Jen těžko si představit lepší únik z reality, než ten, kdy vezmete do ruky knížku. Knihy nás dokáží pobavit, poučit a některé z nás třeba i rozplakat. Na světě není snad nikdo, na koho by kniha, kterou četl, nijak emotivně nezapůsobila, zvlášť, pokud se jedná o beletrii.
Pokud máte raději audiovizuální tvorbu, tak si přečtěte naše články a doporučení o nejlepších romantických filmech nebo o nejlepších filmech podle skutečné události.
Jaké jsou nejlepší knihy všech dob?
Mnozí spisovatelé, velikáni, díky svým krásným dílům zůstávají stále živi, i přesto, že zemřeli již dávno, jako je tomu například u jednoho z nejvýraznějších umělců všech dob – Williama Shakespeara.
V podstatě všechna jeho díla by se dala umístit mezi nejlepší knihy všech dob, ovšem jedno svou popularitou, nádherou a vznešeností, nad ostatními stále vyniká. Je jím Romeo a Julie – milostná tragédie, která dodnes dokáže rozplakat spoustu velkých romantiků.
1. Romeo a Julie
W. Shakespeare
Příběh dvou mladičkých milenců, kteří ovšem pocházejí ze dvou nepřátelských rodů, a tak jejich lásce není přáno. Jde konkrétně o Romea z rodu Monteků a Julii z rodu Kapuletů.
Celý příběh začíná tím, že se Romeo rozhodne vniknout se svými druhy na maškarní ples, který pořádá rod Kapuletů, aby zde oznámili Juliino zasnoubení s Parisem.
Na ples skutečně vnikne, avšak Tybalt – Juliin bratranec ho pozná a snaží se vyvolat konflikt. Juliin otec ale šarvátce zabrání, aby předešel skandálu. Romeo tedy na plese zůstane a o chvíli později spatří Julii. Oba dva se do sebe zamilovali na první pohled.
Po skončení plesu Romeo tajně navštíví zahradu Kapuletů, kde zaslechne, jak se Julie nahlas vyznává ze svých citů k němu. Přijde tedy blíže ke jejímu balkonu a začne jí také vyznávat lásku.
Následující den se oba nechají tajně oddat otcem Vavřincem. který doufá, že sňatek těchto dvou by mohl oba znesvářené rody konečně usmířit.
Jenže potenciálnímu usmíření zabrání následující situace, kdy Tybalt z nenávisti vůči Romeovi, zabije Romeova nejvěrnějšího přítele Merkucia. Romeo je z celé situace nešťastný a aby pomstil svého přítele, zabije jeho vraha, tedy Tybalta. Za jeho vraždu je ovšem vypuzen z města, a tak odchází do Mantovy.
V následujících chvílích se od svého otce dozvídá, že příští den se bude konat její dojednaná svatba s Parisem. Zoufalá Julie proto požádá o pomoc otce Vavřince. Ten připraví nápoj, po kterém bude Julie vypadat jako mrtvá a Romeo si pro ni pak přijde do hrobky Kapuletů.
Julie se tedy napije a skutečně vypadá jako mrtvá. Otec Vavřinec pošle k Romeovi posla, aby mu vše sdělil. Romeo se již dozvěděl o Juliině pohřbu, ale posel k němu stále nedorazil. Proto si u lékárníka koupí jed a jede do Verony, aby mohl Julii naposledy políbit. Vstoupí do hrobky, kde Julie leží, chvíli jí vyznává lásku a zoufá si nad osudem, políbí Julii a následně všechen jed vypije. Julie se probudí a když spatří mrtvého Romea, vezme jeho dýku a probodne se s ní.
Takto skončil věčný spor mezi Monteky a Kapulety. Rodiny usmířil až smutek nad ztrátou jejich dětí.
Existuje několik filmových zpracování této Shakespearovy divadelní hry. Nejznámější jsou ovšem dvě, A sice verze z roku 1968 s Leonardem Whitingem a Olívii Hussey v hlavních rolích a verze z roku 1996, kde si hlavní role zahráli Leonardo DiCaprio a Claire Dunes.
