CestováníKultura

Camino de Santiago aneb Svatojakubská pouť mým pohledem

Je to už pár měsíců, co jsem se rozhodla vydat na Svatojakubskou cestu do Santiaga de Compostela neboli španělsky Camino de Santiago. Podělím se s vámi o své tipy a zkušenosti.

Svatojakubská pouť

Pro všechny, kteří o této cestě zatím nic neslyšeli, Camino de Santiago je poutní stezka, jejímž cílem je dojít ke katedrále ve španělském městě Santiago de Compostela, kde se nachází hrob svatého Jakuba. Svatojakubská cesta čelí velké oblibě, neboť ročně se na ni rozhodne vydat přibližně okolo 300 000 lidí z různých koutů světa.

Ve středověku se lidé na tuto pouť vydávali z náboženských důvodů, což můžeme v této době říci jen o malém počtu lidí. Dnešní poutníci se ale na cestu vydávají hned z několika různých důvodů. Pro někoho je cesta novým zážitkem, se kterým je spojeno poznávání nových míst a lidí, pro jiného motivace ujít velké množství kilometrů a pro dalšího má cesta hlubší duchovní smysl.

V dnešní době může sloužit jako digitální detox, kdy se člověk odpojí od všech moderních technologií. Přehodí se do úplně jiného módu. Každý den vstane a jde. Nad ničím jiným nepřemýšlí. Kde se najím, kde přespím? Mozku se oddechne a přepne. Milióny různých starostí hektického moderního světa může na chvíli hodit za hlavu.

PŘED TÍM, NEŽ VYRAZÍTE

Ještě před tím, než se vydáte na vaše putování, je důležité pořídit si takzvaný Credencial. Jedná se o tzv. „poutnický průkaz“ do kterého po cestě sbíráte razítka z míst, kterými jste prošli. Průkaz si můžete pořídit předem v České republice nebo až ve Španělsku v některém z kostelů či ubytoven. Credencialem se jako poutník prokazujete a máte díky němu možnost přespávat v poutnických ubytovnách. Hodně mi v hledání informací pomohla webová stránka ultreia.cz, kde jsem našla spoustu užitečných informací před začátkem cesty.

JAKOU TRASU ZVOLIT?

Do Santiaga vede několik desítek poutních cest z několika koutů Evropy. Klidně se můžete vydat už z Prahy. Nejčastěji ale poutníci volí jednu z dvanácti tras, z nichž se největší oblibě těší hlavně tři z nich. Jsou jimi Camino Frances (Francouzská), Camino del Norte (Severní) a Camino Portuqués (Portugalská).

Start mé cesty byl ve španělském městečku Ponferrada a nachodila jsem něco málo přes 200 km za 8 dní. Ať si vyberete jakoukoli trasu, poslední úsek cesty dlouhý 100 km je pro každého stejný, protože se všechny cesty v jednom místě setkávají a vzniká z nich jedna.

Nemusíte mít obavy z toho, že byste zabloudili. Všechny trasy jsou totiž značeny a to svatojakubskou žlutou mušlí, která je znakem pouti. Tyto značky budete potkávat po celou pouť.

Pokud máte před začátkem pouti pár dní čas, můžete ho využít na výlet do některého španělského města. Když už ve Španělsku budete, tak proč toho ještě více nevyužít. Já jsem zvolila hlavní město Madrid, ale určitě můžu doporučit také turisticky velmi oblíbenou Barcelonu.

TERÉN

Co se týče terénu cesty tak samozřejmě nejvíce záleží na tom, jakou z poutnických tras si zvolíte. Já jsem šla většinu cesty překrásnou krajinou, loukami, vinicemi, horami a vesničkami. Občas sice cesta vedla třeba podél silnice, ale úžasný dojem z cesty mi to určitě nezkazilo.

Celkově je terén spíše rovinatý s občasným stoupáním do kopce, ale nejedná se o nic extrémně náročného. Každý poutník si volí své vlastní tempo a kolik kilometrů za den ujde je jen a jen na něm. Proto podle mého názoru pouť zvládne ujít téměř každý, kdo se pro to rozhodne.

JAKÉ JSOU MOŽNOSTI UBYTOVÁNÍ?

Co se týče ubytování tak nejlepším řešením je podle mého názoru využívat již zmíněných ubytoven. Na třech nejznámějších trasách jich po cestě najdete velké množství. Ubytovny neboli Albergue fungují na způsob „kdo dřív přijde, ten má kde spát“.

Ve většině případů si nemůžete místo v ubytovně zařídit předem, ale existují i výjimky. I z toho důvodu poutníci každý den vyráží na cestu opravdu brzy, a to většinou před 6 hodinou ranní. Ceny ubytování se pohybují od dobrovolného příspěvku po maximálně 10 euro za noc, avšak nejběžnější cena je kolem 3 až 5 euro. Další možností je nosit si s sebou spacák a složit hlavu kdekoli v přírodě pod širým nebem.

A CO JÍDLO?

A jak se na pouti stravovat? Po cestě narazíte na spoustu restaurací, stánků nebo menších krámků s potravinami. Je to jen na vás, co z toho zvolíte. Na severu Španělska se ceny oproti klasickým cenám, na které jsme ve Španělsku zvyklí, pohybují velmi nízko.

Procházíte totiž z větší části starobylými španělskými vesničkami, ve kterých se lidé opravdu nesnaží na poutnících vydělat peníze, ale naopak je chtějí co nejvíce pohostit. A tak třeba za vydatný oběd, který vás zasytí skoro na celý den, zaplatíte kolem 5 euro.

NA ZÁVĚR

Celkový zážitek z pouti je nepopsatelný, to si prostě jednoduše musíte zažít. Většinu cesty se potkáváte jen s poutníky. Všichni se na cestě zdraví „Buen Camino“ čímž si přejí „dobrou cestu“. Nikomu nepřijde ani trochu zvláštní, ba naopak, když se na pouti dáte do řeči s cizími poutníky.

Nakonec to dopadá tak, že značnou část své cesty jdete po boku lidí, které jste předtím vůbec neznali a potkali je až na pouti. Všichni na Caminu jsou jako jedna velká rodina, která má společný cíl dojít do Santiaga de Compostela.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *