Říká se, že nejlepší příběhy píše sám život. Každý scénarista chce mít ten nejlepší příběh, proto se nechává inspirovat příběhy podle skutečné události. Zde Vám předkládám nejlepší filmy podle skutečné události mezi něž patří historické filmy, válečné filmy a v neposlední řadě také katastrofické filmy. Pokud máte raději romantiku, tak zkuste článek věnující se právě romantickým filmům.
1. Smrt čeká všude (2008)
V některých momentech tohoto filmu, by se atmosféra dala přímo krájet. V tomto filmu nejde o klasickou zápletku s boji ve válce, ale odehrává se zde „tichý boj“. Hlavní hrdina seržant James vede špičkový tým pyrotechniků, kteří odstraňují různé formy výbušných zařízení po válce v Iráku. Seržant James se chová ve své práci tak, jako kdyby si neuvědomoval, že může kdykoliv zemřít. Zasáhne ho však setkání, které ovlivní nejen jeho život, ale také životy dalších. Pro mě je tento film jedničkou díky tomu, jak mne při prvním shlédnutí ohromil.
2. Útěk do divočiny (2007)
Film popisuje příběh chlapce/muže, kterého již přestal bavit okolní konzumní svět a který se chtěl co nejvíce přiblížit přírodě. Vlastní jméno hlavní postavy je Christopher Johnson McCandless, ale on sám si dal nové jméno: Alex Supertramp.
Ještě před dokončením vysoké školy, se Chris začal připravovat na tento „útěk do divočiny“. Sháněl si potřebné vědomosti a knihy, které by se mu mohly v divočině hodit. Po skončení studií se sebral, nikomu nic neřekl a vydal se na cesty. Putoval po Spojených státech 2 roky a poté se definitivně rozhodl, že jeho cesta povede na Aljašku.
Během této cesty potkal a poznal mnoho rozličných lidí a jejich příběhů, ale nic z toho ho nezastavilo v jeho plánu docestovat až na Sever. Několik týdnů se mu v divočině dařilo, ale v období zimy a následného jara se mu již nepodařilo ulovit jakoukoliv zvěř a proto začal hledat rostliny, které by mohl konzumovat. Součástí jeho zálesácké výbavy byly i knihy o rostlinách. Avšak vyhladovění a vyčerpání mu zasadilo ránu, která pro něj byla fatální. Ještě však před svým skonem došel k závěru, že společnost není úplně nejhorší a že:“člověk může být šťastný jen tehdy, pokud má své štěstí s kým sdílet“ (autor Chris McCandless).
Tento příběh se odehrál v letech 1990-1992 a stal se pro minimálně jednu generaci velkým inspirátorem a hybatelem. Mnoho mladých lidí se vydává k legendárnímu Magic Bus (Kouzelný autobus) – název dle Chrise – do dnešních dní. Dokonce i na sociálních sítích se shromažďují lidé z celého světa, kteří společně k tomuto autobusu cestují. Mnoho z těchto dobrodruhů dnes využívá různé možnosti, jak si při svých cestách přivydělat na internetu.
Zde bych vyzdvihla excelentní výkon herce hlavní postavy Emila Hirsche. Jeho neskutečné nasazení, a plné ponoření se do role přispělo k tomu, že film je tak vtahující, jaký je.
3. Divočina
Další film, který pohnul s mnoha lidmi, aby opustili svůj pohodlný život a vydali se na cestu. Konkrétně na Pacific Crest Trail – Pacifická hřebenovka.
Hlavní hrdinkou tohoto filmu je 27-letá Cheryl, která je zhnusená z vlastního života a z vlastní minulosti a potřebuje si pročistit hlavu (narozdíl od Chrise – viz výše – který se chtěl oprostit od společnosti). Mladá hrdinka při své cestě dlouhé 1770km přemýšlí o svém dosavadním životě, a doufá, že pokud absolvuje tuto cestu, bude vědět kým je a co se svým životem dál. Na cestu se vydává zcela nepřipravena, s megaózní krosnou na zádech a průvodcem po této stezce. Postupem času se zbavuje nejen přebytečné zátěže ve svém batohu, ale také ve svém srdci a hlavě. Cestou ji zastihnou rozličné situace a extrémy a Cheryl téměř každý den bojuje sama se sebou, aby tuto cestu nevzdala.
