Jak na ...

Jak na pěstování a větrání ve fóliovníku?

Fóliovník je alternativa skleníku, která vám přinese stejné výsledky, ale bude mnohem méně finančně náročná, postavit si ho můžete dokonce sami. Co vše se v něm dá pěstovat a jak na větrání? To si dnes povíme. Více se dozvíte na https://gardenway.cz/foliovniky

Proč pěstovat ve fóliovníku

V dnešní době se všichni soustředí na kvalitu potravin a čím více bio, tím lépe. Pěstovat si vlastní zeleninu a ovoce má právě tu výhodu, že si za kvalitu zodpovídáte sami a přesně víte, za jakých podmínek potraviny vyrostly. Hodí se (nejen) pro všechny začátečníky, dá se využít i v případě pouhého předpěstování sazeniček. Není nutné dokupovat chemické postřiky proti škůdcům, protože fóliovník poskytuje plnohodnotnou ochranu. Díky tomu bude zelenina i ovoce opravdu bio.

Pokud si fóliovník nechcete kupovat, stačí si ho vyrobit, návodů existuje několik. Kupovaný seženete i do 2 000,- korun, záleží na rozměrech.

Výhody fóliovníku:

  • chrání před škůdci – není třeba chemických postřiků,
  • levnější,
  • lze vyrobit,
  • vhodný pro začátečníky.
fóliovník
Fóliovník má ideální prostředí pro pěstování, protože sám o sobě chrání před škůdci.

Co se dá pěstovat ve fóliovníku a jak na to

Ve fóliovníku je možné pěstovat téměř vše, nicméně nejvíce se hodí na zeleninu, která je náchylnější k napadení bakteriemi a viry. Mezi takové plodiny patří rajčata, okurky či papriky. Kromě nich ale můžete také zkusit ředkvičky, hrách, jahody, česnek, cibuli, brambory, červenou řepu či petržel.

Co se týče sázení, máte hned 3 cesty, kterými se vydat:

  • sázení do země (volí se spíše tehdy, když nehrozí přízemní mrazíky),
  • sázení na chráněné místo (půda překrytá ochrannou fólií),
  • sázení do květináče.

Ať už zvolíte kteroukoliv metodu, dávejte si pozor na dostatečný prostor, teplotu (většinou 16 až 20°C) a kvalitní hnojivo. Na konci jara a léta budete mít ve fóliovníku dostatek světla, nicméně mimo tuto sezónu bude potřeba dokoupit osvětlení. Rostliny nepřelévejte, zaměřte se na to, kolik vody konkrétně rostliny potřebují, nesázejte na obecná pravidla.

foliovník

Teplotu si můžete pohlídat pomocí obyčejného teploměru. Je to opravdu důležitý aspekt, který by vám v případě nedostatku mohl zkazit veškerou práci. Kromě toho je třeba také dodržovat dostatek vlhkosti, který vyřeší například zamlžování. Posledním problémem by mohlo být větrání, o kterém si nyní povíme více.

uvnitř foliovníku

Jak na větrání ve fóliovníku

Aby se vám uvnitř netvořily plísně, je třeba větrat. Ideálním způsobem je takzvaný komínový efekt – větrání bočním a střešním oknem. V letních měsících budete muset nechávat otevřené i dveře, aby se vzduch vevnitř nepřehřál. Naopak v zimě se snažte o co největší udržení tepla, které zajistíte například bublinkovou fólií na bočních stěnách. I přesto je ale třeba větrat, jen ne v takové míře – orientujte se podle teploměru.

Myslete také na to, že každá rostlina má různé požadavky na teplotu, proto udržujte požadované stupně, aby se zelenině a ovoci vedlo. Nemůžete-li zajistit přísun vzduchu sami, pořiďte automatické větrání, které se o váš fóliovník postará i tehdy, když tam nebudete.

Rozlučte se zeleninou a ovocem z obchodu a travte více času na čerstvém vzduchu, kde si budete moct vypěstovat vlastní potraviny té nejvyšší kvality.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
2
Super
0
Nic moc
1
Trapas
0
Eli
Dělám tak nějak všechno, tedy spíše od všeho trochu. Zajímám se o mentalismus, ráda zpívám, hraju na klavír, píšu, tančím, učím (nebo buzeruju?), miluju angličtinu a točím na Youtube. Jsem kreativní a nesnáším nudu. Můj život je zábava, vděčím za každou chvíli.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *