Kdekdo říká, že Skotsko je nejkrásnější zemí na světě. Ti, kteří navštívili Irsko, jsou proti a tvrdí, že je až na druhém místě. Vlastně příliš nezáleží na tom, jaký post na pomyslném stupni vítězů tahle země zastává, ale jedna z těch verzí je rozhodně pravdivá. Skotsko má za sebou pořádně krvavou historii, nicméně zůstává překrásnou a úchvatnou zemí, která vám vyrazí dech – někdy dost možná doslova. Pokud ho navštívíte, zcela si ho zamilujete. A pravděpodobně se budete chtít vrátit.
Skotsko
Skotsko je rozlohou jen o maličko menší, než Česká republika, nicméně počet jeho obyvatel je poloviční. Kromě pevniny se rozkládá na téměř osmi stovkách ostrovů a ostrůvků, z nichž největší jsou Orkneje, Shetlandy a Hebridy. Hlavním městem Skotska je překrásný Edinburgh, nicméně co se velikosti týče, tak nad ním vede průmyslové centrum Glasgow. Počasí ve Skotsku je ovlivněno Golfským proudem a bývá velmi proměnlivé. Velmi často tady prší, ale jinak se příliš předvídat nedá – mění se doslova každou chvíli.
Když ale budete mít štěstí, chytíte teplo a sluníčko, díky kterému bude objevování jezer, hor a hradů, kterých je tady snad ještě více, než hub po dešti, mnohem příjemnější. Která místa tedy rozhodně nesmíte minout? Samozřejmostí je Edinburgh, v průběhu léta pak úžasný zážitek naservíruje návštěva tradičních Highland Games, neboli známých skotských her, ale to je jen malá část toho, co v této zemi lze podniknout.
Loch Ness
Největším skotským lochem (neboli jezerem) je sice Loch Lomond, nejslavnějším ale po celá staletí zůstává to, které je co do rozlohy až na druhém místě. Loch Ness, dosahující hloubky 230 metrů, totiž proslavila četná svědectví o neznámém tvoru, který v jeho vodách žije. Důvodem, proč existenci tzv. „Nessie“, pravděpodobně jakéhosi potomka dinosauří éry, dosud nikdo neviděl, je ten, že viditelnost v jezeře je i s dnešní technikou poměrně špatná – možná se tedy v hlubinách jezera dosud opravdu ukrývá něco, o čem ještě nevíme.
Ať je pravda jakákoliv, místnímu turismu v blízkosti města Fort Augustus náramně prospívá – je jí tu věnováno dokonce celé muzeum. Pro její pozorování přímo ve vodách jezera pak naleznete ideální podmínky na mohutné věži překrásné zříceniny hradu Urquhart, která se rozprostírá na západním konci jezera. A klidně se můžete i vykoupat!
Eilean Donan
Patrně nejslavnějším skotským hradem je ovšem Eilean Donan. Jistě jste ho již viděli, protože nejen, že
patří k nejfotografovanějším stavbám celého světa, ale „zahrál si“ také ve velkém množství filmů.
Za všechny třeba historický snímek Královna Alžběta: Zlatý věk nebo kultovní fantasy z 80. let s hudbou skupiny Queen, Highlander. Hrad ze 13. století leží na ostrově, most, který ho dnes spojuje s pevninou, vznikl až v první polovině minulého století. Stavba je atraktivní zejména pro svou polohu – leží na soutoku tří jezer a pokud budete mít štěstí na počasí, budete si ho moci vyfotografovat i s typickou siluetou kopců zvaných Five Sister of Kintail.
Pro fanoušky Harryho Pottera
Po stopách čarodějnického učně z pera spisovatelky J. K. Rowlingové se můžete vydat i přímo v hlavním městě Skotska Edinburghu, ty nejúžasnější zážitky z objevování míst známých z filmů, ale naleznete jinde. Z města Fort William, nad nímž se tyčí nejvyšší skotská hora, Ben Nevis (1345 m. n. m.), totiž pravidelně vyjíždí parní vlak The Jacobite Train neboli Bradavický expres. Jeho dvě hodiny trvající jízda vede do vesničky Mallaig, v níž se otáčí zpátky do Fort William. Jeho trasa vede i přes viadukt v Glenfinnanu. 380 metrů dlouhý most s 21 oblouky se ve filmech také objevil. Ten je velmi fotogenický už sám o sobě, ale když po něm zrovna přejíždí vlak plný kouzelníků, je to něco rázem něco úplně jiného.
Právě vyhlídková místa v jeho těsné blízkosti jsou nejideálnější nejen pro sledování vlaku, ale také jezera Shiel, 18 metrů vysokého monumentu (památník prince přezdívaného „Bonnie Prince Charlie“) a okolních hor. To všechno pospolu tvoří nezapomenutelné panorama, v němž scházejí už jen samotné Bradavice. Ti největší nadšenci si to ale vynahradí přímo na palubě vlaku, protože si tam mohou vychutnat jídla, jejichž názvy obyčejným mudlům nejspíš nic neřeknou.
Ben Nevis
Pokud se rozhodnete pro zdolání Ben Nevisu, neboli „Hory s hlavou v oblacích“, jak zní jeho
původní a velmi trefné označení, je ideální vyčlenit si na něj celý jeden den. Výstup na vrchol sice
není příliš náročný, zabere 2 – 4 hodiny, ale počasí tu dovede být nevyzpytatelné. Na cestě na
vrchol na vás navíc čeká několik zajímavých zastávek – jednak vodopády a jednak jezero s opět
velmi přesným označením „Na půli cesty,“ v němž se ti odvážnější a otužilejší jedinci neváhají
vykoupat. Hora navíc klame tělem, protože výstup na ni zdá se téměř nekonečný. Kamenitá cesta
vzhůru je plná zatáček, z nichž každá se tváří jako ta poslední. Ta ovšem přijde až v okamžiku, kdy
už v ni ani nedoufáte. Pokud se vám ale poštěstí, hora se bohatě odmění dechberoucími panoramaty
a úžasnými výhledy.
Ostrov Skye
Pokud jste tedy již viděli nejslavnější loch i nejvyšší ben (horu) a cestou po Skotsku jste pravděpodobně projížděli nějakým tím divokým překrásným glenem (tedy údolím), možná si myslíte, že už jste viděli všechno. To je ale omyl! To vůbec nejkrásnější a nejinstantnější Skotsko se totiž nenachází na pevnině, ale na ostrovech. Tím jedním konkrétním rájem, který v žádném případě nesmíte vynechat, je ostrov Skye, tedy mlžný. Název opět dokonale výstižný. Ale i tady platí, že co se počasí týče, může se stát naprosto cokoliv.
Hrad Dunvegan
Pokud byste ostrov chtěli navštívit před rokem 1995, vaší jedinou možností by byl přejezd trajektem. Nyní je to díky mostu Skye Bridge mnohem snadnější. První zastávkou při vašem putování největším ostrovem Vnitřních Hebrid může být hrad Dunvegan. Ten je už od poloviny 14. století sídlem rodu MacLeodů. Za to, že hrad je už více než 800 let domovem jediné rodiny, možná může údajně kouzelná látka Fairy Flag, která klanu zajišťuje ochranu.
Můžete si ji prohlédnout v interiéru hradu, mnohem zajímavější je to ale venku. Součástí pozemku je totiž pět akrů dokonale udržovaných zahrad s vodopády, jezírky a množstvím druhů květin a dřevin. A také jezero, které všechny návštěvníky zajímá zdaleka nejvíce. Bydlí na něm totiž kolonie tuleňů a turisté se na lodičkách můžou dostat až do jejich těsné blízkosti. A protože jsou tato zvířata docela parádivá, o mnohdy vtipné snímky rozhodně nebude nouze.
Old Man of Storr
Ať na ostrově Skye jedete kamkoliv, vždy máte po jedné straně moře, po druhé skály a údolí a pod vámi pro změnu velmi úzké silnice – jako ostatně v celém Spojeném království. Ty by vás mohly dovést třeba k 55 metrů vysokému skalnímu útvaru Old Man of Storr. Podle jedné legendy, která se k němu váže, jde možná o palec nohy zde pohřbeného obra. Nenáročný výstup v příjemném terénu zvládne během půlhodiny naprosto každý.
Odměnou opět budou úchvatné výhledy. Zhruba o 12 mil dál na sever se nachází malebný přístav Portree, největší město ostrova se slavnými barevnými domky. Poklidné a poetické městečko, které vás nabije úžasnou energií, může sloužit jako poslední zastavení na ostrově. Dát si tady můžete úžasnou večeři – pravé, nefalšované a velmi chutné fish & chips s lahodnou treskou a výbornými hranolky. Jen pozor na ocet, který slouží jako dochucovadlo. Může se totiž snadno stát, že ho na jídle budete mít až příliš. A že vám do jídla budou koukat všudypřítomní racci.
Jak vidíte, ve Skotsku si dobrodruzi i romantické duše přijdou na své!