Čím dál tím víc můžete kolem sebe slyšet o koučování. Ale co to vlastně je? Koučování je poradenská metoda, která se pomalu, ale jistě začíná stávat samozřejmou součástí firem a ke které se obrací i jednotlivci. Můžete o ní slyšet všude kolem sebe. Jak ale poznat, kdo je koučem a nenaletět?
Koučink a jeho uplatnění
Koučink je proces, který je založený na důvěryhodném vztahu kouč – klient. Pomáhá klientovy vymezit cíl a podporuje ho v hledání cesty k němu. Zabývá se přítomností a zaměřuje se na budoucnost, proto si tento proces nepleťte s terapií, která se orientuje na minulost a snaží se ji analyzovat.
Je potřeba si uvědomit, že kouč je expertem na práci s lidmi. Veškerá zodpovědnost je na klientovi, který je jako jediný expertem na svou situaci. Kouč klientovi poskytuje co nejefektivnější podporu. Neradí mu, ale posiluje jeho sebevědomí a rozvíjí jeho osobnost. Kouč není učitel, ale partner.
Mezinárodní federace koučů (ICF) definuje koučink jako trvalý profesionální vztah, podporující klienty vytvářet výsledky, které je naplňují v jejich osobním a profesionálním životě. V procesu koučování si klienti prohlubují schopnost učit se, zlepšují svůj výkon a zlepšují kvalitu svého života.
Firmy ale i jednotlivci se na koučink obrací v různých situacích:
- Zvládnutí mimořádné výzvy (povýšení do nové funkce, splnění důležitého projektu)
- Potřeba seberozvoje (zvládání stresu, řešení konfliktů, komunikace)
- Vyřešení osobních otázek (vztahové problémy, těžké životní situace, pracovní a sportovní tématika)
Výběr kouče
Dnes se koučem nazývá pomalu každý, kdo dal někomu radu. Ale najít vhodného kouče může být občas oříšek. Pokud se rozhodnete vyhledat pomoc kouče, věnujte čas jeho výběru. K tomu, aby si tak někdo mohl říkat, si nestačí přečíst pár knih o seberozvoji nebo mrknou na nějaká videa. Kouč musí mít odpovídající certifikaci a neustále se vzdělávat ve svém oboru. Zjistěte si, na co se vámi vybraný kouč specializuje, jaké má zkušenosti a to nejen ty pracovní, ale i životní. I těmi vás může oslovit a vy mu snáze věnujete svou důvěru při cestě k cíli.
Koučové se mohou ve své praxi zaměřovat na některý z níže uvedených psychoterapeutických směrů a podle toho volit metody své práce.
Z jakých směrů koučink čerpá
- Person Centred Approach
PCA je přístup, který je zaměřený na člověka a vyznačuje se respektem ke klientovi a jeho potřebám. Klient si má díky tomuto přístupu nedirektivním způsobem uvědomit své cíle a cesty k nim.
- Gestalt
Je oproti PCA direktivním přístupem. Je založen na zážitkovém učení tady a teď.
- Neurolingvistický přístup (NLP)
Tato metoda je založena na myšlence, že je možné zobecnit úspěšné vzorce chování a využívat je na různé druhy situací. Tento přístup ovšem není oficiálně uznáván v akademickém prostředí.
- Systemický přístup
Chápe člověka jako součást celku a všímá si tedy toho, že okolí ovlivňuje jeho chování a naopak. Tento přístup mění úhel pohledu klienta na sebe a svět kolem.
Pokud už teď víte, že vás některý přístup oslovuje více, než jiný, zjistěte si, s kterým pracuje kouč, ke kterému se chystáte objednat.