Jste si jistí, že jste ve vašem bytě sami? Dost často tomu tak není, i přestože byste si to mohli myslet. Zde najdete seznam sedmi nejčastěji vyskytujícího se hmyzu, který s vámi dost možná bydlí načerno. Tito nejčastější brouci v bytě se mohou stát opravdovouu osinou v zadku. Ale nezoufejte, doporučíme vám i rady, jak se jich efektivně zbavit.
1. červotoč
Prvním broukem, který u vás může načerno bydlet, je červotoč spížní. Samotný brouček je asi 2,5 centimetrů dlouhý a je oranžovo-hnědý. Už podle jména je jasné, kde nejvíce se s tímto broukem lze setkat. Jeho oblíbená místa jsou nádoby s kořením a suchými potravinami. Najdete ho lehce podle děr v sáčcích a drobného trusu v potravinách.
To, že se červotoč ve vaší spižírně objeví, ještě neznamená, že byste byli nečistotní. Často si můžete nového nájemníka přinést již třeba v koupené mouce. Z toho důvodu určitě doporučujeme tyto typy potravin bedlivě prohlédnout dříve, než je odložíte někam v kuchyni. Dobré je také přendat danou potravinu do kvalitní sklenice s víkem nebo jiné pevné nádoby.
2. moučný mol
Oblíbené místo zavíječů moučných poznáte také velmi lehce díky jejich jménu. Mají rádi mouku, ryži, ale i čokoládu. Všude po sobě zanechávají drobné pavučinky a hlavně vajíčka. Vše, čeho se dotknou, tedy automaticky vyhazujte. Možné je také kontaminovanou potravinu zmrazit a tím zabít larvy. Chuť potraviny to ale nutně nezlepší. Potravinové moly poznáte hlavně podle barvy, polovinu těla mají světlou a druhou tmavou.
Mouční molové mají křídla a tak se do vaší kuchyně či spižírny mohou dostat sami velmi lehce. Lze ale provést pár preventivních kroků, které jim znesnadní množení. Nejlépe je neskladnit mnoho potravin najednou, aby se tak moly neměli kde množit. Zároveň čerstvě koupené potraviny důkladně kontrolujte a po nákupu je přesuňte do kvalitní dobře uzavíratelné nádoby. Je to vlastně obdobné jako s červotočem. Na moly zabírají dobře pasti na moučné moly s feromony. Existuje také mololapka, která moly přiláká a pochytá. Pokud by toto nepomáhalo, vždy existuje nějaká silnější chemie, která vás těchto škůdců zbaví.
3. šváb
Švábi jsou sice relativně neškodní, jsou ale jedním z brouků, kterých se lidé nejvíce bojí. Objevují se nejčastěji na špinavých místech, ale mohou vás překvapit i v bytě, kde byste to opravdu nečekali. Dokáží se schovat téměř kdekoliv.
Existuje několik babských rad, jak se těchto velkých brouků zbavit: Švábi milují sladké, nechte tedy na místě, ke objevují otevřenou sklenici se sladkým sirupem. Brouci na ní vyšplhají a skočí do ní. Švábům také překvapivě chutná pivo, nalejte jim tedy plnou misku piva a nastražte ji tak, aby ji našli. Neodolají pokušení a utopí se.
Při vážném přemnožení ihned volejte profesionálního deratizéra. Infestace šváby je vážná věc!
4. škvor
Nejčastější brouci v bytě jako například škvoři vypadají díky svým kusadlům velmi nebezpečně a člověka opravdu mohou kousnout. I tak jsou však relativně neškodní. Díky svému zploštělému tělu však zalezou téměř všude, když jim k tomu dáte šanci.
Tak jako ostaní brouci mají rádi tmu, vlhko a teplo. Najdete je ale i na své zahradě. Na druhou stranu mohou být škvoři velmi užiteční, neboť se rádi živí mšicemi a mohou vám tak na zahrádce pomoct. Mohou se takto i přemnožit a pak je lepší nasadit nekteré chemické prostředky, které vás jich zbaví.
5. rybenka
Rybenky domácí jsou vlastně docela roztomilé, avšak tak jako švábi a škvoři vám vlezou kde kam. Dospělí jedinci mohou měřit až dva centimetry a mají dlouhá tykadla. Na zadečku mají tři štětky a těmi při pohybu vrtí, působí tak, že plavou. Ve skutečnosti ale plavat neumí. Jsou nočními živočichy a nečastěji se vyskytují v koupelnách, kde se schovávají za vanou či za skříněmi.
Na jejich jídelníčku se nachází spousta věcí: jedí papír, lepidlo, oblečení, cukr i mouku a jiné potraviny. Žerou ale i roztoče a plísně! Rozkouší vám ale i koberec nebo potah sedačky. Jejich vajíčka se často do domu dostanou s kartonovými obaly, které předtím ležely ve skladě obchodu.
Ryběnky se celoročně množí, naštěstí však nepřenáší žádné nebezpečné choroby. Nejhorší škodu, kterou vám mohou způsobit jsou tak díry v oblečení a žluté skvrny z jejich výkalů. Jejich skvlečky pak mohou způsobovat alergie u citlivých jedinců.
Rybenek se lze zbavit několika cestami. Odpuzují je esenciální oleje např. levandulový nebo mátový. Nastříkejte ho tedy na místa, kde se vyskytují. Nebo rozvěště sušenou levanduly nad potraviny. Lze také na kus papíru nastrouhat syrové brambory. Rybenky milují škrob a tak do brambor zalezou a vy je pak druhý den můžete vyhodit i s bramborami.
6. octomilky
Tyto malinkaté mušky jsou zbarvené od světle žluté až počernou. Vyskytují se po celém světě a mají mnoho podob. Jedno mají ale společné. Milují hnijící ovoce a houby. Pach kyselého octa je přitahuje a odtud dostaly svoje jméno.
Nejlepší způsob, jak se těchto mušek zbavit je důkladné omývání ovoce a zeleniny, kterou si koupíte v obchodě. Ovoce je vždy dobré uskladnit v suchu a chladu, ideálně v uzavřené nádobě, aby se mušky nemohly množit. Na octomilky však fungují nejlépe také chemické postřiky a elektrické lampy.
7. moucha domácí
Obyčejná moucha je ten nejotravnější druh hmyzu, který se v každé domácnosti může objevit. Tento šedivý okřídlený tvor kromě otravného zvuku přenáší různy druhy virů a bakterií, které mohou vést k vážným onemocněním.
Mouchy kvůli svému sosáku mohou potravu přijímat jen v tekutém stavu a milují cukr. Nejvíce se slétávají k odpadkům a popelnicích. Samičky totiž láká pach kyseliny máselné ke kladení vajíček. S mouchami má zkušenosti snad každý. Platí na ně nejlépe mucholapky, chemické postřiky a plácačky.
Určitě jste v tomto článku našli alespoň jednoho zástupce hmyzí říše, který se u vás dost možná zabydlel, nebo vás někdy přišel dočasně navštívit. Většina tohoto hmyzu se dá lehce vyhubit, v případě vážného zamoření je nejlepší co nejdříve zavolat kvalitnímu deratizérovi, aby vám pomohl.
Přečtěte si také článek o kopřivovém čaji nebo o dárcích pro muže k svátku.