Zoologické zahrady se řadí mezi nejoblíbenější turistické cíle. Není se čemu divit, dají se navštěvovat celoročně, za každého počasí. Děti i dospělí se zde zabaví na dlouhé hodiny a přitom se dozví mnoho zajímavého. Ovšem zoo není jen o turistice a zábavě. Spousta návštěvníků neví, jak velkým přínosem jsou zoologické zahrady pro ochranu přírody. Svou činností se snaží zastavit proces vymírání. U nás je celkem 29 (stav k roce 2019) zoologických zahrad.
Nejstarší – zoo Liberec
Založení naší nejstarší zahrady je spjato s činností ornitologického spolku. V roce 1895 vytvořili členové spolku v liberecké čtvrti Perštýn malý zookoutek, kde kromě drobného domácího zvířectva, chovali i cizokrajné ptactvo. Zde to ale dle přání pana starosty spolku skončit nemělo. V roce 1904 požádal ornitologický spolek o pozemky pro zoologickou zahradu. Dostali kladnou odpověď a veřejnost se v září téhož roku podívala do nové zoologické zahrady.
Dnes v liberecké zoo můžete spatřit 1438 zvířat ze všech kontinentů. Mezi nejzajímavější unikáty patří mangabej žlutobřichý, pavián pláštíkový, urial buchorský nebo takin čínský. Pokud vás zajímají ptáci, v pavilonu tropů najdete řadu zástupců z asijské říše. Mnoho zde chovaných druhů je zapojeno do evropských programů, které pomáhají zachraňovat ohrožené druhy právě koordinovaným chovem v zoologické zahradě.
Největší – zoopark Chomutov
Jestli rádi chodíte na dlouhé procházky, tak vás svou rozlohou 112 ha jistě zaujme zoopark Chomutov. Sice se jedná o jeden z nejmladších zooparků u nás, ovšem za jeho vznikem stojí zajímavý příběh. Muž jménem Walter Malker dostal nápad využít krásy Kámencového jezera a v oblasti vybudoval lesopark. Nechtěl zůstat jen u zoologické zahrady a v jeho plánech kromě přírodní rezervace okolo rybníků stál i skanzen podkrušnohorské vesnice. Brány lesoparku se poprvé otevřeli v roce 1975. Tehdy tu kromě méně náročných evropských zvířat měli i zubra, který se stal erbovním zvířetem zoo.
Dnes má zoopark pod svou péčí přes 1100 zvířat. Kromě obdivování zvířat po svých můžete využít i safari expres a projet se mezi stády muflonů, zubrů a jelenů. Nemusíte se bát, že byste tím přišli o skanzen, terenní souprava vás po trase vezme všude. Součástí zooparku je i jízdárna, kde majitelé mohou chovat své koně, nebo můžete své malé nadšence přihlásit na lekce jezdectví, i když vlastní zvíře nemáte.
Nejpozoruhodnější – zoo Dvůr Králové
V naše seznamu samozřejmě nesmí chybět nejoriginálnější zoo se lvím Safari parkem. Takže pokud máte rádi šelmy a dětičkám chcete dopřát nízkou míru napětí a vysokou míru nadšení, navštívit ji prostě musíte. Vznik této zoo sice datujeme do roku do roku 1946, ale až o 20 let později se hlavou zoo stal známý Josef Vágner. Ze svých legendárních expedic do zoo přivezl okolo 3000 zvířat s cílem, aby se zoo specializovala na Afriku a zvířata v chovu prosperovala stejně jako ve volné přírodě. Díky těmto základům do dnešního dne zoo vypustila do volné přírody už víc než sto ohrožených druhů. Například k roku 2016 vypustili do volné přírody osm nosorožců. Ti jsou vysoce ohrožení pytláctvím kvůli rohům.
Dnes má zoo přes 2300 zvířat. Kromě safari parku se může zoo pyšnit i vzácným narozením mláďat například levharta perského, medojeda kapského nebo extrémně jedovaté bojgy africké. Výborným příkladem záchranných programů v našich zoo je lev berberský (obr. 3), který ve volné přírodě již zcela vyhynul.
Nejvyšší počet návštěvníků – zoo Praha
Co se do počtu návštěvnosti sčítá, vyhrává jednoznačně zoo Praha. Založení této zoo bylo opravdu neobvyklé. V roce 1881 se v novinách objevila výzva k založení zoo. A důvod založení? Jediný syn císaře Františka Josefa I. a následník trůnu Rakousko-Uherské monarchie, princ Rudolf si bral za ženu belgickou princeznu Štěpánku. Ovšem s otevřením nijak zvlášť nespěchali, první návštěvníci se do zoo podívali až v roce 1931. Nejspíše zde platí pořekadlo „trpělivost růže přináší“, a už v roce 1932 se v zoo narodila první tygřata. S chovem se jim dařilo i nadále, v roce 1937 se jako jediným na světě narodilo mládě kondora andského.
Dnes je zoo nejznámější díky návratu vyhynulého koně Převalského do volné mongolské přírody. S prvním transportem začali už v roce 1988. Kromě toho se intenzivně věnuje i programům na ochranu goril, které jsou ohrožení kromě pytláctví i úbytkem svého přirozeného prostředí kvůli kácení lesů. Ve své péči má zoo přes 5460 zvířat. Můžete zde jako raritu vidět třeba ďábla medvědovitého. Ten je chován jen v 6 evropských zoo.
V
Nejvyšší počet návštěvníků na Moravě – zoo Zlín.
Pokud byste chtěli namítnout, že je pro vás vše daleko, protože jste z východní Moravy, nezoufejte. I pro vás máme tip. Určitě navštivte zoo Zlín. Především vaše ratolesti zaujme Zátokou rejnoků, kde si rejnoka můžou nejen pohladit, ale i nakrmit.
Máte-li rádi památky i pro vás je zoo Zlín výbornou variantou k výletu. Přímo v areálu se nachází zámek Lešná. Vznik zoo má kořeny právě v tomto zámku. Zámek byl postaven v roce 1894. Když nebudeme počítat chov koní, tak zoo vznikla díky hraběti Josefovi Karlovi Seilernovi. Jako vášnivý ornitolog shromáždil v místním přírodovědném muzeu přes 35 000 různých ptáků a 42 000 vajec. Později zavedl chov i jiných druhů zvířat. Od evropských jelenů až po africké antilopy. Vlivem válečných událostí pak byla činnost soukromé zoo pozastavena a v roce 1945 získal areál stát. Veřejnost se pak do zoo podívala v roce 1948.
K dnešnímu datu vlastní zoo okolo 1500 zvířat. Kromě výše zmíněné Zátoky rejnoků, kde si můžete pohladit Sibu Ománskou, chová zoo vzácného Kivia hnědého. Zúčastňují se také samozřejmě ochranářských projektů. Například pro nosorožce tuponosého (obr.5), který je též ohroženým druhem. Nebo pro outloně, kteří jsou nelegálním obchodem prodáváni jako domácí mazlíčci. Vlivem stresu a infekcí kvůli vytrhaným zubům trpí vysokou úmrtností.