2. Bílý tesák
J. London
Tento dojemný román od Jacka Londona jistě potěší nejednoho milovníka zvířat, obzvláště pak psů.
Bílý tesák – syn psa a vlčice se jednoho dne spolu se svou matku zatoulal do indiánské vesnice, kde se jich ujal náčelník Šedý bobr a z Bílého tesáka vychoval psa.
Jednoho dne se oba vydali do zlatokopeckého tábora, kde tou dobou byl i Hezoun Smith, který chtěl Bílého tesáka koupit. Šedý bobr byl nucen mu ho prodat, protože už neměl žádné peníze.
Hezoun Smith byl velice krutý člověk a Bílého tesáka často bil a nakonec z něj udělal zlého, samotářského zápasnického psa. Bílý tesák všechny rivaly hladce porážel až jednou proti němu byl postaven pitbul. Ten Bílého tesáka málem zabil, ale naštěstí šel zrovna kolem muž jménem Weedon Scott, který Bílého tesáka zachránil a odkoupil.
Scottovi se nakonec podařilo Bílého tesáka ochočit, a tak ho nakonec odvezl ke svému otci, soudci, na ranč, kde ho naučil lásce k lidem i ostatním zvířatům.
Jednoho dne z vězení uprchne nebezpečný vězeň, který se Scottovi staršímu chce pomstít. Bílý tesák Scotta zachrání, zločince zabije a ačkoliv je sám vážně zraněn, přežívá.
Nakonec Bílý tesák ukáže Weedonovi svá štěňata, která má s ovčáckou fenou Collie.
Jacku Londonovi se zde náramně povedlo dokonale popsat čistou zvířecí a hlavně v tomto případě psí duši. Tesákův strhující příběh je důkazem velké psí lásky k nám, lidem a to činí tuto knihu obzvláště vyjímečnou.
3. Obraz Doriana Graye
O. Wilde
Fascinující příběh o lidské píše, jak jinak toto skvostné mystické dílo od Oscara Wilda popsat.
Tento příběh vypráví o mladém Dorianovi Grayovi, jenž svou krásou učaruje malíři Basilu Hallwardovi.
Jednoho dne mu Dorian stojí modelem a během toho se dá do řeči s poněkud malicherným přítelem lordem Henrym, který je toho názoru, že krása a mládí hýbou světem. Dorian se podívá na obraz a uvědomí si, že portrét na rozdíl od něj nikdy nezestárne. Proto vysloví přání, aby portrét stárl místo něj. A tak se rázem jeho portrét stane zrcadlem duše jeho samotného. S každým hříchem, který Dorian spáchá, portrét chátrá víc a víc a muž na obraze je čím dál ošklivější.
Kniha působí hororově, avšak dává jasně najevo, že krása není vše a že vše nemusí být takové, jak se na první pohled zdá.
4. Farma zvířat
G. Orwell
No jen řekněte, kdo by toto nadčasové dílo neznal ? Nejeden z nás ho jistě měl jako povinnou školní četbu.
Jsou zde formou bajky ukázány politické vztahy mezi lidmi. Na jisté farmě se zvířata vzbouří a vyženou z ní všechny lidi. Poté se vlády na farmě ujala prasata, jelikož jako jediní ze všech zvířat na farmě uměla číst a psát.
Ze začátku se zdálo být vše ideální a zvířata byla nadšená. Jenomže prasata v čele s diktátorem Napoleonem získávala větší a větší moc, až se nakonec stala stejně krutými, jako byli zvířaty vyhnaní lidé a na farmě zavládl tvrdý autoritativní režim.
Je až k neuvěření, jak dokonale Orwell vystihl situaci v tehdejším Sovětském svazu. Kniha sice bohužel končí smutně, ale odkaz z ní v nás zůstává stále.
5. 1984
G. Orwell
Další Orwellovo povedené dílo, které svou nadčasovostí přeskočilo svou dobu o několik desetiletí vpřed a hlavním tématem je velmi podobné již zmíněné Farmě zvířat.
Tento román vypráví o úředníku Winstonu Smithovi, jenž žije roku 1984 v Londýně ve fiktivní zemi Oceánii. V této zemi vládne velmi tvrdá diktatura v čele s tzv. Velkým bratrem. Oficiální ideologie se nazývá Angsoc a její hesla zní : 1. Válka je mír – 2.Svoboda je otroctví – 3. Nevědomost je síla.
Winston se svými myšlenkami zcela odlišuje od ostatních, kteří jsou již naučeni ve všem hrdě poslouchat Velkého bratra.
Pracuje na Ministerstvu pravdy, kde upravuje dokumenty tak, aby odpovídali požadavkům Velkého bratra.
Jednoho dne se zde seznámí s Julií, s dívkou o které si myslel, že je od Ideopolicie a pronásleduje ho.
Julie se ,u ale při jednom setkání přizná, že je do něj zamilovaná. Láska je ovšem proti Straně, a tak se oba musejí scházet tajně.
Winston zjistí, že Julie je též proti straně. Jednoho dne jsou ale oba zatčeni pro spiknutí proti Straně a následně přesvědčováni o její „laskavosti“.
Děj knihy se odehrává v sedmi letech vlády tvrdé diktatury, která vládne tak tvrdě a efektivně, že si nikdo neuvědomuje, že vlastně ztrácí svobodu nevadí mu život shrnutý jen do několika hesel.
6. Knihy džunglí
J. R. Kipling
Další kniha, která se nese ve zvířecím duchu, tentokráte od indického spisovatele Josepha Rudyarda Kiplinga. Obvykle bývá spojován do jedné knihy.
Malého indického chlapce Mauglího unesl zlý tygr Šér Chán, před nímž ho následně zachránila vlčí smečka
V knize spolu zvířata rozmlouvají, aniž by o tom lidé věděli, a tak se Mauglí jejich řeč naučí a stane se obyvatelem džungle a právoplatným členem vlčí smečky.
Každý, kdo tuto knihu četl ví, že je plná neuvěřitelných dobrodružství a není těžké se nechat svou fantazií unést přímo do děje.
Kniha džunglí se dočkala mnoha filmových i seriálových zpracování. Prvního už v roce 1942 od maďarského režiséra Zoltana Kordy a prozatím posledního roku 2016 od amerického režiséra Jona Favreaua.
7. Čtyři roční doby
S. King
Neexistuje snad nikdo, kdo by jméno tohoto jednoho z nejúspěšnějších spisovatelů alespoň ani nezaslechl. Však také řada jeho děl byla zfilmována, dokonce i tři ze čtyř povídek z této knihy. Film Vykoupení z věznice Shawshank byl v roce 1994 dokonce nominován na Oskara za nejlepší film.
Jedná se o příběh Andyho Dufrensena, který se do Shawshanku doszane za vraždu své manželky a jejího milence.
Bude zde muset čelit různým nebezpečným nástrahám. Seznámí se zde s Redem, který mu na požádání sežene geologické kladívko a plakát Rity Hayworthové.
Redovi až později dojde, jaký pro Andyho měly tyto dvě na pohled obyčejné věci význam.
Dalším příběhem je Nadaný žák.
Vypráví o náctiletém Toddu Browdenovi, který se seznámí s Arthurem Denkerem, který se do Ameriky přistěhoval z Německa.
Později v něm však rozpozná bývalého nacistického válečného zločince Kurta Dussandera.
Pod záminkou předčítání k němu začne docházet, aby z něj výhružkami o udání, dostal všechny informace o tom, jak to chodilo v koncentračním táboře. Denker výhružkami také nešetří, a tak se tito dva navzájem drží v šachu.
