Fototapety působí na první pohled opravdu výrazně a vypadá to tedy, že je těžké zařadit je do interiéru. Ovšem opak je pravdou – stačí si jen pohlídat několik důležitých bodů.
Kombinace obrazové tapety nebo fototapety se zařízením běžného interiéru je nejen odvážným, ale také po všech stránkách praktickým řešením. Ušetříte totiž za nákup nejrůznějších dekorací, protože tyto prvky dokážou oko návštěvníka zaujmout už samy o sobě. A jak kombinovat různé tapety a různým vybavením pokojů tak, aby vše jako celek vypadalo dobře? Pro začátek si pamatujte, že váš interiér má naprosto stejnou kompozici jako plátno, mozaika nebo jakýkoli jiný umělecký prostor. A tak na něj také musíte nahlížet.
1. Na jaké body dát při výběru tapety pozor
Pro začátek rozdělte oblast na zóny a promyslete si vzor tapet. Pro relaxační části místností se hodí jiné motivy než do pracovny nebo tam, kde potřebujete inspiraci. Myslete také na akcenty v interiéru – tam, kde budou fototapety na zeď by se už neměly nacházet žádné další výrazné dekorativní prvky.
Pokud si chcete pořídit obrazové tapety na zeď, vyberte pro ně mezeru mezi nábytkem nebo ještě lépe samostatnou stěnu. Pokud budou zastíněny čímkoliv, co bude stát před nimi, pak rozhodně nevyniknou. Nezapomeňte také na to, že mohou účinně skrýt nejrůznější opravy chyb – třeba tu sádru po vrtání, kterou stále nejste schopni dokonale zakamuflovat. Při výběru těchto dekorací však dbejte si na stylistické směřování místností. K nábytku po babičce laděného do vintage stylu asi nebude dobrý nápad pořídit velkou fotografii s palmami.
Vždy se však soustřeďte především na jedno pravidlo – udělejte svůj prostor okolo sebe co nejvíce osobní, vkusný a charakteristický pro osobnost majitele. Nic o vás totiž nevypovídá tolik jako právě to, jak si zařídíte svoje bydlení. Pokud se vám tedy některá z výše zmíněných rad tak trochu „nehodí do krámu“, klidně ji ignorujte nebo upravte podle svých představ. Pokud budete s výsledkem spokojeni a v místnosti se budete cítit dobře, není nutné tlačit jakákoliv pravidla „na sílu.“
2. Dbejte na správné kompoziční řešení
Pokud je na jedné stěně nalepená lesklá nebo jinak výrazná tapeta, měly by být tři další stěny téměř bez vzoru. Vybírejte pro ně neutrální nebo jen minimálně vzorované tapety anebo jednoduše vsaďte na výmalbu. Část stěny také může být zvýrazněna výrazně světlejší tapetou, než jakou má na okraji. To je skvělé řešení třeba pro fototapety do dětského pokoje, které díky němu nezahltí prostor příliš mnoha výraznými prvky (což právě neprospívá dětské psychice). Zbytek stěn pak hraje menší roli.
S vertikálním oddělením stěny tapetou mějte na paměti také to, že světlé tapety vizuálně rozšiřují prostor, ale ty tmavé ho naopak zužují. Pokud tedy máte interiér postavený na podobném kontrastu, pak by vždy vertikální zdobení stěny mělo vést podél původně zamýšlené kompozice – nikdy ne naopak.
3. Jak barevně vyladit pokoj díky tapetám
I když aplikace předchozích kroků vypadá snadno, bohužel tomu obvykle tak není. I dobře vybraná fototapeta dětský pokoj mnohdy spíše „vyhodí z konceptu“ než naopak. A jak tomu zabránit? Držte se několika základních pravidel, díky nimž nešlápnou vedle ani úplní začátečníci.
Mezery mezi nábytkem by měly vyplňovat tmavší tapety nebo výmalba než běžné stěny.
Velká tapeta uprostřed stěny musí být vždy světlejší ve středu než na okrajích.
A pokud hledáte například dětské fototapety které chcete aplikovat na okraj otvoru dveří nebo okna, měly by být vždy světlejší než jiné plochy místnosti.
Chcete-li vše provést opravdu dokonale, musíte si předem představit, jak bude celá kompozice vypadat a případně ji ještě doladit. Aby bylo vše dobře vidět, nebojte se vzít si k ruce papír a tužku nebo v případě větších návrhářských studií použít 3D vizualizaci. Snažte se však představit výsledek i ve chvíli, kdy ho nebude obklopovat jen nábytek, ale také mnohé další předměty denní potřeby – v dětském pokoji hračky, v obývacím pokoji časopisy, knihy apod. Jedině tak najdete vždy to nejlepší řešení pro vaši kompozici.
Zkuste i článek o tom, jak pěstovat zeleninu ze semen nebo o tom, jak mít dobrou náladu.