4. Nedotknutelní (2011)
S humorem pojatý příběh, který je skutečný. Příběh propojuje životy dvou lidí. Ochrnutého Phillipa, aristokrata s vybraným vkusem, a jeho ošetřovatele Drisse, mladíka, který lítá z průšvihu do průšvihu. Phillipe si jej vybere po nezdarech s předešlými – pečlivými – ošetřovateli/ošetřovatelkami. Oba společně zažívají divoké a nespoutané chvíle – kdy společně kouří trávu, unikají policistům, ale také chvíle plné bolesti a znepokojení – Phillipovi noční návaly fantomových bolestí a dušnosti. Obě hlavní postavy si vzájemně předávají zkušenosti ze svých životů a tím obohacují život toho druhého. Předlohou k tomuto filmu byla kniha Druhý dech. Film je pouze kouskem této knižní předlohy, respektive společného přátelství obou mužů.
5. 127 hodin (2010)
Jednoho dne se rozhodne mladý Aron Ralston, že se vydá přes víkend do odlehlých hor v Utahu. O tomto svém výletu nikomu neřekne. Při cestě na kole má však nehodu, která ho uvězní na dně jednoho kaňonu. Jeho ruka je zaklíněná pod balvanem. Nastává úpěnlivý boj na život a na smrt. Aron se snaží nejdříve balvan jakýmkoliv způsobem odstranit z ruky, ale nakonec pochopí, že tudy cesta nevede. Následně ho napadne, že by si mohl uříznout ruku, avšak svým tupým nožíkem není schopen rozříznout kost. Po tomto zjištění se začne smiřovat se smrtí. Nakonec ho napadne spásná myšlenka (po vizi nenarozeného syna), že by si kost mohl přerazit a zbytek mu již půjde přeřezat nožíkem. Tato strategie mu vyjde a on je po 6 dnech po svém zaklínění objeven rodinou, která je na dovolené.
Aron si celou dobu, co byl zaklíněný, vedl videodeník, takže zachytil každý moment svého boje o přežití. Od té doby, již nechodí na žádnou větší procházku, bez toho aniž by komukoliv sdělil, kam jde.
6. Schindlerův seznam (1993)
Jeden z válečných filmů inspirovaný konkrétním příběhem skutečného člověka – Oscara Schindlera. Oscar Schindler byl obchodník, člen Nacistické strany a muž, který vydělával na válečném utrpení. Přesto se v něm však něco zlomilo a celé své jmění věnoval tomu, abych zachránil, co nejvíce polských Židů – v době holokaustu – ve své továrně. Film byl seskládán ze vzpomínek Schindlerových Židů, tedy těch Židů, které se mu podařilo zachránit. Bylo to přibližně 1200 lidí. Oscar Schlindler je pohřben v Jeruzalémě. Film podkresluje nádherná hudba od Johna Williamse v čele s houslistou Itzhakem Perlmanem.
7. Pianista (2002)
Další film, který bych zařadila mezi nejlepší filmy podle skutečné události, má opravdu silný příběh.
Pianista Wladyslaw Szpilman hraje Chopinovo Nokturno v C#moll ve chvíli, kdy dochází k okupaci Polska Německem. Právě v tomto okamžiku začíná i samotný film. Wladyslaw je uznávaný pianista, ale bohužel také Žid. Proto v momentu, kdy německá vojska vstoupí na území Polska a začínají se uplatňovat represe vůči židovskému obyvatelstvu, dopadnou tyto represe i na Wladyslawa a celou jeho rodinu. Rodina se přizpůsobuje podmínkám tak, jak to nařizuje nové německé vedení, až končí s celou rodinou v uzavřeném areálu obehnaným vysokou zdí, známém později jako Varšavské ghetto. Když dochází k přesunu Židů z ghetta do koncentračních táborů, Wladyslawovi se podaří utéci a schovat se. Takto se Wladyslaw schovává po celou válku. Ke konci války jej náhodně objeví v jeho skrýši jeden z německých kapitánů Wehrmachtu, avšak místo, aby ho nahlásil, pomáhá mu přežít. Celou dobu si Wladyslaw válku ulehčuje imaginární hrou na klavír.
8. Teorie všeho (2014)
Genialita hlavního představitele Stephena Hawkinga je celosvětově známá. Tento film byl pojat jako objasnění fyzikova osobního a pracovního života. Jakým způsobem a za jakých podmínek pracoval. Jak se u něj objevily první známky jeho onemocnění, jak se s lékařskými sděleními vyrovnával a jak se i přes všechny obtíže snažil dále pracovat a žít s rodinou jako naprosto zdravý člověk. Velmi mě uchvátil výkon představitele hlavní postavy Eddieho Redmayna. Nejen fyzická podoba, ale i vžití se do role pozdvihlo film do právem zasloužených výšin.
9. Poslední Maův tanečník (2009)
Film je zpracován podle stejnojmenné knižní předlohy, avšak je koncipován poněkud jinak, než je psána kniha – jak už to u filmových zpracování knižních titulů nezřídka bývá. Děj přeskakuje z doby, kdy je Li Cunxin již v Americe do dob, kdy byl malým klukem a hrával si se svými kamarády v rodné vesnici. Film popisuje příběh čínského tanečníka Li Cunxina, který se z nikoho vybudoval na sólistu národního Houstonského baletu.
V době, kdy se odehrává děj tohoto filmu, tedy na počátku 70. let minulého století, byla budoucnost tehdejších občanů Číny téměř na 100% jasná – většinou se stali rolníkem, a pracovali celý život – při tom museli uživit například sedm synů – tak jako rodiče hlavního hrdiny. Avšak malý Li Cunxin dostává exkluzivní šanci odejít z tohoto koloběhu a stát se něčím víc. Je vybrán do Pekingské baletní školy slečny Maové. Zpočátku je pro Li Cunxina jeho cesta těžká, ale díky jeho učitelům a kamarádům si balet zamiluje a postupně získává další a další životní šance, které mu pomáhají vypracovat se až na vrchol – na místo sólisty národního Houstonského baletu. Avšak jeho cesta není bez vedlejších následků. Několik let mu není dovoleno vrátit se do své rodné Číny, aby mohl navštívit své rodiče, bratry, kamarády a bývalé učitele.
10. Výměna (2008)
Film Výměna, který jsem vybrala mezi nejlepší filmy podle skutečné události, patří již mezi historické filmy. Příběh se odehrává na konci 20. let minulého století. Hlavní hrdinka svobodná matka Christine Collins si užívá svého mateřství, až do okamžiku než dojde ke zmizení jejího devítiletého syna. I přes snahu policie se nedaří najít jedinou stopu. Avšak náhle po několika měsících se z ničeho nic policie vyřítí s tvrzením, že jejího syna našli.
Christine zažije další zklamání. Dítě, které policie prohlásila za jejího syna, není její syn. Je to cizí dítě. Poté, co Christine tuto informaci zveřejní, ji policie prohlásí, že se Christine pomátla, a že je za to vinna psychická zátěž. Christine se nenechá a snaží se bojovat a hledat pravdu. Policie se ji však všemi možnými způsoby snaží zbavit, a nebojí se ani jejího úplné odstranění.
11. Nic nás nerozdělí (2012)
Jeden z katastrofických filmů, který patří mezi filmy natočené podle skutečné události. Tento film je situován do roku 2004, kdy udeřila ničivá vlna tsunami v Indickém oceánu. Hrdina v tomto filmu není jeden, ale je to celá rodina – rodiče a tři děti.
Manželé Henry a Maria společně se svými třemi syny chtěli strávit poklidné Vánoce v Thajsku, což se jim dařilo až do chvíle, která nastala 26.12., kdy byl jejich ostrov zasažen obrovskou masou vody. Rodina je díky této události úplně roztříštěna. Všichni členové přežijí, ale nalézt jeden druhého uprostřed katastrofy se zpočátku zdá jako nesplnitelný úkol.
12. Ray (2004)
Geniální ztělesnění geniálního umělce. Nepřekonatelný výkon Jamieho Foxxe, který naprosto bezchybně ztvárnil hudebního génia Raye Charlese.
Ray Charles byl americký zpěvák, klavírista a hudební skladatel. Proslavil se nejen svou hudbou, ale také svými skandály. Tento snímek zachycuje nejbouřlivější období hudebníkova života, ve kterém sledujeme jeho kariérní vzestup ke globální popularitě. Zároveň také sledujeme jeho boj s drogovou závislostí a milostnými pletkami. Ray začal přicházet o zrak ve svých pěti letech, v době, kdy se utopil jeho bratr George. I přes svůj značný hendikep, se s ním Ray popral jako pořádný jazzman.
13. Erin Brockovich (2000)
Příběh dvakrát rozvedené matky 3 dětí. Nezaměstnaná (možná, kdyby si Erin přečetla tento článek o tom, jak sehnat práci, vše mohlo být jinak), bez vzdělání, bez předchozí praxe a bez peněz, se Erin vnutí do kanceláře svého bývalého právníka. Díky své pracovitosti se z bezvýznamné sekretářky vypracuje na pozici placené právní asistentky.
Jednou při třídění materiálu pro kauzy, Erin narazí na případ znečišťování životního prostředí Kalifornskou elektrárenskou a plynárenskou společností. Čím více se Erin do případu ponořuje, tím více zjišťuje, jak moc tato firma zamořila podzemní vody chemikáliemi, a jaké fatální následky to má pro obyvatele místního městečka. Erin si svým elánem a nasazením pomůže získat důvěru místních lidí a společně vyhrají soudní spor s energetickou společností. Ta musí všem poškozeným vyplatit odškodnění ve výši 333 milionů dolarů.
14. Králova řeč (2010)
Dechberoucí výkon Colina Firtha v roli koktavého anglického krále Jiřího VI.
Bertie nikdy neměl být korunován na krále Anglie. Avšak osud tomu chtěl, a po smrti svého otce Krále Jiřího V. a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. se jím stal. Děje se tak v době, kdy Anglie stojí na počátku 2. světové války a potřebuje silného vůdce, který by Anglii sjednotil proti nepřátelům. Manželka Bertieho Alžběta, domluví svému muži schůzku s jazykovým poradcem Lionelem, který používá velmi neobvyklé metody. Zpočátku jejich spolupráce nejde podle plánu, ale časem si oba zvyknou na toho druhého. Nejen díky Lionelovi, ale také s pomocí rodiny, vlády a Winstona Churchila, pronese Bertie nejdůležitější řeč k anglickému lidu, aby se spojil ve válečné bitvě.
15. Dukla 61 (2018)
Mezi 20 nejlepších filmů podle skutečné události jsem zařadila také jeden od tvůrců české kinematografie (další české filmy zde). Jedná se o dvoudílný film.
Příběh se odehrává na dole Dukla a vypráví o tragédii, která se stala v červenci roku 1961. Vypráví příběh rodiny Šlachtových. Syn Petr přivede domů svoji první lásku – těhotnou. Aby získal byt, musí jít pracovat – navzdory přání rodičů. Oba Šlachtové tedy chodí společně fárat.
Díky mladému Petrovi poznáváme svět 600 metrů pod zemským povrchem – nepředstavitelnou fyzickou a psychickou námahu, a neustálý strach o holý život. 7.7. 1961 vypukne díky zanedbání bezpečnostních pravidel v dole požár. V tom okamžiku se mísí strach, ale také odhodlání zachránit přeživší. Na povrchu čekají na své manžele, syny a milence jejich ženy plné obav a naději.
16. Rivalové (2013)
Životopisné drama, které popisuje nejen nehodu, při které málem zemřel slavný Niki Lauda, ale také rivalitu mezi ním a Jamesem Huntem, jezdci formule 1.
