TěloZdraví

Proč mi kručí v břiše, když nemám hlad?

Kručení v břiše je běžný jev, který může být způsoben mnoha faktory, včetně trávicích problémů, stravovacích návyků a psychického stavu. I když kručení v břiše často souvisí s hladem, existují i další důvody, proč se může objevit, i když máte plný žaludek.

Co způsobuje kručení v břiše?

Kručení v břiše je způsobeno silnějšími pohyby střev, které jsou známy jako střevní peristaltika. Střeva se v břiše hýbou každému z nás, a jejich pohyby jsou dobře slyšitelné po přiložení fonendoskopu na břišní stěnu. Pokud jsou zvuky slyšitelné na dálku prostým uchem, mluvíme o kručení a odborně označujeme tyto zvuky jako borborygmy.

Vliv stravovacích návyků

Stravovací návyky hrají velkou roli v tom, zda se kručení v břiše objeví nebo ne. Některé potraviny, jako jsou luštěniny, zelí, cibule nebo tučná a smažená jídla, mohou způsobit nadměrné kručení v břiše. Tyto potraviny vyžadují delší čas a více energie k jejich zpracování, což může vést k hlasitějšímu kručení. Navíc, tyto potraviny často způsobují zvýšenou produkci plynů, což může kručení zesílit.

Funkční potíže

Funkční potíže trávicího traktu jsou velmi četné a mohou být příčinou častějšího kručení. Některým lidem se prostě střeva hýbou silněji než jiným, což může vyvolat častější kručení. K rychlému a nadměrnému pohybu střev mohou napomáhat špatné stravovací návyky, nepravidelné stravování, stres a nadměrný přísun kofeinu.

Plynatost

Nadměrné naplnění střev plynem vede k přelévání plynného obsahu a to způsobuje hlasité škrundání a kručení. Kromě funkční plynatosti je možnou příčinou dietní chyba, jako jsou luštěniny, zelí a jiné potraviny způsobující nadměrnou tvorbu plynu. Intolerance mléka, celiakie a jakékoliv jiné záněty střev vedoucí k poruchám vstřebávání živin mohou také vést k nadměrnému kručení.

Jak se vyrovnat s kručením v břiše?

Pokud se vám kručení v břiše objevuje častěji, než je běžné, existují několik strategií, které vám mohou pomoci zmírnit tento problém.

Pečlivé vybírání potravin

Pokud víte, že některé potraviny vám způsobují kručení, zkuste je omezit nebo zcela vynechat. Při trávicích problémech je dobré konzumovat lehce stravitelnou stravu, jako jsou vařená zelenina, rýže a banány. Tyto potraviny jsou šetrné k trávicímu systému a mají nízký obsah vlákniny, což může pomoci snížit nadměrné kručení v břiše.

Jezte pomalu a po malých porcích

Rychlé jídlo a konzumace velkých porcí může způsobit, že žaludek a střeva budou přetížené. Pomalejší stravování a menší porce umožní trávicímu systému lépe zpracovat potravu, což může snížit riziko kručení.

Zvýšený příjem vlákniny

Nedostatečný příjem vlákniny může způsobit trávicí problémy, protože vláknina pomáhá při pohybu potravy trávicím traktem. Když tělu chybí vláknina, mohou se objevit problémy s trávením, jako je zácpa a nadměrné kručení v břiše. Zkuste zvýšit příjem vlákniny prostřednictvím potravin bohatých na vlákninu, jako jsou ovoce, zelenina a celozrnné obiloviny.

Omezte konzumaci plynatých potravin

Luštěniny, zelí, brokolice a podobné potraviny mohou způsobovat zvýšenou produkci plynů, což může kručení zesílit. Pokud tyto potraviny způsobují vám problémy, zkuste je omezit nebo vynechat.

Zbavte se stresu

Psychický stav má na trávicí systém významný vliv. Když jsme ve stresu nebo cítíme úzkost, dochází ke zvýšené produkci žaludečních kyselin a nepravidelným stahům střevních svalů, což může vést k nadměrnému kručení v břiše. Lidé s vysokou mírou stresu mohou také trpět syndromem dráždivého tračníku, který se kručením často projevuje. Zkuste zbavit se stresu prostřednictvím relaxačních technik, jako je meditace nebo hluboké dýchání.

Jak poznat, zda je kručení v břiše normální nebo ne?

Většinou je kručení v břiše úplně přirozené a není důvod k obavám. Je to jednoduše součást složitého trávení a činnosti trávicí soustavy. Hlavním mechanismem, který se podílí na vzniku těchto zvuků, je peristaltika neboli pohyb střev. Během tohoto procesu dochází k promíchání a stlačení střevního obsahu, což způsobuje vznik zvuků, včetně kručení.

Jaké jsou nebezpečné příznaky?

Pokud jsou zvuky v břiše doprovázeny dalšími neobvyklými nebo bolestivými příznaky, je dobré pátrat i po jiných faktorech. Bolest, nadýmání, změna stolice, zácpa nebo průjem mohou být známkou zhoršení vašeho zdravotního stavu. V takových případech byste měli navštívit lékaře, aby se vyloučila závažná onemocnění trávicího traktu, jako jsou infekční záněty střev, žaludeční vřed, Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida.

Shrnutí toho nejdůležitějšího

Kručení v břiše je běžný jev, který může být způsoben mnoha faktory. Pokud se vám kručení v břiše objevuje častěji, než je běžné, zkuste pečlivě vybírat potraviny, jíst pomalu a po malých porcích, omezit konzumaci plynatých potravin a zbavit se stresu. Pokud jsou zvuky v břiše doprovázeny dalšími neobvyklými nebo bolestivými příznaky, je dobré navštívit lékaře, aby se vyloučila závažná onemocnění trávicího traktu.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Patrik
Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, psychologie rozhodování, investice i osobní rozvoj. Mojí prací je digitál, internet a marketing. Moje pracovní pozice je SEO konzultant a marketingový stratég, což dělám již nějaký čas na volné noze. Spolupracuji v rámci konzultací na vybraných větších online projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz, minder.cz nebo zakeri.cz.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Tělo