Tělo

Příznaky těhotenství: Co a kdy se objeví?

Snažíte se s partnerem o početí miminka? První příznaky těhotenství na sobě můžete vypozorovat ještě dříve, než vám graviditu potvrdí domácí těhotenský test. Některé příznaky jsou časté, jiné méně časté a další jsou spojené s příchodem menstruace. Jak se v tom ale vyznat? Jakmile otěhotníte, vaše tělo začne produkovat hormony, které vás mění po fyzické i psychické stránce. Začnou se projevovat příznaky, které napoví, že ve vás roste nový život.

Tip: Přečtěte si také článek, jak pečovat o pleť nebo o biohackingu.

Kdy se objeví první příznaky těhotenství?

Vynechání menstruace je prvním jasným znakem otěhotnění. Úplně první příznaky těhotenství ale můžete pociťovat již mezi 10–14 dnem po oplodnění vajíčka, tedy několik dní před očekávanou menstruací.

Jaké jsou první příznaky těhotenství po oplodnění?

Některé ženy mají tak silnou intuici, nebo zkrátka znají tak dobře své tělo, že poznají těhotenství téměř ihned po oplodnění. Prostě cítí, že je v jejich těle něco jinak.

Bolest prsou

Je nejčastějším prvním příznakem těhotenství, který se objeví brzy po ovulaci. Pocit těžkých a plných prsou, která bolí, svědí a mohou na nich být viditelné žilky. Změny můžete cítit i na bradavkách, které jsou velmi citlivé, ztmavnou a můžou i bolet.

Únava

Mezi hlavní příznaky těhotenství patří neobvyklá únava. Může za to hormon progesteron, jehož hladina v těle těhotné ženy výrazně stoupá. Cítíte se unavená, ospalá, jakákoliv činnost je pro vás velmi namáhavá a vyčerpávající. Nebojte, únava odezní sama a v druhém trimestru už o ní nebudete vědět.

Nevolnost a zvracení

Příčina těchto stavů není zcela objasněna. Zřejmě za to můžou velké změny, které se v těle těhotné ženy odehrávají vlivem hormonů. Nevolností trpí zhruba 85 % těhotných žen v prvním trimestru těhotenství a z toho polovina z nich zvrací. Často se používá termín ranní nevolnost, protože některé ženy mívají nejhorší potíže hned po ránu. Většina těhotných se ale s nevolností potýká po celý den. Tyto nepříjemné stavy většinou odeznívají ve druhém trimestru.

Častější močení

V prvních týdnech těhotenství za to může zvýšena hladina hormonu hCG. Často se stane, že máte nutkavý pocit na močení okamžitě po již vykonané potřebě. Tento příznak těhotenství s vámi zůstane až do porodu. Se zvětšujícím se bříškem bude frekvence stále stoupat, protože děloha tlačí na močový měchýř.

Změny nálady

Emoce jako na horské dráze. Chvíli jste veselá a po chvíli z ničeho nic brečíte. Najednou vás dojímají věci, které by vás jindy nechaly ledově klidnou. Jindy jste zase celé dny naštvaná ani nevíte proč. Můžeme vás ujistit, že tyto stavy jsou v těhotenství zcela normální a určitě se jimi nenechte rozhodit. Vždy si uvědomte, že plníte své nejkrásnější životní poslání.

Bolesti břicha

Na začátku těhotenství můžete pociťovat podobné bolesti břicha jako před příchodem menstruace. Tedy napětí, křeče a pobolívání v podbřišku. Znamená to, že se oplodněné vajíčko váže k děložní stěně a děloha se začíná připravovat na růst v příštích devíti měsících.

Těhotenské chutě

I za ně vděčíte hormonálním výkyvům. Nejčastěji míváte chuť na sladkosti, mléčné výrobky a často také na jídla slaná, kořeněná, kyselá a trpká. Těhotenským chutím se vyhne málokterá žena. Velmi často se také stane, že jídla, která jste před otěhotněním milovala, nyní nebudete moci doslova ani cítit. A naopak. Výjimečné nejsou ani zvláštní kombinace jídel jako například okurka a šlehačka. Určité procento těhotných žen trpí v souvislosti se změněnými chutěmi tzv. pikou. Jde o poruchu, při které se projevuje chuť na věci, jako je hlína, omítka nebo papír. To už může ovlivnit zdraví miminka i těhotné ženy.

Přecitlivělý čich

Důvodem je rostoucí hladina hormonu estrogenu a také zvýšený objem krve v těle. Najednou je vám velmi nepříjemná vůně vašeho oblíbeného parfému, aviváže nebo zubní pasty. Některé budoucí maminky mají čich tak citlivý, že ucítí jakoukoliv slabounkou vůni, kterou by za normálních okolností vůbec necítily.

Nadýmání a zácpa

Vlivem hormonu progesteronu je váš trávící systém značně zpomalený. To způsobuje plynatost, pocit plného žaludku a říhání. Zácpu a plynatost pak v pokročilém stadiu těhotenství zapříčiňuje fakt, že zvětšená děloha tlačí na střeva. S tímto problémem se potýká téměř každá těhotná žena, jen se o tom moc nemluví.

Bolesti hlavy

Zvýšený objem krve v těle je důvodem bolestí hlavy, které sice nejsou nijak silné, přesto mohou být dosti nepříjemné. Analgetika v ranném těhotenství raději úplně vynechejte a snažte se doplnit tekutiny, odpočívat a vyhýbat se stresu. Tyto problémy postupně vymizí, jakmile se optimalizuje hladina hormonů v těle.

Nespavost

Některé nastávající maminky bohužel trápí také nespavost. Je to velmi nepříjemné, protože se cítíte na jednu stranu hrozně unavená a ospalá, ale usnout se vám nedaří. Také za tyto stavy můžou hormonální změny, kterým tělo prochází.

Příznaky mimoděložního těhotenství

Průběh mimoděložního těhotenství se zpočátku jeví úplně stejně jako při klasické graviditě. Tedy vynechání menstruace, bolest v podbřišku a vyskytnout se může také lehké krvácení. Postihuje ho asi 2 % všech těhotenství. Je to stav, kdy se oplodněné vajíčko uhnízdí mimo dělohu, nejčastěji v jednom z vejcovodů. Postupně jsou bolesti intenzivnější a dostaví se křeče, které mohou být tak silné, že můžete ztratit vědomí.

Mimoděložní těhotenství patří k závažným stavům, které můžou vést k ohrožení života. Řeší se proto radikálně buď chirurgicky nebo laparoskopem.

Zdroj: https://gynem.cz/blog/prvni-priznaky-tehotenstvi

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
2
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Michaela
Baví mě vše o online marketingu a osobním seberozvoji. Mám ráda běh, golf a saunu. Jsem vášnivou jogínkou a cestovatelkou.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Více:Tělo