Profesionální elektrikáři mají zásady týkající se správného rozmístění elektroměrového rozvaděče v malíčku, stejně tak jako zaměstnanci energetiky. Pro ty z vás, kteří se ale v tomto odvětví nevyznají, jsme si připravili několik pravidel, která vás se zásadami rozmístění rozvaděče seznámí.
Nikdy totiž nevíte, kdy se vám jejich znalost bude hodit. Pokud zrovna nestavíte rodinný dům, ani neotvíráte novou provozovnu a bydlíte v bytovém domě, kde máte rozvaděče umístěné na jednom místě, tak i v takovém případě pro vás mohou být následující řádky užitečné.
Pravidlo 1: Skvělá přístupnost z veřejného místa
Základním pravidlem, které se týká umístění rozvaděče, je to, že musí být přístupný. V případě vyhozených jističů a jiných komplikací, které bude nutné řešit s pomocí technika, je totiž nezbytné, aby se k rozvaděči snadno dostal. V případě, že bydlíte v rodinném domě, umisťuje se elektroměrový rozvaděč na hranici pozemku, kde musí být volně přístupný z vnější strany, nikoliv z vaší zahrady. Elektrikáři i technici již toto dobře vědí a určitě vás na to upozorní. Cena samostatně stojícího elektroměru má v sobě, ve většině případů, již započítanou dopravu.
Pravidlo 2: Jasně dané vzdálenosti
Další podmínkou, kterou musí správně umístěný elektroměrový rozvaděč splňovat, je jeho vzdálenost od země. I na to se totiž vztahují přísná pravidla, která je nutné dodržet. Stejně tak musí být před samotným rozvaděčem minimálně 80 cm prostor. To je nutné dodržet kvůli tomu, aby šla dvířka do rozvaděče bez problému otevírat a zavírat. Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na terén, který musí být v okolí rozvaděče upravený, aby měl technik při případné kontrole či opravě pohodlí a neriskoval újmu na zdraví.
Pravidlo 3: Společné prostory
Věděli jste například, že rozvaděč nesmí být umístěný na rameni schodišť? I tohoto pravidla je důležité se držet. Kde tedy najdete rozvaděče v bytových domech a chatových osadách? V panelových a jiných bytových domech najdete rozvaděče vždy na společné chodbě, přičemž každý je označen tak, aby jej vlastník příslušného bytu poznal. V chatových osadách a zahrádkářských koloniích se rozvaděče umisťují na veřejně přístupná místa tak, aby byly zároveň co nejblíže místu napojení.
Pravidlo 4: Výjimky v případě atypického umístění
Někdy může nastat i situace, že rozvaděč nelze umístit tak, aby splňoval předepsaná pravidla a je nezbytné přejít k atypického umístění. V takovém případě může být udělena výjimka, o které rozhodne pověřený pracovník dané společnosti, od které energii odebíráte. Ten dorazí na místo, seznámí se se situací a následně rozhodně o nejvhodnějším umístění elektroměru.
Pravidlo 5: Obchody a provozovny
I obchody a provozovny nemohou vždy dodržovat veškeré předpisy, proto i v těchto případech je nezbytné, aby na místo dorazil pověřený pracovník společnosti a určil nejlepší možné místo na umístění. V případě obchodních domů se elektroměrové rozvaděče umisťují na společné místo. Díky tomu jsou přístupné a v případě nutnosti po ruce. Ovšem zde platí jiné pravidlo než v případě rodinných domů. Rozvaděče totiž musí být přístupné z vnitřních prostor, které jsou veřejně dostupné, nikoliv z venku, jako je tomu v případě domů.
Pravidlo 6: Výjimky pro osoby se zdravotním znevýhodněním
Společnosti, které se na distribuci energetiky specializují, si jsou dobře vědomé i toho, že elektroměrové rozvaděče musí být umístěny i ve zdravotnických zařízeních či domech, které obývají osoby se zdravotním postižením. I pro tyto případy existují předpisy a normy, které se musí dodržet.
Doufáme, že vám byly informace o umístění elektroměrových rozvaděčích k užitku, a možná vás až do dnešního dne nenapadlo, jak je jejich umístění promyšlené a provázané celou řadou norem a pravidel.
Doporučujeme dále článek o tepelných čerpadlech nebo o rodinném rozpočtu.