Kobalaminem (vitamínem b12) se nelze předávkovat, nicméně můžete trpět jeho deficitem. Jak se to projevuje a kde tuto důležitou živinu čerpat? Představuji vám vitamín b12!
Vitamín b12 – víte, že…?
Kobalamin neboli korinoid (vitamín b12) zodpovídá za tvorbu krve, růst svalů a správnou činnost nervové soustavy. Najdeme ho ve vejcích, vnitřnostech, mléčných výrobcích. Z neživočišných zdrojů můžeme jíst například kyselé zelí nebo pít pivo.
Máte-li v sobě málo vitamínu b12, můžete pociťovat zdánlivě bezdůvodnou únavu, ale i horší věci (viz výše).
Příznaky nedostatku korinoidů
Vitamín b12 je rozpustný ve vodě a v těle dospěláka vydrží 2–3 roky, takže se jeho nedostatek může projevit až později. Jak?
Třeba tak, že budete unavení, bledí a slabí. Nápadně se vám také změní nálada. Nejkritičtějším projevem dlouhodobého deficitu vitamínu b12 je nevratné poškození nervů, a tedy i z toho vyplývající problémy s mobilitou (chůzí, rovnováhou). Můžete také trpět poruchami zraku nebo pocitem píchání či brnění.
Osoby starší 60 let hůře absorbují živiny, a proto musejí více dbát na dodání potřebné dávky kobalaminu, především v tabletách.
Proč si ještě dát pozor na dostatečné množství kobalaminu
Deficit korinoidů je nebezpečný zejména pro kojence. Může je trápit nechutenství, ale následkem je i zpomalení vývoje, porucha růstu lebky a neurologické problémy. Ani v dalších vývojových obdobích člověka se však na dostatečný přísun této látky nesmí zapomínat, aby nedošlo k postižení míchy, nervů, depresím anebo demenci. Opatrné musejí být také kojící matky, aby kobalaminu konzumovaly množství dostačující jejich dětem i jim samotným.
Vitamín b12 a jeho zdroje
Protože se kobalamin nachází nejčastěji v živočišné stravě, jeho deficitem trpí především vegetariáni (lidé nekonzumující maso) a vegani (jedinci zcela odmítající jíst cokoli od zvířat). Jak už jsem psala, občané starší 60 let vitamín b12 hůře vstřebávají, a tak jim také chybí. Obyvatelé planety Země s poruchami trávení mohou také pociťovat jeho nedostatek.
Předávkování kobalaminem
Minimální přísun vitamínu b12 by měl být 0,4 µg u kojence, 2,4 µg u dospělého člověka, 2,6 µg v těhotenství a 2,8 µg při kojení. Překročení nevadí. Nadbytek nikdy výzkumy neprokázaly a de facto se ani předávkovat nelze. Přebytečný kobalamin totiž odchází pryč z těla prostřednictvím moči.
Vitamín b12 v tabletách
Kobalamin jako doplněk stravy je volně prodejný v lékárnách. Přednost byste ovšem vždy měli dát konzumaci vitamínů v jídle a nepreferovat nakupování umělých náhražek.
Přečtěte si také, jak na detoxikaci organismu.
Jaká jsou nejúčinnější přírodní antidepresiva?