Třetí příběh s názvem Tělo pojednává o partě čtyř náctiletých kamarádů, kteří se dozvědí, kde leží tělo Raye Browera, chlapce, který je několik dní pohřešovaný. Rozhodnou se, že nález těla nahlásí,ale ještě před tím se na něj podívají sami.
Všichni doma zalžou, že přespí na zahradě ve stanu jednoho z nich a vydají se na cestu podél železniční trati plné nástrah.
Poslední povídka z této knihy s názvem Dýchací metoda vypráví příběh o právníkovi z Manhattanu, který je jednoho dne pozván do neoficiálního pánského klubu, kde se kromě čtení knih, hraní kulečníku a šachů, vyprávějí různé příběhy. Jednoho dne tam starší lékař jménem Emlyn McCaron vypráví příběh z doby začátku své kariéry Je o ženě, která měla porodit nemanželské dítě a on sám se do ní zamiloval.
8. Hvězdy nám nepřály
J. Green
Hazel Grace Lancasterové byla ve třinácti letech diagnostikována rakovina. Dívka s ní statečně bojuje a na popud své matky začne navštěvovat spolek s lidmi také nemocnými rakovinou. Jednoho dne tam tato nekonvenční dívka potká Guse, chlapce, který si též prošel rakovinou.
Oba se do sebe zamilují a Gus splní Hazel její velké přání – podívat se do Amsterdamu a navštívit jejího oblíbeného spisovatele Petera Van Houtena. V Amsterdamu Gus ovšem řekne špatnou zprávu, a sice, že rakovina se mu vrátila.
Tento příběh o dvou mladých, zamilovaných a nemocných lidech je vskutku nádherný, dojímavý až k slzám. Jedno oko u této knihy nezůstane suché a to samé platí i pro film, který byl natočen Joshem Boonem v roce 2014.
9. Pán prstenů
J. R. R. Tolkien
Tak toto dílo snad ani netřeba představovat, že ? Kdo by neznal příběh Froda, hobita, který se hrdinsky snaží zachránit svou zemi Středozem před ničivým temným zlem, které ovládá mocný mág Sauron ?
Tento okouzlující příběh je pokládán za základní dílo pro vznik scifi žánru. A to právem ! Čtenáře snadno vtáhne do dobrodružné výpravy malého hobita Froda, který se jako jediný může pokusit donést temný Sauronův prsten tam, kde je možné jej zničit.
Tento strhující příběh byl, jak už jistě každý ví, několikrát zfilmován a získal mnoho Oskarů.
10. Kytice
K.J. Erben
Zemřela matka, do hrobu dána, siroty po ní zůstaly. I přicházely každičkého rána a matičku svou hledaly. Tak toto zná také určitě každý z nás. Není divu, je to přeci legendání české dílo, které u nás dodnes nemá obdoby.
Nejednomu z nás vstávaly vlasy na hlavě hrůzou, když jsme tyto balady četli. Např. u Svatební košile či Polednice. Jsou to příběhy opravdu s ryze hororovým nádechem. Příběhy, které vždy člověka donutí k zamyšlení, příběhy o tajemnu, dobru a zlu, lásce a nenávisti, radosti a smutku. To vše zde K. J. Erben dokonale vystihl a není divu, že ač byla tato kniha napsána před více než sto šedesáti lety, drží si svou ohromnou popularitu dodnes.
I toto dílo se dočkalo svého zpracování, a sice režisérem F. A. Brabcem v roce 2000.
Je nadmíru jasné, že na světe existuje plno dalších nádherných knih, které stojí alespoň za zmínku, leč bohužel času je málo a vypsat sem všechny je takřka nemožné, a proto jsem zde vypsala alespoň některé z nich.
Udělejme si tedy někdy hezkou chvilku, sedněme si a nechme se unést do světa oné knihy, kterou budeme držet v ruce.
Zajímají Vás motivační filmy?
[…] si také o nejlepších knihách všech dob, mezi kterými najdete i některé z těch, které zmiňuju v tomto […]