Nezařazené

Barvy duhy a proč zrovna tyto?

Duha není v naší zeměpisné oblasti nic neobvyklého. Na pohled příjemný jev, který nejčastěji pozorujeme v letních měsících během slabších dešťů. Za touto oku lahodící podívanou stojí poměrně jednoduchý princip, který si vysvětlíme níže v tomto článku. Znáte všechny barvy duhy a víte, čím jsou dané? Pojďme si to společně ověřit.

Co je vlastně duha?

Duha je fotometeor – laicky řečeno optický jev. Projevující se jako skupina souběžných barevných pruhů, nejčastěji ve tvaru oblouků, které vznikají tím, že se láme a odráží sluneční světlo na vodních kapkách v atmosféře. Stejný jev může nastat i se světlem měsíčním. Jeho výskyt je ovšem podstatně víc vzácný ale zato působivější. Taková duha se totiž většinou projeví jako kruh kolem nočního měsíce. Nicméně i tento jev je možné pozorovat na našem území.

Měsíční duha

Barvy Duhy: Kolik a jaké to jsou?

Pokud je vaše odpověď sedm, potom máte pravdu. Ovšem jasných sedm barev nelze vždy pozorovat pouhým okem. A které to jsou? Červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá, indigová a fialová. A proč právě tyto? Na tuto otázku najdeme odpověď ve fyzice. Jedná se totiž o základní barvy barevného spektra. Právě na tyto barvy se totiž rozkládá sluneční světlo, pomocí kapek vody jak jsme si již vysvětlili výše.

Barvy duhy - lom světla

Proč je uvnitř duhy obloha světlejší?

Povšimněme si rozdílu mezi oblohou uvnitř a vně duhového oblouku. Studujeme-li ohyb slunečního světla na kapkách, zaznamenáme, že mnoho paprsků vystupuje pod úhly menšími, než je duhový paprsek, ale v podstatě žádné, pod úhlem větším, než tento paprsek. Hodně světla je tedy uvnitř duhy, ale málo mimo ni. Protože toto světlo je směsí všech barev duhy, je bílé.

Duha a několik zajímavostí

  • Nejstarší dochované poznatky o duze se datují již 350 let před naším letopočtem. Za těmito poznatky stojí Aristoteles.
  • Největší zásluhu na vysvětlení duhy má v 17. století český fyzik a lékař Jan Marcus Marci. Tedy skoro 2000 let po Aristotelovi.
  • Pokud je pozorovatel duhy např. v balónu nebo letadle, může někdy spatřit duhu i jako celý uzavřený kruh.
  • Při brzkém svítání či pozdním západu slunce lze pozorovat takzvanou „červenou duhu“.
  • V norské mytologii je vnímána jako most mezi nebem a zemí.
  • Židovsko-křesťanské tradice ji často považovali za smlouvu mezi lidmi a bohem, že už nemůže povodní zničit svět.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Tom Kalous
Zajímám se o finance, peníze, investice a pojištění. Baví mě řešit problémy lidí v oblasti peněz a finančnictví. Celoživotně se v tomto tématu vzdělávám.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *