V některých aplikacích se únikový tok stává nejdůležitějším faktorem při určování, který transformátor by měl být vybrán. Toroidní transformátor se v takových případech ukazuje jako nejlepší volba. Jak to funguje, k čemu slouží a jak je toto zařízení konstruováno?
Co je toroidní transformátor neboli trafo?
Toroidní transformátor neboli trafo je zařízení, které bez změny frekvence odpovídá za transformaci a přenos střídavého napětí a proudu. Tato zařízení vděčí za svůj název charakteristické struktuře sestávající z vinutí kolem jádra. Celé je to kruhové, přesněji řečeno toroidní. Tyto produkty se používají v mnoha odvětvích, např. v osvětlovací technice, v televizních nebo rozhlasových zesilovačích.
Návrh a konstrukce toroidního transformátoru
Toroidní transformátory jsou elektrická zařízení, jejichž účelem je nahradit napěťové a střídavé systémy systémy s různými hodnotami, ale zároveň se stejnou frekvencí. Dá se tedy říci, že pomocí magnetického pole mění transformátory hodnoty napětí a proudu v obvodech s nekonstantním proudem. Transformátory, také toroidní, jsou přítomny v životě každého – najdeme je například v televizním nebo rozhlasovém přijímači.
Trafo, jak jeho název napovídá, připomíná kruh. Je tvořen strukturou vinutí, tedy těch částí magnetického obvodu, které jsou zodpovědné za vytváření elektromagnetického pole. U toroidního transformátoru jsou však vinutí založena na speciálním toroidním jádru, kterému zařízení vděčí za svůj název.
Diskutované transformátory se vyznačují konstrukcí s uzavřenou smyčkou. Díky ní je chod zařízení nesrovnatelně tišší a energetické ztráty v jádře jsou menší. A co víc, toroidní struktura transformátorů znamená, že k jejich výrobě je potřeba méně součástek, což se přímo promítá do relativně nižší hmotnosti ve srovnání s jinými typy zařízení. Toroidní transformátor sice umožňuje zpracovat opravdu velké množství výkonu, ale vyznačuje se velmi vysokou stabilitou provozu.
K čemu je toroidní transformátor?
Některé aplikace vyžadují, aby měl transformátor nízký svodový tok. V takové situaci jsou toroidní transformátory perfektní. Jejich hlavní výhodou je generování nižších energetických ztrát v aktivní zóně a nízká úniková reaktance.
Díky výše uvedeným vlastnostem našly přístroje s toroidním uspořádáním řadu uplatnění od měřicích a hi-fi zařízení přes napájecí zdroje pro žárovky v osvětlovací technice až po napájecí zdroje, zesilovače a měniče.
Hledáte další vysoce kvalitní elektrické komponenty? Navštivte tme.eu, kde si můžete vybrat z více než 500 000 dostupných produktů.
Zkuste také článek o sledování cizího mobilu nebo o digitálním detoxu.