na prostory našeho domova. Přirozeně tedy vyvstává otázka: „Co dělat v karanténě?“ Pro každého z nás je tato situace nová a přemýšlíme, jak vyplnit čas doma strávený.

Shrnuli jsme pro vás 10 tipů, co dělat v karanténě

Kdo na karanténě vydělá? No rozhodně Netflix a podobné služby, jelikož většina z nás si v době karantény sama před sebou lépe obhájí hodinové sledování nejlepších filmů, sitcomů a seriálů.

1. Cvičte

Ne nadarmo se říká: „Ve zdravém těle zdravý duch.“ K domácímu cvičení vám plně postačí gymnastická podložka (karimatka), polohy v sedu a v lehu jsou pak o něco pohodlnější. Pokud doma nemáte gymnastickou podložku, lze ji zaměnit například za obyčejnou deku. Zapojte fantazii – k posilování není zapotřebí mít doma činky, využít můžete prakticky jakoukoliv věc, která má požadovanou váhu a tvar.

2. Čtěte knihy

Vzpomínáte, když jste při pohledu na vaši oblíbenou knihu, povalující se na nočním stolku, prohlásili: „Až jindy. Na to teď nemám čas.“? Teď ale máte času až až. Věnujte chvíli sami sobě a sáhněte po knize. Může se jednat o naučnou literaturu či detektivní příběh. Vaše všední dny se stanou dobrodružstvím.

Tipy na nejlepší knihy všech dob.

3. Naučte se novou dovednost

Prohlubte si znalosti cizího jazyka nebo začněte úplně od začátku. Experimentujte v kuchyni s vařením nevšedního jídla. Vlastníte hudební nástroj, na který však neumíte hrát? Teď je ta správná chvíle se tomu naučit.

Internet je plný (i bezplatných) on-line kurzů a stáží. Po absolvování některých dokonce obdržíte platný certifikát, který v budoucnu můžete uplatit například v zaměstnání.

Vyměňte si role v domácnosti. Muži si mohou vyzkoušet domácí práce, které ve většině případů přísluší jejich drahé polovičce. Ženy si kupříkladu mohou vyzkoušet opravit tekoucí kohoutek.

4. Hrajte si s dětmi (karanténa jako příležitost ke hře)

Vraťte se do dětských let a zapojte se do hry. Vaši nejmladší vás jistě překvapí mnohými schopnostmi. Vy je na oplátku můžete naučit některé hry z vašeho dětství, jako jsou lodě, slovní fotbal, mikádo nebo město, jméno, zvíře, věc. Zábava je jedním z nejlepších tipů, co dělat v karanténě.

co dělat v karanténě
Využijte čas ke hře s dětmi.

5. Naslouchejte svým blízkým

Každý člen rodiny má v rukávu několik zajímavých historek, o které se rád podělí s ostatními. Vyrobte si kartičky s otázkami, přehněte je napůl, zamíchejte v míse, postupně si vytahujte po jednom a odpovídejte. O zábavu máte postaráno.

Tipy na zajímavé otázky:

  • Jaká je tvoje nejhezčí vzpomínka?
  • Co nejtrapnější se ti v životě stalo?
  • Co tě dokáže nejvíce potěšit? Vyjmenuj tři věci.
  • Jak by vypadal tvůj absolutně perfektní den?
  • Která pohádková postavička je tvoje nejoblíbenější a proč?

6. Založte si vlastní blog

Nikdy nebylo jednodušší založit si vlastní blog. V dnešní době naleznete spousty blogů na různá témata. Konkurence je tedy velká, avšak tu a tam se objeví takové, které předčí svojí jedinečností všechny ostatní. Pokud vás baví psát, jděte do toho! Přečtěte si článek, jak začít psát blog a pak ihned začněte! Kdy se Vám zase takto uvolní ruce.

7. Buďte kreativní

Období karantény v nás může probudit kreativního ducha. Chcete-li tuto nově nabitou schopnost zkombinovat s něčím užitečným, pusťte se do šití vlastních roušek. Pomáháme-li druhým, velkou mírou tím pomáháme sami sobě. Určitě znáte ten pocit, když můžete někoho obdarovat a tím vykouzlit úsměv na jeho rtech. V těchto dnech je často o radost nouze.

Je to způsobeno přívalem negativních informací v médiích. Tato „malá“ služba pro veřejnost vás zahřeje u srdce.

co dělat v karanténě
Jak si vyrobit roušku bez použití šicího stroje.

8. Spojte se s prarodiči

Využijte moderních technologií, zvedněte telefon a zavolejte prarodičům. Tato činnost přináší benefity oběma stranám. Přestože se nemůžete vidět osobně, slyšet onen známý hlas na druhé straně je příjemnou alternativou a pohlazením pro duši. Pro staršího člověka je rodinná soudržnost důležitým životním faktorem. Myslete na to v těchto dnech.

9. Udělejte si pořádek

Otevřete svůj šatník a roztřiďte si oblečení, které už nenosíte. Můžete je věnovat charitě nebo odnést do sběrných kontejnerů na oblečení, které se nachází již v každém větším městě.

Nejeden z nás je sběratelem věcí, které nemají reálné použití v každodenním životě. Otevřete krabice a zkuste zvážit, zda je opravdu nutné skladovat nadbytečné drobnosti. Uvidíte, že ušetříte nejen místo, ale také starosti se skladováním těchto věcí.

Nesmíme zapomenout ani na technologická zařízení. Ano, i ta bývají skladištěm nepotřebných souborů. Roztřiďte si fotografie a dokumenty ve vašem telefonu, PC, notebooku, tabletu, apod…

10. Meditujte (účinný lék na koronavirus)

Za poslední dobu se na spoustě z nás podepsal tlak vnějšího světa zapříčiněný nestálou situací ve světě. Každý den slýcháme množství informací o tom, jak se stupňuje rozšíření korona viru. Tato skutečnost je pro nás něčím novým a tak je přirozené cítit určitou nejistotu.

Jedním z řešení, jak uklidnit mysl, je zaručeně meditace. Stačí vám pouze pár minut a nikým nerušené klidné místo u vás doma. Přizpůsobte si prostor tak, abyste se cítili pohodlně. Do pozadí si můžete pustit hudbu, díky které se dokážete snáze uvolnit. Neměla by vaše myšlenky rozproudit, ale spíše je zpomalit. Meditaci často lidé chybně definují jako moment, kdy vůbec nemyslíte. Je v pořádku myslet. Zkuste však myšlenky spíše pozorovat, než hodnotit a rozvíjet. Po určité chvíli zpozorujete, že je jich stále méně.

Existují celé řady studií, které dokazují pozitivní vliv meditace na člověka. Jako s každou jinou činností, důležitá je vytrvalost a praxe. Když budete meditovat 20 minut každý den, po několika dnech poznáte rozdíl. Meditovat bude jednoduší. Meditace je potravou pro naše nitro, dejte jí šanci.

Na závěr

Nikdo z nás neví, jak dlouho tato karanténa potrvá a její průběh můžeme ovlivnit pouze tak, že budeme striktně dodržovat nařízení vlády. Můžeme však změnit přístup k této skutečnosti. Smířit se s následky, které s sebou nese koronavirus a snažit se vyplnit čas efektivními činnostmi.

Máte i vy nějaký tip, co dělat v karanténě? Podělte se s námi o něj!

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *