Pod pojmem filmy pro dospělé si většina z nás představí necudná až oplzlá audiovizuální díla, bez skrupulí vyobrazující sexuální akt mezi protagonisty. Ve skutečnosti však může jít o vkusné umělecké počiny s lechtivým obsahem, který je však znázorněn atraktivně a na úrovni. V tomto článku se dočtete o 15 nejlepších celovečerních filmech pro dospělé, které stojí za to vidět.
#1 – Základní instinkt (1992)
- Hodnocení ČSFD: 83 %
- Moje hodnocení: 70 %
V žebříčku filmů pro dospělé musí první místo okupovat Základní instinkt, erotický thriller z roku 1992 režírovaný Paulem Verhoevenem. To je prakticky občanská povinnost a uživatelé ČSFD si to moc dobře uvědomují, proto ho svým hodnocením vykopli na špici všech lechtivých filmů.
Film sleduje sanfranciského policejního detektiva Nicka Currana (Michael Douglas) při vyšetřování brutální vraždy bohaté rockové hvězdy, během něhož se zaplete do vášnivého a intenzivního vztahu s Catherine Tramellovou (Sharon Stoneová), tajemnou a smyslnou spisovatelkou – a také hlavní podezřelou.
???? Zajímavost: Populární scéna překřížených nohou Stoneové patří k jednomu z nejpozastavovanějších momentů éry VHS kazet.
#2 – Spalující touha (1999)
- Hodnocení ČSFD: 79 %
- Moje hodnocení: 60 %
Když se řekne Stanley Kubrick, většina diváků dává instantně 10/10, protože to přece režíroval “ten génius Kubrick”. Inu, něco pravdy na tom bude vždycky, protože Kubrick prostě byl mistr svého řemesla. A eroticky laděný thriller z konce minulého tisíciletí je toho nesporným důkazem.
Děj se točí kolem newyorského lékaře Williama Harforda (Tom Cruise), kterého neskutečně šokuje, když mu jeho žena Alice (Nicole Kidman) prozradí, že před rokem uvažovala o nespoutaném milostném poměru s námořníkem. Žárlivostí zmítaný William se vydává na noční dobrodružství, během kterého pronikne na utajenou luxusní orgii, jejíž účastníci se pod anonymitou karnevalových masek oddávají tajemnému sexuálnímu rituálu.
???? Zajímavost: V rituálních scénách je během orgií na pozadí slyšet zaklínání v rumunštině, které je schválně pouštěné pozpátku.
#3 – Milenec (1992)
- Hodnocení ČSFD: 73 %
- Moje hodnocení: 85 %
Neexistuje nic jiskřivějšího než erotický (a trochu dobrodružný) příběh z tajemné Asie minulého tisíciletí. Saigon, dvacátá léta minulého století a střet dvou národností – křehké Francouzsky a životem v luxusu protřelého Číňana. Oficiální synopse k filmu zní takto: “Dílo popisuje nezákonný poměr mezi dospívající francouzskou dívkou a bohatým Číňanem, odehrávající se ve Francouzské Indočíně v roce 1929.”
Hlavní hrdinku tu ztvárnila herečka a modelka Jane Marchová a jejího milence herec Tony Leung Ka-fai. Veškerá kontroverze se točí kolem nízkého věku hrdinky, které je v době, kdy s výrazně starším milencem poznává svět fyzické lásky, teprve patnáct let. Zatímco světácký Číňan se do křehké Francouzsky pomalu zamilovává, hrdinka mu od začátku (snad i natruc) dává najevo, že pro ni jde jen o sex a peníze.
???? Zajímavost: V kuloárech se od roku 1993 spekuluje o tom, že se v erotických scénách před kamerou odehrával nefalšovaný pohlavní styk mezi devatenáctiletou Jane Marchovou a jejím hereckým partnerem.
#4 – Vejdi do prázdna (2009)
- Hodnocení ČSFD: 73 %
- Moje hodnocení: 70 %
O experimentálním uměleckém filmu, který režíroval Gaspar Noé a do hlavních rolí obsadil nepříliš známé herce – Nathaniela Browna, Paz de la Huertu a Cyrila Roye – sám režisér mluví jako o “fantasy psychologickém dramatu”, které se odehrává v neony osvětleném prostředí nočních klubů v Tokiu, takže znovu Asie, která filmaře očividně fascinuje.
Po tragické smrti rodičů jsou sourozenci Oscar a Linda rozděleni. Po dlouhé době se setkávají v Tokiu, ale to už je okamžik, kdy z Oscara je drogový dealer a z Lindy striptérka v baru. Sourozenci si slíbí, že odteď už je nikdo a nic nerozdělí. Bohužel krátce nato je Oscar při drogové šťáře zastřelen. Slib však porušit nehodlá, a tak se jako duch potlouká ulicemi Tokia a “dohlíží” na svou sestru. Tím se rozbíhá kolotoč psychedelického rozměru, kdy se přítomnost prolíná s budoucností a minulostí a divák se musí hodně soustředit, aby je od sebe rozeznal.
???? Zajímavost: Většina dialogů byla improvizace ze strany samotných herců.
#5 – Poslední tango v Paříži (1972)
- Hodnocení ČSFD: 74 %
- Moje hodnocení: 55 %
Umělecký skvost Bernarda Bertolucciho s Marlonem Brando v hlavní roli stárnoucího Američana Paula, který se v maličkém pařížském bytě setkává s mladou francouzskou dívkou Jeanne. Film dodnes vzbuzuje značnou kontroverzi zejména kvůli slavné scéně “znásilnění máslem”. Přesto je respektován a uznáván jako klenot světové kinematografie.
Děj se točí kolem Paula, který truchlí nad sebevraždou své manželky Rosy. V opuštěném pařížském bytě, který oba mají zájem si pronajmout, se seznámí s mladou (zasnoubenou) Francouzskou Jeanne. Nejdřív kolem sebe jen ostražité krouží, brzy ale začnou anonymní sexuální vztah. Paul je však citově chladný a po celou dobu trvá na tom, že mezi sebou nebudou sdílet žádné osobní informace, dokonce ani křestní jména.
???? Zajímavost: Když režisér vybral do hlavní role Branda, američtí producenti o tom nechtěli ani slyšet. „Jen ne toho starého zaprděnce,“ vyjádřil se jeden z nich.
???? Tip: V tomto článku se dozvíte o nejlepších historických romantických filmech.
#6 – 9 a ½ týdne (1986)
- Hodnocení ČSFD: 62 %
- Moje hodnocení: 60 %
Mladá a krásná Kim Basinger a (pořád ještě) štramák Mickey Rourke (předtím, než se nechal zohavit plastickými operacemi) spolu natočili kultovní erotický snímek o vášni, která se vymyká jakékoliv kontrole. Dnes bychom možná řekli jakýsi předchůdce Padesáti odstínů šedi, alespoň co do úrovně odevzdání, kterou hrdina čeká od své milenky.
Elizabeth (Kim Basinger) vede úspěšnou uměleckou galerii a jednoho dne potká Johna – muže, který otevírá její (celkem cudné) nitro a posunuje rozkoš za hranici všeho, co kdy poznala. John postupně převezme kontrolu nad všemi aspekty Elizabethina života, od toho, co nosí a jí, až po to, jak češe vlasy a sám krmí. Elizabeth je na něm stále závislejší a ztrácí sebevědomí.
???? Zajímavost: Elizabeth v civilu nosí bílé nebo barevné oblečení. Když je s Johnem, nosí výhradně černé nebo šedé.
#7 – Sedmý hřích (2001)
- Hodnocení ČSFD: 55 %
- Moje hodnocení: 60 %
Film, který stojí a padá na výkonech hlavních protagonistů – smyslné Angelině Jolie a svůdném Antoniu Banderasovi. Jde o zpracování románu Valčík s temnotou (někdy také Tanec v temnotách) od Cornella Woolriche a zároveň remake filmu Mississippi Mermaid z roku 1969. Perličkou je, že film produkovala společnost herečky Michelle Pfeiffer, Via Rosa Productions.
Děj se odehrává v 19. století na Kubě. Zámožný kubánský plantážník Luis Vargas (Antonio Banderas) se chystá upevnit své společenské postavení sňatkem s Američankou. Pro něj manželství znamená jen obchodní záležitost a je mu vcelku jedno, jak bude jeho choť vypadat. O to víc je šokovaný, když místo prosté ženy přijíždí svůdná Julia (Angelina Jolie). Netrvá dlouho a Vargas se do Julie zamiluje. Když ale jeho žena brzy záhadně zmizí i s jeho penězi, vydává se jí hledat a odkrývá její tajemnou minulost.
???? Zajímavost: Říkalo se, že chemie mezi Jolie a Banderasem nebyla hraná a vedla k utajenému vztahu, který ale aktéři rázně popřeli.
#8 – Intimita (2001)
- Hodnocení ČSFD: 60 %
- Moje hodnocení: 67 %
Chladný, odcizený a cituprostý příběh z dnešního Londýna o dvou lidech – muži a ženě, které spojují jen středeční dostaveníčka za účelem fyzické lásky. Oba si na začátku stanoví pravidla – žádná jména, žádné sdílení osobních informací. Jen sex. Nepsaná pravidla tohoto prapodivného vztahu nakonec poruší on.
Jay je barman, který opustil rodinu, protože jeho žena ztratila zájem o společný vztah. Žije sám ve zchátralém domě a každý týden prožije intenzivní sex se ženou, jejíž jméno nezná. Zpočátku je jejich vztah čistě fyzický, Jay si ale jednoho dne připustí, že cítí něco víc, a hodlá se o milence dozvědět více informací. Sleduje ji tedy ulicemi Londýna, zjišťuje, že se jmenuje Claire a na rozdíl od něj absolutně nemá v úmyslu posunout jejich “vztah” na emocionální úroveň.
???? Zajímavost: Další film, o kterém se v kuloárech mluví jako o díle, co divákům nabízí pohled na realistický a nefalšovaný pohlavní styk, včetně prvního opravdu detailního záběru mužské felace.
#9 – Noci navzdory (2015)
- Hodnocení ČSFD: 71 %
- Moje hodnocení: 80 %
Psychedelický zážitek od režiséra Philippa Grandrieuxe, jehož specialitou jsou extrémy a boření a posouvání hranic v znázorňování explicitních scén. Kombinaci žárlivosti, lásky, hudby a samotného života vydrží jen ti nejdrsnější diváci.
Příběh se točí kolem Lenze, který opouští Anglii a vrací se do Paříže hledat Madeleine, která zmizela za nejistých okolností. Potkává však Helenu, německou zdravotní sestru, která se stále potýká se ztrátou svého malého syna. Tak začíná horečný milostný příběh na pozadí smutku, vášně, žárlivosti a sebezničení.
???? Zajímavost: Synopse vypráví, že se jedná o neúprosný, eliptický a přízračný narativ zobrazující sexuální nevázanost a syrovou tělesnost.
#10 – Turecký med (1973)
- Hodnocení ČSFD: 76 %
- Moje hodnocení: 70 %
Tento holandský film je jakýmsi křížencem mezi Love Story (1970) a zemitým Rembrandtovým obrazem. V hlavní roli uvidíte Rutgera Hauera jako nadaného holandského sochaře Erica, který prožívá bouřlivý a erotikou nabitý románek s krásnou mladou dívkou Olgou. Po krátkém čase se vezmou a jejich jiskřivý vztah pomalu upadá do stereotypu a neshod, které přiživuje i Olžina matka.
???? Zajímavost: V roce 1973 se jednalo o nejúspěšnější nizozemský film všech dob. S 3,3 miliony prodaných vstupenek je dodnes nejnavštěvovanějším nizozemským filmem (aktualizováno v roce 2023).
#11 – Meurtrière (2015)
- Hodnocení ČSFD: 81 %
- Moje hodnocení: 80 %
Další dílo z psychedelické továrny režiséra Philippa Grandrieuxe, které patří do trilogie o úzkosti s názvem Bílá epilepsie, je jedním ze zapamatovatelných francouzských filmů. Jediným zdrojem světla, které se odráží na plátně, je nahé lidské tělo. Jeho fyzično plné kostí a svalů se prohýbá a vibruje ve zběsilém rytmu. Čím živější je reflexe, tím hlouběji divák pociťuje svou smrtelnost, protože mezi křečemi rozpoznává síly, které nemůže ovládat.
???? Zajímavost: Na první pohled snímek, kde se nic neděje. Jen temnota na černém podkladu, depresivní zvukové ruchy, pohyby těl a jejich fyzický kontakt. Tento filmový zážitek se podle režiséra musí vidět nitrem, ne očima.
???? Tip: K tomuto typu filmu pro dospělé se hodí zhlédnutí i nejlepších filmů o drogách.
#12 – Snílci (2003)
- Hodnocení ČSFD: 68 %
- Moje hodnocení: 52 %
Romantické drama, které režíroval Bernardo Bertolucci, už samo o sobě nápadně připomíná film Poslední tango v Paříži, a to nejen tím, že se ho zhostil ten samý režisér. Podobá se mu i atmosférou a jakousi bezvýchodností atmosféry, do které jsou aktéři vhozeni “proti své vůli”.
Vypráví příběh univerzitního studenta v Paříži, který se po setkání s podivně se chovajícími bratrem a sestrou zaplete do zakázaného erotického trojúhelníku. Děj se odehrává na pozadí studentských nepokojů v Paříži v roce 1968. Film několikrát odkazuje na různé počiny klasické kinematografie a francouzské nové vlny, a zahrnuje klipy z filmů, které herci v konkrétních scénách často napodobují.
???? Zajímavost: Aby se herci cítili přirozeně při natáčení nahých scén, radil jim režisér Bernardo Bertolucci, aby chodili nazí ještě před začátkem natáčení.
#13 – Posedlost (1992)
- Hodnocení ČSFD: 76 %
- Moje hodnocení: 86 %
Posedlost neboli Damage je romanticko-erotické psychologické drama, které režíroval Louis Malle. Hlavních rolí se zhostili uhrančivý Jeremy Irons a krásná Juliette Binoche, dále Miranda Richardson a Rupert Graves. Film je adaptací románu Damage od Josephine Hartové, o dobře situovaném britském politikovi Stephenovi (Jeremy Irons), který má vášnivý sexuální vztah se snoubenkou svého syna Annou (Juliette Binoche) a je jí stále posedlejší. Je ochotný riskovat i relativně spokojené manželství s Ingrid (Miranda Richardson) a dobrý vztah se synem Martynem, snoubencem Anny (Rupert Graves). Zatímco Anna vším proplouvá bez úhony, Stephen i jeho rodina zaplatí za toto citové vzplanutí krutou daň.
???? Zajímavost: Toto erotické drama se dočkalo extrémně dobrého přijetí kritiky, která jej označuje za “jeden z nejlepších filmů roku, protože je napsán chytře, takže postavy působí věrohodně“.
#14 – Doba nevěrná (2017)
- Hodnocení ČSFD: 72 %
- Moje hodnocení: 90 %
Do žebříčku filmů pro dospělé se propracovala i Doba nevěrná, psychologické milostné drama v hlavní roli s nejuhrančivějšíma očima britského poloostrova, Cillianem Murphym. Ten hraje Jima, normálního chlápka odvedle – manžela a otce dvou dětí. Dalšími postavami příběhu jsou Jimova žena Danielle a druhý manželský pár – Yvonne a Chris.
Dva na první pohled spokojené páry, které se znají spoustu let a chodí na přátelské večeře. Jednoho dne se ale u společného jídla semele menší hádka mezi Yvonne a Chrisem, která rozpoutá řetězec událostí, do nichž se zaplete i druhý pár. Zejména Jim, který zaplatí krutou daň za všechny zúčastněné.
???? Zajímavost: Uznávaný kritik Harry Guerin dal filmu plný počet hvězdiček a poznamenal: „Pokud nám tento film má něco předat, pak to, že vztahy nelze brát na lehkou váhu.“
#15 – Hořký měsíc (1992)
- Hodnocení ČSFD: 82 %
- Moje hodnocení: 65 %
Hořký měsíc je eroticko-romantický thriller režírovaný Romanem Polanskim, v hlavních rolích s Peterem Coyotem, Emmanuelle Seignerovou, Hughem Grantem a Kristin Scott Thomasovou. Hlavní soundtrack složil legendární Vangelis. Britský pár Nigel a Fiona Dobsonovi cestují středomořskou výletní lodí do Indie. Na palubě potkají krásnou Francouzku Mimi, smyslnou tanečnici v lodním baru. Později se Nigel a Fiona setkávají s Mimiiným mnohem starším a invalidním manželem Oscarem, neúspěšným spisovatelem. Podle toho vypadá i jeho chování – je jízlivý, cynický a unavený životem.
Jakmile Oscar vycítí, že Mimi Nigela fyzicky přitahuje, rozhodne se mu vyprávět příběh jejich šokujícího a tragického vztahu. Oscar žil v Paříži, kde se neúspěšně pokoušel o spisovatelskou dráhu a po seznámení s mladičkou servírkou Mimi spolu prožili vášnivou romanci. Po nějaké době se však dívky přesytil a musel vynaložit veškerý svůj cynismus a jízlivost, aby se jí zbavil.
Mimi se mu však krutě pomstila a připoutala ho k sobě navždy. Pár je nyní spojený poutem nenávisti a zmarněné lásky až za hrob. Setkání s podivnou dvojicí vyprovokuje také dlouholetou manželskou krizi mladého britského páru, žijícího ve zdánlivém klidu jen proto, že nikdy neprošel intenzivním milostným vzplanutím.
???? Zajímavost: Kritička Janet Maslinová z The New York Times napsala: „Ať už je Polanski čímkoliv – odporným, posměšným nebo temně podvratným individuem –, rozhodně není nudný. Hořký měsíc je svého druhu unikát, vzdorovitě špatný film, který si žije vlastním životem.“