Niki Lauda a James Hunt jsou zkušení automobiloví závodníci. Oba se chtějí dostat do závodů Formule 1. Niki Lauda si zakoupí místo ve stáji s pomocí bankovní půjčky, zatímco James Hunt nastupuje do Formule 1 s novým závodním týmem. Oba společně soupeří o mistrovský titul. Pak přijde závod v Nürburgringu, kde dojde k závažné nehodě Nikiho Laudy. Ten je po této nehodě vyřazen z bojů o titul, ale navzdory lékařským radám se předčasně vrací do kokpitu svého vozu. Hned první závod po nehodě se mu daří dojet na 4. místě, kdežto James Hunt závod nedokončí.
Niki Lauda je technický génius, který pomohl svému týmu dovézt auto k dokonalosti, zatímco James Hunt je drzý mladý Angličan, který si neustále užívá a chce pouze vyhrát nad Nikim. Ve chvíli, kdy toho dosáhne již nemá motivaci se dále snažit vyhrávat Formuli 1. Svou kariéru v F1 končí v roce 1973 a stává se z něj sportovní reportér. Niki dál závodí do roku 1985.
17. 12 let v řetězech (2013)
Film podle skutečné události patřící mezi historické filmy. Děj tohoto filmu se odehrává na přelomu první a druhé poloviny 19. století, kdy v Americe stále ještě kvete obchod s otroky.
Hlavní postava Solomon Northup měl svoji rodinu, práci, talent, majetek a svobodu. Až do chvíle, než se nechal zlákat pod příslibem houslového kšeftu do Washingtonu. Noc poté se probudí v řetězech a je poslán do otroctví. V něm stráví dalších 12 let. Během té doby zažije úplně vše, co může otrok zažít. Dobrého pána, zlého pána, lynčování, bičování, práci na bavlníkových plantážích, psychický teror, zmařené pokusy o útěk, víru ve svobodu a pomoc.
18. Spotlight (2015)
Příběh, kterým je film inspirován je velmi mladý. Odehrává se kolem roku 2002. Hlavními hrdiny jsou zde investigativní reportéři deníku The Boston Globe, kteří odhalí to, že katolická církev záměrně kryla případy zneužívání dětí více než 70 místními kněžími. Toto odhalení nemělo dopad pouze na pár obviněných, ale zásadně otřáslo lidmi, a jejich smýšlením o katolické církvi.
19. Apollo 13 (1995)
Legendární věta z toho filmu („Houstone, máme problém“) se dnes tak zažila do povědomí lidí, že ji říkají při vzniku jakéhokoliv problému ve svém životě. Avšak pro piloty Apolla 13 měla zásadní význam. Let Apolla 13 se odehrává ve dnech 11.-17.4.1970. Američané byli již v té době zcela navyklí na lety do vesmíru, a tak start Apolla 13 se odehrál víceméně na pozadí dalšího dění v americké společnosti. Veřejnost si jej všimla až ve chvíli, kdy došlo k pronesení výše uvedené věty. Došlo k poškození kyslíkových lahví a posádce došlo, že cesta na Měsíc se změní v holý boj o život a cestu domů na Zemi. Celý svět sledoval jejich téměř nemožnou misi, která však nakonec skončila úspěšným přistáním v Tichém oceánu.
20. Let číslo 93 (2006)
Píše se 11. září 2001. Den, který se nesmazatelně zapsal do světových dějin. Toho dne byla 2 letadla teroristy navedena do celosvětově známých „dvojčat“ – Světového obchodního centra a 1 do budovy ministerstva obrany USA. Čtvrté letadlo mělo být navedeno na Bílý dům nebo Kongres. Tímto čtvrtým letadlem měl být právě let číslo 93. Ve chvíli, kdy ostatní tři letadla již narazila do svých cílů, byli piloti informováni o možném vpadnutí do kokpitu. Chvíli po této informaci se tak stalo i jim, a teroristé převzali vládu nad letadlem. O situaci byli postupně informováni i všichni cestující od svých rodinných příslušníků a policie, a díky všem událostem se rozhodli, že se jen tak lehce nevzdají.
[…] stala nejzávažnější pandemii španělská chřipka, která zabila dle odhadů více lidí než obě světové války dohromady. Oběti španělské chřipky se odhadují okolo 70 milionů […]
[…] Nejlepší filmy podle skutečné události […]