NezařazenéPodnikání

Proč je flexibilita tak vyžadovaná vlastnost?

Ohebnost neboli pružná přizpůsobivost. Proč si ji lidé tak hýčkají? Flexibilita má řadu výhod. Pojďme se na ně podívat zblízka.

Co je flexibilita a její druhy

Pojem flexibilita se používá ve sportu, ale také v technologiích. Nejvíce ji ovšem lidé znají v souvislosti s prací. Zde rozlišujeme přizpůsobivost zaměstnance a pružnou pracovní dobu. Oboje má, jak se dozvíte níže, své výhody i nevýhody. Pro její benefity flexibilitu rádi volí zaměstnavatelé i zaměstnanci. Poradím vám, zda se pro vás tento druh zaměstnání hodí nebo ne.

Pružnost lze užívat jak v určitých pracích na plný úvazek, tak samozřejmě i při různých „brigádách“. Samotný pojem brigáda zákon nezná, leč všichni víme, co se pod ním skrývá a co se jím myslí: dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti. Rozdílů je více, například v limitu maximálního počtu odpracovaných hodin. Vše si vysvětlíme.

Flexibilita jako nástroj pro DPP, DPČ a poloviční úvazky

Dohoda o provedení práce dovoluje za rok u jednoho zaměstnavatele opracovat max. 300 hodin. Dohoda o pracovní činnosti je víceméně poloviční úvazek, tudíž nesmíte překročit 20 hod. týdně (půlku klasické pracovní doby). Další rozdíl představuje placení zdravotního a sociálního pojištění. Pokud jste někde podepsali dohodu o provedení práce a zároveň nepracujete nikde jinde nastálo, musíte si každý měsíc jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP) sami zaplatit zdravotní pojištění. Jeho výše se letos zvedla, a tak činí paušálně 2052 Kč (vyměřili ji z minimální mzdy, která v roce 2021 z původních 14 600 Kč stoupla na 15 200 Kč se sazbou 13,5 procenta).

U obou dohod jsou zásadní určité limity, při jejichž překročení se platí sociální pojištění (u DPP je to nad 10 000 Kč měsíčního výdělku, u DPČ je to už 3 500. Sociální pojištění se počítá z hrubé mzdy a za velkou výhodu se pokládá vaše účast na důchodovém pojištění.

Také jde o to, kde jste podepsali Prohlášení o dani z příjmu. Pokud se tak stalo u zaměstnavatele, u něhož pracujete na dohodu o provedení práce nebo na dohodu o pracovní činnosti, máte nárok na dodatečné vrácení daně z příjmů při podání daňového přiznání. Sleva na poplatníka vám ztrátu na dani vykompenzuje.

Flexibilní zaměstnanec

Člověk od člověka se liší svou měrou přizpůsobilosti. Proto se konkrétním pracovníkům ukládají takové úkoly, na něž stačí. Flexibilní zaměstnance podniky potřebují, protože se na ně mohou spolehnout, že přijdou, když jim šéf dá vědět. Pro zaměstnavatele to znamená ušetření na mzdových nákladech, které by musel hradit stálému zaměstnanci, kdyby tento nebyl brigádníkem. Pokud však pracujete na plný úvazek nebo náplň vaší pracovní činnosti brigádnické zahrnuje práce z domu (například copywriting), může to být vhodné pro obě strany – zaměstnance i zaměstnavatele. Pracovník nemusí nikam dojíždět a činnost provádí z pohodlí domova a zaměstnavatel nemusí řešit třeba placení nájmu za kancelář.

Flexibilní pracovní doba

Pružná pracovní doba souvisí, jak už jsem zmínila, s home officem, a proto tento benefit zájemci o zaměstnání tolik vyhledávají. Práce z domova láká kdekoho, protože doma je doma. Nestojí nad vámi šéf, máte dohled nad dětmi, domácími pracemi a pracovní úkoly si naplánujete podle těchto faktorů. Většinou nemusíte vstávat v určitou dobu a pracovat přesně od určitého času 8 hodin, ale je na vás, jak si čas na práci rozvrhnete. Je to podobné, jako kdybyste podnikali.

Pracovní flexibilita

Většina lidí volí práci na plný úvazek, protože chce stabilní výdělek a stálé pracovní místo. Pracovníci také rádi využívají možnosti placené dovolené, nemocenské a podobně. Studenti, důchodci a další se mohou nechat zaměstnat na dohodu o provedení práce (DPP) nebo na dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Ta na rozdíl od hlavního pracovního poměru (HPP) nevyžaduje každodenní trávení 8 hod. v práci, ale umožňuje vydělat si peníze podle domluvy – kdy zaměstnanec může a kdy zaměstnavatel potřebuje.

Pokud někdo pracuje na hlavní pracovní poměr, možnost pracovní flexibility je ovšem také pro obě strany (zaměstnance i zaměstnavatele) výhodná. Podle toho, zda jste ranní ptáče nebo noční sova, je vám v mnohých firmách umožněno odbýt si těch osm hodin flexibilně, tj. můžete si sami zvolit, kdy přijdete a kdy odejdete. Nikoho jistě nepřekvapí, že to hojně užívají například ženy s malými dětmi, které musejí svůj pracovní život skloubit s rodinným.

Flexibilita
Pinterest

Výhody flexibility

A jaké jsou tedy ty přednosti tolik proklamované pružnosti? Každý člověk jistě objeví benefity přesně vhodné pro něho. Proč lidé hledají pracovní nabídky s možností flexibility a z jakého důvodu je zaměstnavatelé inzerují?

Flexibilitu milují kromě jiných také ti, kteří nesnáší ranní vstávání. Může to pomoct, i když ze zdravotních nebo jiných důvodů nemůžete pracovat na směny, ale pracovní pozice toto vyžaduje. Domluvíte se tedy s nadřízeným a chodíte jako brigádníci pouze na určitý typ směny (místo 12 hodin třeba 8 hodin, místo ráno nastupujete odpoledne nebo v noci). Jak tato pracovní doba komu sedne si musí každý vyzkoušet sám, jinak to nikdy nezjistí.

Zaměstnavatelé brigádníky povolají, jen když potřebují (je-li práce). Pokud zrovna podnik trpí nedostatkem zakázek, nemusí jim vedení ze zákona dát práci, jako je tomu na rozdíl od brigádníků u stálých zaměstnanců. To může být nevýhoda pro zaměstnance označovaného jako „dohodář“.

Větší produktivita

Chcete být výkonnější? Pak nepracujte 8 hod. v kuse, ale vsaďte na flexibilitu. Jednoznačně tedy můžete sami rozhodovat, kdy do práce přijdete a odejdete. A pokud se s firmou dohodnete, můžete více či méně také vykonávat svou práci z domova a nezapomínat ani na svou rodinu. Když potřebujete, odvedete dítě do školy/školky, nakoupíte, uklidíte, uvaříte, vyperete, vyplejete záhon a posekáte zahradu nebo pomůžete potomkovi s domácími úkoly. Přestávku si uděláte podle potřeby a na jak dlouho chcete. Díky pracovní flexibilitě jste proto produktivnější.

Nevýhody flexibility

Musíte být prakticky nonstop připraveni jet do práce a nemůžete se vzdálit od domova. Když vám zavolají, že máte přijít, budete muset. Není tedy možné si důkladně rozplánovat den. Pokud jste na home officu (pracujete z domova), chce to sebedisciplínu. Musíte se opravdu donutit nerozptylovat se jinými než pracovními okolnostmi a vlivy. Nemá-li firma zrovna zakázky a nepotřebuje vás, budete muset zůstat doma a čekat, až práce bude.

Každý člověk si musí přijít na to, zda mu víc vyhovuje volnost a větší svoboda, kterou pracovní flexibilita nabízí, nebo jestli více potřebuje jiné jistoty. Studenti, ženy na mateřské, důchodci a rodiče splácející hypotéku však nejsou jediní, kdo tyto smlouvy uzavírají. Existují i lidé, kteří by výhody flexibility nevyměnili za nic na světě a z různých důvodů si hýčkají právě jiné než tradiční plné úvazky – tedy „dohody“, poloviční úvazky a tak podobně. Mohou při tom třeba podnikat a skloubením těchto dvou činností mít práci snů, která je bude bavit a živit.

Přečtěte si také naše články o rekvalifikačním kurzu a pohovoru.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu, cestuji a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *