Toužíte vycestovat na vlastní pěst, ale nemáte potřebné zkušenosti s organizací dovolené a bojíte se překročit nejenom hranice země ale i hranice vlastních obav? Přečtěte si, jak snadno můžete docílit dovolené bez cestovky podle vlastních představ a pravidel! Seznamte se s tipy z oblasti plánování, letenek či ubytování. Cestování bez cestovky vám může ušetřit peníze, zajistit prožití autentických zážitků a získání nových zkušeností. Snadno a bez obav se můžete vydat až za hranice turistických rezortů.
Cestování bez cestovky
Jaká jsou má očekávání a představy? Chci poznávat evropská hlavní města, projet dodávkou národní parky USA, potápět se na jihu Thajska, vidět Machu Picchu v Peru nebo objevovat přírodní krásy Himalájských hor? Chci vyjet na prodloužený víkend, deset dní nebo tři měsíce? Jaký je můj rozpočet?
Vždy je důležité si svou cestu dobře promyslet, přemýšlet nad tím, že každá destinace přináší jiné proměnné, které je třeba zvážit. Některé země nemají dostatečnou hromadnou dopravu a je nutné si zapůjčit auto a mít tedy zajištěnou kreditní kartu a mezinárodní řidičský průkaz. Jiné země jsou natolik kulturně odlišné, že vám nedovolí se s partnerem či partnerkou držet za ruku a je vhodné neodhalovat holá ramena. Evropa je samozřejmě úplně jinak náročná než Jižní Amerika.
Nebo plánujete cestu k moři a během jednodenní zastávky v hlavním městě vás překvapí chladné počasí. Dobrý průzkum a následně dobrý plán je základním předpokladem dobré dovolené a klíčem pro cestování bez cestovky.
Plánování vlastní cesty
Ještě nevíte, kam chcete cestovat a nemáte pevně stanovené datum? Gratuluji, jste v té nejlepší výchozí pozici!
- Zjistěte, jaké jsou právě akční letenky. Pomohou vám v tom vyhledávače letenek. Tipy na konkrétní vyhledávače najdete v tomto článku níže. Dnes je jich opravdu mnoho a letenky k průměrnému platu v ČR stále zlevňují.
- Podle vašeho rozpočtu si vyberte několik destinací s nejlevnějším leteckým spojením.
- Začněte mapovat. Najděte si o vybrané destinaci, co nejvíce informací. Zvažte přitom ideálně všechny níže popsané rady, na které je před cestou dobré myslet.
- Přestáváte se orientovat ve změti informací? Veďte si dobře svoje poznámky, srovnejte klady a zápory jednotlivých destinací dle vlastních osobnostních preferencí a vlastností. Dobře poslouží například aplikace Trello. Vytvořte si v ní svoji cestovatelskou nástěnku, kterou můžete vždy nosit u sebe, ukládat do ní zjištěné informace, fotografie míst, která vás zaujala, vytvářet to-do listy a mnoho dalšího. Vše navíc můžete sdílet se svým cestovatelským parťákem.
Máte jasně daný termín a místo dovolené? Nezapomeňte, že téměř to samé seženete v mnoha cenových kategoriích. Věnujte čas výběru letenky, projděte více vyhledávačů a ideálně kupte letenky 2-3 měsíce před odletem, kdy ceny bývají nejvíce konstantní. Podobný postup lze aplikovat i při výběru ubytování. Typy, kde letenky a ubytování hledat si přečtěte níže.
Rady, na které je před cestou dobré myslet
Přečtěte si, na co všechno je dobré myslet, než vaše cestování bez cestovky začne. Jak ušetřit peníze, kde hledat informace, jak se celkově připravit na vybranou destinaci a další.
Podnebí
Zvažuji jaké roční období je pro cestu do vybrané destinace nejvhodnější? To je základ! Vyvarujte se přílišným vedrům nebo monzunovému období. Téměř v každé zemi lze doporučit nějakou roční dobu, která je pro její návštěvu nejlepší a naopak, myslete na to.
Životní náklady
Mám omezený rozpočet pro svojí cestu a nevím, jak drahá vybraná destinace bude? Doporučuji navštívit webové stránky Numbeo, je to databáze spotřebitelských cen, která srovná ceny jedné země s cenami v jiné. Zjistíte kolik jinde stojí průměrný oběd, zelenina, pivo, pronájem bytu, taxi a mnoho dalšího. Mimo jiné zde můžete získat informace i o míře kriminality dané země.
Velikost země
Stihnu za dva týdny projet celé Norsko? Vyhněte se „překombinované“ dovolené. Zjistěte si proto dopředu, jaká část země bude pro vás ta nejlepší a neplaťte zbytečně za mnoho vnitrostátních letů. Někdy je méně více. Pokud přesto chcete projet celý stát, tak dva týdny, které nestačí pro poznání Norska, budou dostatečné pro poznání Jordánska od severu k jihu či objetí celé Mallorky.
Letenky
Jak můžu na letence ušetřit a kde ji koupit? Ideální pro nákup letenky je, když nejste limitování časem, můžete odletět kdykoliv a nemáte pevně stanovenou destinaci. Zpáteční letenka, která běžně stojí okolo patnácti tisíc korun může být dohledána i za osm tisíc korun či méně.
S nalezením vyhovujícího spojení a levné letenky vám pomůžou vyhledávače jako Kiwi, Skyscanner nebo Azair. Koupit letenku je však vhodné přímo u dopravce. Sledujte vždy také jaká zavazadla máte v ceně. Nebojte se létat z jiných blízkých evropských měst. Mnohonásobně levnější letenku i lepší spojení můžete mít díky odletu z Vídně či Frankfurtu.
Ubytování
Jaké mám možnosti v hledání vhodného ubytování? Možností je dnes mnoho. V různých cenových kategoriích najdete ubytování jak na Bookingu tak na AirBnb, najdete tam luxusní hotely a byty, ale také kempy a jednoduché penziony. Cestujete-li „low-cost“ může vám dobře posloužit také HostelWorld, který je obdobou bookingu a nabízí ubytování v hostelech. Možností je také Couchsurffing, kde hostitelé nabízí ubytování zdarma výměnou za společně strávený čas. Booking funguje ve většině zemí velmi dobře a máte vše na jednom místě.
Kultura a náboženství
Cestuji do Indie či do Maroka? Věnujte čas studiu zvyků dané země, které je vhodné dodržovat, jak se obléknout a další. Nikdy jako žena neuděláte chybu, když si s sebou sbalíte širší šátek, využijete ho jako pokrývku hlavy a ramen v arabských zemích, ale také jako dlouhou sukni při vstupu do křesťanských chrámů. Pokud je návštěva nějaké země pro vás nemyslitelná, zkuste si zjistit více informací a zbořit své předsudky. Přečtěte si například o cestě do Afriky a rozšiřte si tak své obzory.
Cestovní medicína
Potřebuji nějaké speciální očkování pro umožnění vstupu do země? Do některých zemí může vstoupit pouze pokud máte naočkovanou například žlutou zimnici, většina států však pouze různá očkování doporučuje. Najděte si potřebné informace na webu Ministerstva zahraničních věcí. Při cestách u sebe také vždy mějte nějaké základní léky a nezapomínejte na sjednání cestovního pojištění.
Lokální doprava
Budu se v dané lokalitě pohybovat vypůjčeným autem nebo chci využívat místní dopravu? Pro získání základního přehledu o dopravě je vhodné využít například webových stránek Rome2Rio, které umí vyhledat možné dopravní spojení mezi vybranými místy, v některých zemích lze velmi dobře využívat informací o dopravním spojení přímo z Google Maps.
Vhodné je si přečíst nějaké diskuze na Tripadviseru nebo prostě do internetového vyhledávače napsat „From Cancún to Tulum“. Pro vyhledání spojů se může hodit web Checkmybus nebo BusBud. Mnoho zemí má navíc vlastní variantu českého Idosu. Hledejte a najdete.
Tipy, které ulehčí cestování
- Letenky a jízdenky se snažte kupovat s předstihem a přímo přes dopravce.
- Kupte si v dané zemi sim kartu a dobijte data.
- Stáhněte si off-line mapy. Doporučuji si stáhnout buď vámi vybranou oblast na Google mapách nebo si stáhnout offline mapu celé země na Maps.me.
- Pořiďte si debetní kartu od Revolutu, která vám ušetří hodně peněz na poplatcích a dalším.
- Potřebuješ půjčit auto? Nezapomeň si zařídit mezinárodní řidičský průkaz a mít kreditní kartu kvůli depozitu.
- Neumíš cizí jazyk? Pomůže Google překladač, který přeloží mluvené slovo i psaný text pomocí fotografie.
- Nech se inspirovat. Čti cestopisy a cestovatelské články a diskuze, sleduj videa z cest na Youtube nebo si poslechni cestovatelský podcast. Seznam 5 TOP cestovatelských knih najdeš zde.
- Dobře plánuj a své poznámky si uschovej. Dobře poslouží aplikace Trello.
- Kup si „power-cube“ či jiný mezinárodní cestovní adaptér, který ti umožní nabíjet svá zařízení kdekoliv.
Cestování nikdy není otázkou peněz, nýbrž odvahy.
Paulo Coelho, brazilský spisovatel
Přečtěte si také o cestování do Švýcarska nebo o tipech na výlet v Chorvatsku.