TěloZdraví

Bolest v podbřišku a tlak v konečníku v těhotenství

Bolest v podbřišku a tlak v konečníku v těhotenství jsou běžné problémy, které mnoho žen zažívá během různých fází svého těhotenství. Tyto bolesti mohou být způsobeny řadou faktorů, od přirozených změn v těle až po vážnější zdravotní stavy. V tomto článku se budeme zabývat příčinami, příznaky a tipy na jak se s těmito problémy vypořádat.

Příčiny bolesti v podbřišku a tlaku v konečníku

Bolest v podbřišku během těhotenství je často způsobena přirozenými změnami v děloze. Od začátku těhotenství se děloha mění, růst a prokrvuje. Zvětšující se děloha napíná vazy, které ji drží na správném místě. Tyto vazy směřují ke křížové oblasti pánve, dále k oběma stranám pánve a třetí vazy vedou do třísel a upínají se i do oblasti zevních rodidel. Tento proces se projeví jako bolest dělohy v těhotenství. Vaz na pravé straně bývá většinou kratší a proto některé ženy vnímají bolest více v pravém podbřišku, jiné cítí bolest v celém podbřišku. Tlak v konečníku během těhotenství může být způsoben několika faktory. Těhotenství je spojené s hormonálními změnami, zvětšením objemu cirkulující krve, zvýšením nitrobřišního tlaku a tlakem na pánevní dno vyvíjejícím se plodem. Tento tlak může způsobit zánět nebo zvětšení hemoroidů, které jsou běžným problémem u žen během těhotenství. Hemoroidy jsou způsobeny tlakem na krevní zásobení v oblasti konečníku a řiti, který může být natolik vysoký, že se tyto pletence zvětší a natečou, nebo se dokonce zanítí.

Příznaky bolesti v podbřišku a tlaku v konečníku

Bolest v podbřišku během těhotenství se může projevit jako píchavá bolest, která se objeví při prudkém pohybu, při vstávání či při nadměrné fyzické aktivitě. Tyto pocity vylekají hlavně prvorodičky, které ještě neví, co to může znamenat. Bolest břicha na začátku těhotenství se lokalizuje více dolů v podbřišku a jako bolest v pravém boku, s postupujícím stádiem těhotenství se posouvá více nahoru. Bolest břicha na konci těhotenství se posouvá směrem k pupíku. Kromě píchavé bolesti, které je způsobena napínáním děložních vazů, jsou typické také křeče v břiše, tvrdnutí břicha, bolest v tříslech a v zádech. Tento typ bolesti souvisí také s dělohou, konkrétně za ní mohou přirozené kontrakce v průběhu celého těhotenství. Tlak v konečníku během těhotenství se může projevit jako bolest a dlouhé a namáhavé vyprazdňování, svědění či pálení a intenzivní bolest v okolí řiti. Dalšími příznaky mohou být jasně červená krev v toaletní míse, ve stolici nebo na toaletním papíře. Obtíže s hemoroidy se mohou vyskytnout kdykoliv během života, obecně postihují častěji muže než ženy. Přestože neexistují přesné statistiky, podle odhadů zažije v těhotenství problémy s hemoroidy třetina žen.

Tipy na jak se s těmito problémy vypořádat

Bolest v podbřišku během těhotenství většinou souvisí s vývojem miminka a změnami v těle. Zdůrazňujeme však, že při pochybnostech je vždy na místě konzultovat stav s lékařem. Mírné bolesti v podbřišku jsou běžné a většinou se nejedná o vážný problém. Nicméně, pokud se bolest zesiluje nebo je doprovázena jinými znepokojivými příznaky, jako je horečka, krvácení nebo zvracení, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Tlak v konečníku během těhotenství může být zmírněn několika způsoby. První krok je přiměřený pohyb, jako jsou procházky, protahování, jóga nebo plavání. Strava s dostatečným množstvím vlákniny, jako je ovoce, zelenina a cereálie, může také pomoci. Zvýšený příjem tekutin, jako je voda, ovocné a zeleninové šťávy a bylinné čaje vhodné v těhotenství, je také důležitý. Správné návyky při vyprazdňování, jako je nezadržovat stolici ani netlačit, nevysedávat na toaletě, mohou zabránit zácpě nebo ji alespoň mírnit. Krátká koupel v teplejší vodě (40–50 °C) nebo sedací lázeň s bylinkami, jako je dubová kůra nebo heřmánek, potěší podrážděné partie. Zácpu je možné krátkodobě řešit šetrnými laxativy s obsahem laktulózy, která změkčuje stolici.

Vážnější zdravotní stavy

Mimoděložní těhotenství je stav, kdy se oplodněné vajíčko uhnízdí mimo dělohu, nejčastěji v jednom z vejcovodů. Příznaky, které může žena pociťovat, jsou bohužel snadno zaměnitelné za příznaky samotného těhotenství, případně jiných běžných onemocnění. Jedná se o silné bolesti v podbřišku, bolest vystřelující do ramene a slabé krvácení. V okamžiku, kdy rostoucí vajíčko naruší stěnu vejcovodu (případně jiné tkáně, kde se uchytí), dochází k rychlému zhoršení stavu. Je nutné okamžitě volat záchrannou zdravotnickou službu. Během několika minut se může dostavit vysoce intenzivní bolest v podbřišku, zvracení, malátnost, mdloby, klesající krevní tlak, ledové končetiny, studený pot, třes.

Shrnutí toho nejdůležitějšího

Bolest v podbřišku a tlak v konečníku během těhotenství jsou běžné problémy, které vyžadují pozornost a správnou léčbu. Mírné bolesti v podbřišku jsou většinou přirozenou součástí těhotenství, ale vždy je lepší mít jistotu a zkonzultovat tyto pocity s ošetřujícím gynekologem. Tlak v konečníku může být zmírněn přiměřeným pohybem, správnou stravou a návyky při vyprazdňování. Vážnější zdravotní stavy, jako je mimoděložní těhotenství, vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Snažte se být informovaní a vyhledávejte lékařskou pomoc, pokud se objeví znepokojivější příznaky.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Patrik
Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, psychologie rozhodování, investice i osobní rozvoj. Mojí prací je digitál, internet a marketing. Moje pracovní pozice je SEO konzultant a marketingový stratég, což dělám již nějaký čas na volné noze. Spolupracuji v rámci konzultací na vybraných větších online projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz, minder.cz nebo zakeri.cz.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Tělo