Vlasy jsou korunou krásy – tak to bylo, je a bude. Zatímco některé ženy se těší z opravdu bujně vypadající hřívy, jiné potřebují vzhled své „koruny” trochu podpořit. I když je pravdou, že se na vzhledu vlasů podílí ve velkém genetika, existuje několik osvědčených a léty prověřených tipů, jak celkové zdraví své kštice podpořit. Pojďme se s nimi seznámit, ať své vlasy můžete rozradostnit co nejdříve.
Něco málo o vlasech
Ještě, než přejdeme ke konkrétním tipům, stojí za zmínku několik skutečnosti. To, že se na stavu či kvalitě vlasů podílí velkou měrou genetika už víme. Ale věděli jste, že vlas vyroste v průměru o jeden centimetr za měsíc? I když se najdou i jedinci, kterým vlasy rostou raketovějším tempem.
Co je však léty platná rovnice, tak že vlasy rostou stárnutím pomaleji. Ať už jsou ale vaše geny mající na stav vlasů vliv jakékoli, zvyšte kvalitu kštice například pomocí vitamínů nebo kolagenu.
S výživou se začíná zevnitř
Pokud byste na trhu našli prostředek, který bude prezentován jako „zázrak přírody”, raději od něj dejte ruce pryč. Neexistuje žádný produkt, po kterém by vlasy rostly raketovou rychlostí a už během noci narostly o pět čísel. Existují však takové doplňky, které moho jejich růst podpořit. Abyste se však radovali z bujné, zdravé a dlouhé hřívy, je zapotřebí vsadit i na zdravý životní styl. Geny jsou jedna věc, ale každodenní návyky jsou věcí druhou – obě se však podílí na stavu vlasů.
Především začněte s celkovou výživou. Vitamíny na vlasy jsou první položkou na seznamu toho, co koupit pro podporu růstu i zdraví vlasů. Kolagen je další věc, kterou je zapotřebí si odškrtnout.
V případě kolagenu mohou někteří namítat, že ho ve svém těle přece jenom máme. Je však třeba pamatovat na jedno – především kolagen je látkou, která se z těla začne zhruba po pětadvacátém roce života vytrácet. Postupně slábne i přirozená produkce složky, což se negativním způsobem projevuje na stavu vlasů, pokožky i pleti (ta začíná být nehezky povislá a minimálně pružná). Pravidelným doplňováním látky se černé scénáře minimalizují.
Když chcete vsadit na matku Přírodu
Tradiční doplňky stravy jsou jedna věc, ale sázka na přírodní produkty je věc druhá. V současné době se najdou jedinci, kteří setrvávají na jedné straně barikády, poté jsou tu však ti, kteří se nachází spíše na té druhé. Pokud chcete jít zdravým vlasům naproti tou přírodní cestou, nabízí se bylinky pro zdravé vlasy.
Například měsíček bohatý na antioxidanty a další minerály dokáže stimulovat růst vlasů, zároveň je posiluje a napomáhá k produkci zmiňovaného kolagenu. Kopřiva zase vlasy efektivně odmašťuje, očišťuje a zároveň i posiluje. Levandule je dezinfekční a protizánětlivá a napomáhá ke správné regulaci mastné pokožky hlavy.
Podobně efektivní jsou také bylinky jako:
- máta (eliminuje pocit svědění hlavy),
- šalvěj (posiluje vlasy a léčí kožní onemocnění),
- aloe vera.
Mohlo by zajímat, co jíst za potraviny pro zdravé vlasy a nejlepší přírodní oleje na vlasy.
Zaměřte svou pozornost na každodenní návyky
Jak už bylo zmíněno, zdraví vašich vlasů startuje uvnitř. Ale ne vždycky jsou doplňky stravy spásné. Pokud se nezaměříte na každodenní činnosti, může se stát, že vlasy nepookřejí ani po konzumaci doplňků stravy. Kouření nebo nedostatečný pitný režim se na vlasech negativně projevují, stejně tak nezdravá jídla.
Pokud chcete své vlasy podpořit a pokud toužíte po jejich zdravějším vzhledu, zaměřte se na taková jídla, která nebudou postrádat minerály, antioxidanty, také stopové prvky nebo aminokyseliny. Nejdůležitější jsou především omega-3 mastné kyseliny, selen nebo vitamíny prakticky všech skupin.
Zmiňované složky by neměly postrádat ani vlasové produkty, které dnes a denně používáte. Vyvarujte se při koupi nových těch, které obsahují alkohol. Mají tendenci vlasy vysušovat. Přednost dejte ideálně přírodním šamponům či kondicionérům, jež neobsahují žádné chemikálie.