Cestování

Jak na třídenní výlety po Evropě. Levnější než zůstat doma!

V Evropě je 140 měst s populací nad 400 tisíc obyvatel. A ještě více menších krásných míst jako je Bonn nebo Nice – které jsou cestovatelskými evergreeny. Dá se to vše zvládnout za jeden život? Potřebujete spoustu volných víkendů a spoustu volného místa na ledničce (na magnetky).

Starý kontinent křižují v posledních letech levné aerolinky. Trendem jsou víkendové výlety na 2-4 dni do jiného města za poznáním. Za pár korun a dvě hodiny se dostanete do všech metropolí. Z Prahy na Maltu se dostanete rychleji než do Brna. Dá se to nevyužít? Tady je náš seznam cestovatelských hacků.

Levné letenky? Sledujte weby dva měsíce dopředu

Cena letenek se obvykle liší v závislosti na dni v týdnu, čase a sezóně. Pokud můžete být flexibilní, můžete ušetřit peníze tím, že budete létat v úterý, středu nebo čtvrtek, ráno nebo pozdě večer, nebo mimo sezónu. Porovnávejte ceny. Můžete využít třeba českou aplikaci Kiwi. Sledujte lovce letenek (webové stránky a aplikace, které mapují akce a slevy na letenky), přihlaste se na jejich e-mailová upozornění – v tomto případě se nejedná o spam, ale o reálné výlety.

letadlo

Pamatujete na to, že nízkonákladové letecké společnosti často vydělávají na dodatečných poplatcích a nadměrném zavazadle. Cena letenek obvykle stoupá čím blíže k datu odletu si letenku vybíráte – takzvané last minute. Nejideálnější doba ke koupi je 5 až 6 týdnů před odletem, samozřejmě, nemusí to být pravidlem.

Pokud si chcete udělat o něco delší výlet a milujete vlaky, tak můžete začít například výletem vlakem po Rakousku.

Jeden batoh a dost

Jak jsme již napsali výše, samotná zavazadla v letadle vás může vyjít dražší než letenka pro člověka. Na třídenní výlet toho moc nepotřebujeme. Musíme se sbalit do jedné příruční tašky. Už větší taška, která se ukládá nad hlavy cestujících, je za příplatek (tzv. prioritní zavazadla). A odbavovaná zavazadla (cestuje v podpalubí), ta jsou vůbec nejdražší. Je zajímavé, že aerolinky mají k zavazadlům někdy různý přístup. Ryanair razí heslo: „If it doesn’t fit, it doesn’t fly“. Ale v praxi jejich pracovníci umí přimhouřit oko, respektive nestarají se o vaše zavazadla, pokud vysloveně neudeří do očí – na rozdíl od konkurence.

zavazadla

Co se vejde do příručního zavazadla?

Trochu oblečení. Velké boty ne, možná něco menší a lehké. Budete potřebovat hygienické potřeby – ty se při kontrole na skeneru mají vykládat ven do samostatného sáčku. Tekutiny do 100 mililitrů jsou v pohodě, ostatní můžete mít jen z obchodu za letištní kontrolou. O legální léky se nebojte, pas si berte i do zemí Schengenu. Je dobré, pokud máte více kreditek (někdy ze záhadných příčin některé banky nefungují). Drobná elektronika a nabíječky jsou dnes samozřejmostí.

Na co ještě nezapomenout

Google mapy si nahrajte v telefonu dopředu, aby fungovaly v offline módu (znovu – kvůli problémům s roamingem apod.). Mějte připravené aplikace Google Lens a Translator – přeloží spolu jakoukoli tabuli, třeba i v azbuce. Malé dětičky zvládají cestování skvěle, pokud mají tablet ke zhlédnutí. A podobně.

Létat jen z Prahy? (Brna, Ostravy?)

12 milionů cestujících ročně, stovka pravidelných linek. Ve skutečnosti nejsme odkázáni jen na ruzyňské letiště. Vlakem se cestuje snadno do Vídně, do Budapešti, k dispozici jsou velká německá nebo polská letiště. Stačí do letenkových služeb zadávat více míst. 

S kým jít?

Toto je klíčové. Špatný cestovatelský společník (člověk co si stále stěžuje, chce dělat vždy něco jiného než vy) vám může pokazit výlet. Životní partner nemusí být cestovatelský partner – pokud byste se měli pohádat. Pokud vás zajímá historie a muzea, a toho druhého ne, nesednete si. Nejdůležitější je jít na cesty dobře naladění, na té správné vlně. Je mnoho cestovatelů, co chodí sólo, jednoduše, kvůli největší svobodě.

dovolená

Průzkum destinace

Dejme tomu, že jste si již vybrali místo svého zájmu. Doufáme, že se nebudete motat jen po hlavním náměstí a fotit si jednu sochu! Ve třech dnech se toho dá stihnout hodně, například udělat si i zájezd mimo město. Hlavně neoddechovat! Dopředu si přečtěte cestovatelské recenze (cestovní kanceláře nemusí být nutně dobrý zdroj – snaží se vám něco prodat a tím pádem vychválit, negativa moc nezmiňují). Máme spoustu zdrojů.

Myslete na své zájmy, časový harmonogram a hlavně rozpočet. Určitě potřebujete vědět jaké bude počasí, snad vám do toho nevejde déšť. Klíčové informace jsou o dopravě – je tam metro? Jak tam jezdí autobusy? Jak se dostat z letiště do hotelu? Co takhle ubytovat se u někoho soukromě? Jsou taxíky drahé? Určitě si prohlédněte bezpečnostní doporučení našeho velvyslanectví, informace o zdravotních rizicích. Nebo třeba jako jsou tam otevřené obchody, neboť vás to může překvapit. Nastudovat si dopředu místní gastronomii patří k příjemnějším povinnostem.
Vše zaplaceno dopředu! Nejen pro dobrý pocit

Dokonce i booknutý hotel může být zrušen. Na cestách se stává ledacos. Je dobré mít záložní plán i na záložní plán. Chcete-li navštívit nějaké akce nebo instituce, kupujte si lístky dopředu – dnes je vše na internetu. U lístků na dopravu velký pozor. Spousta měst nabízí různé turistické karty, může se však jednat o nešťastná dorozumění, která sice nebudou platit tam kde potřebujete, ale zase budou dražší. Některé automaty nenabízejí oficiální lístky, ale jen turistické karty, a nevypadají na to.

Vyhněte se únavě

Toto je důležité. Je možné, že si z nočního spánku odepřete právě kvůli krátkému času (tři dny), který jsme si stanovili. Musíte se před cestou pořádně vyspat. Hodně pijte – dehydratace unavuje. Alkohol a kofein vás vyčerpají také. Neoblékejte se módně, ale co nejpohodlněji a nejpraktičtěji. Nevynechávejte jídlo. Neplánujte si zdlouhavé náročné urban tripy – jednodušší je víc.

Všude samé nástrahy

Úžasný zážitek z cestování vám umí otrávit různé drobnosti nebo i vážná věc. Například taxikáři, co vám znásobí cenu, neboť vidí, že jste zdaleka. Je mnoho metropolí, kde operují zloději a podvodníci. Problémy mohou vzniknout z jazykové bariéry. Pokud si vypijete, jste bezbranní. Například vůči náhodným „parťákům“ nebo slečnám, které předstírají, že jim jde o vaše úžasné charisma a vtip. Lákají vás noční kluby, vysvícené reklamy, místní kasina, kde fungují jiné zákony než v Česku. S penězi opatrně – abyste nepřistoupili na něco, kde vám dodatečně budou účtovat velké částky, popřípadě nenechte se přemluvit na hazard a podobně.

Měli byste dát blízkým kam jedete a průběžně je informovat, co děláte. Musíte se zajímat o události ve městě (například stávky, velký fotbalový zápas, politické volby, pandemie chřipky apod.). Peníze, pas, doklad o cestovním pojištění – noste raději neustále s sebou, nenechávejte si je na hotelu.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Patrik
Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, psychologie rozhodování, investice i osobní rozvoj. Mojí prací je digitál, internet a marketing. Moje pracovní pozice je SEO konzultant a marketingový stratég, což dělám již nějaký čas na volné noze. Spolupracuji v rámci konzultací na vybraných větších online projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz, minder.cz nebo zakeri.cz.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *