Zdraví

Jaká je důležitost emoční inteligence v dnešním světě?

Emoční inteligence – každý z nás o ní slyšel, jen málokdo si za tímto pojmem však dokáže něco představit. Možná správně předpokládáte, že souvisí s empatií, ve skutečnosti se ale jedná o mnohem komplexnější fenomén ovlivňující většinu oblastí našeho života.

Co je emoční inteligence?

Zkuste na chvilku zavřít oči, zhluboka se nadechnout. Jak se vlastně cítíte? Šťastně, smutně nebo snad zmateně? Pořádně se zamyslete, pojmenujte své emoce. Dokážete odhalit jejich příčinu? Pokud ano, gratuluji, máte za sebou první krok k lepšímu životu.

Teď si vybavte libovolnou chybu, která se vám v životě udála. Co stálo za vaším rozhodnutím? Možná to byla právě špatná interpretace emocí. Někdy je to snadné, nepříjemnost vychází z hladu a jakmile se najíme, už jsme to zase my.

V některých případech však nezažehnáme nebezpečí včas a řídíme se prvotními impulzy, za kterými je toho mnohem víc. Například vztek může maskovat smutek nebo strach, smích bolest, nenávist lásku. Správné reakce se dočkáme jen tehdy, když pochopíme, na co vlastně reagujeme.

Složky emoční inteligence

Emoční inteligence se skládá z pěti složek, každá z nich nese v našem životě zásadní význam.

  • Sebeuvědomění
  • Zvládání a využívání emocí
  • Empatie
  • Umění mezilidských vztahů

Sebeuvědomění se specializuje právě na pochopení citů a jejich příčin. Poté můžeme těchto citů využít, ať už k vnitřní motivaci, nadšení, povzbuzení sebe i ostatních. Není náhodou, že si lidé s vysokou emoční inteligencí vedou skvěle na vůdčích pracovních pozicích. Dokáží totiž lépe a efektivněji motivovat své zaměstnance.

Samozřejmě zažíváme i emoce, které nejsou pozitivní a občas ani žádoucí. Nic není jednoduššího, než si vybít zlost na podřízeném nebo komukoli, kdo je zrovna po ruce. Není také nic horšího. Ať už se nám to líbí nebo ne, v některých situacích se zkrátka nemůžeme poddat svým emocím, právě naopak. Proto je zvládání emocí jedním z nejtěžších a nejpřínosnějších složek emoční inteligence. Kolikrát se vám přeci stalo, že jste řekli něco, co jste tak nemysleli? Co tak si to příště promyslet?

Empatii snad nemusím představovat. Jistě už také chápete, proč přichází na řadu až jako třetí. Vcítit se do emocí ostatních můžete totiž až poté, co pochopíte ty své. A mezilidské vztahy budujete až po porozumění lidem. Ano, každý jsme jiný, v mnoha věcech jsme si však všichni dost podobní.

Jak pracovat s emoční inteligencí?

Emoční inteligence má jednu obrovskou výhodu. Oproti IQ se totiž neustále vyvíjí. A je v našem nejlepším zájmu se pravidelně vzdělávat a zvyšovat ji. V tom nám může pomoct kultura, právě pomocí ní totiž emoční inteligenci nejčastěji vstřebáváme, ať už se jedná o divadelní tragédii, seriál, knížku, obraz nebo naši oblíbenou písničku.

V dnešním světě se hodně lpí na technickém vzdělání, ve kterém nepochybně děláme neskutečné pokroky. Je to však právě vzdělání emoční, které nám umožňuje prožít hlubší vztahy, úspěšnější kariéru a šťastnější život.

Tak proč to nezkusit?

Přečtěte si také náš článek o asertivním chování nebo o tom, jak na nástěnku vizí.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Lenka Raclavská
Jsem milovníkem studentského života s opravdu podivnými zájmy, které sahají od filosofie přes mytologii a dějiny antiky až po psychologii a mezilidské vztahy. Cestuji jedině low-cost a věřím, že sleva může být životní styl.

    2 Okomentováno

    1. […] Čtěte také Triky pro ušetření času a zlepšení kvality života nebo článek o emoční inteligenci. […]

    2. […] svou emoční inteligenci – emoční inteligence zahrnuje uvědomění si vlastních emocí a emocí druhých. Čím lépe rozumíte svým vlastním […]

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Více:Zdraví