TěloZdraví

Bolest zad: Fakta, tipy –⁠ jak se jí zbavit nadobro?

Pomoci od bolesti zad si můžete i v pohodlí domova. Ať už trpíte bolestí chronickou či akutní, máme pro Vás tipy, jak s ní zatočit. Mimo jiné se dozvíte, jak při sedavém zaměstnání vyřešit bolesti páteře a okolních svalů.

Nejrychlejší možnosti boje proti bolesti zad

Svalstvo v okolí páteře většinou bolí proto, že je přetížené v důsledku vadného držení těla. A když jsou svaly přetížené, nejlépe jim ulevíte relaxací. Uvolnění se dá provést například vhodným protažením, masáží, či lokálním nahřátím.

Vhodně zvolené protahovací a mobilizační cviky Vám mohou přinést okamžitou úlevu, ale mohou sloužit také jako skvělá a dlouhodobá prevence bolestí pohybového aparátu. U cvičení je důležité nepospíchat, dýchat a respektovat hranice svého těla. Cvičit lze buď na podložce na zemi, nebo si můžete vzít na pomoc nejrůznější cvičební pomůcky jako například roller (masážní válec) nebo gymball (velký gymnastický míč).

Co se týče promasírování bolavých svalů, v domácím prostředí můžete opět využít pomůcky, kterými mohou být třeba masážní míčky, válce, akupresurní podložky a mnoho dalších.

Samozřejmě lze poprosit i členy Vaší domácnosti, aby Vám ztuhlé svaly namasírovaly. Tady však pozor, masírovat neumí každý a první volba by měla padnout na vyškolené profesionály.

Další účinný způsob, jak uvolnit svaly, je lokální prohřátí. Teplem se tkáně prokrví a relaxují. Často právě tato jednouchá metoda přinese okamžitou úlevu. Zkuste sáhnout po nahřívacích polštářcích, elektrických poduškách, nebo lavathermu.

Teplo by mělo být vždy suché a lokalizované na oblast bolesti. Naložit se do horké vany je tedy chyba!

A proč ne horká koupel? Kvůli teplotnímu šoku, který nastane, až z vany vylezete. Svaly se naopak ještě více stáhnou a zatuhnou – přirozená obranná reakce na prudký pokles teploty. Suché teplo Vám zajistí mnohem delší efekt prohřátí tkání.

Bolest chronická vs. akutní

Rozeznat chronickou bolest od akutní je velmi důležité! Ke každé by se mělo přistupovat jinak a metody, jak si od bolesti ulevit, jsou u těchto dvou případů diametrálně odlišné.

Chronické bolesti

Ty si budujeme měsíce, roky, desetiletí. A jelikož mají takto dlouhodobě tvořený základ (příčinu), je mnohem náročnější se jich zbavit. Na rozdíl od akutních bolestí nejsou tak prudké, výrazné, nesnesitelné. Proto se stává, že je přehlížíme a potíže se plíživě zhoršují a zhoršují. Pokud trpíte chronickou bolestí zad, na krátkou dobu si určitě můžete ulevit pomocí výše zmíněných metod. Uvědomte si však, že úleva nepotrvá déle než pár dní, jelikož neřešíte příčinu, ale pouhý důsledek.

A jak se tedy těchto dlouhodobých bolestí zbavit? Najděte a vyřešte příčinu. Takové terapie už jsou samozřejmě na delší čas, ale bolesti se poté už nevracejí! Univerzální recept? Pohyb! Můžete se například zaměřit na posílení svalů HSS (hlubokého stabilizačního systému). Tím docílíte toho, že na držení těla se bude podílet více svalových skupin a tím pádem nebudete přetěžovat pouze jednu oblast – nejčastěji zádové svalstvo. Dále se zaměřte na ergonomii práce, držení těla u různých denních činností. Zkuste občas sami sebe „načapat“ a opravit to, jak zrovna sedíte, stojíte, nebo jdete.

Díky správnému držení těla vás nebudou bolet záda!
Zdroj: www.123rf.com

Akutní bolesti

Trpíte-li akutní bolestí, rozhodně se nesnažte oblast nijak promačkávat, masírovat. Také cvičení je v tomto případě kontraproduktivní. U akutních stavů je klíčový klid. Lehněte si tak, aby pro Vás poloha byla co nejméně bolestivá a nahřejte si oblast bolesti suchým teplem (viz výše). Nebojte se v tomto případě využít analgetických či hřejivých mastí. Pokud je bolest nesnesitelná, můžete si vzít i prášek proti bolesti. V první řadě se snažte bolest utlumit natolik, abyste se byli schopni uvolnit. Pokud se budete snažit přemoci bolest a pokračovat v běžných aktivitách, stav se jen zhorší.

Respektujte hranice svého těla a poslouchejte ho. Dva dny stoprocentního klidového režimu jsou nakonec lepší než měsíc zbavování se bolestí. Dopřejte svému tělu pauzu, když si o ni říká. Vyhýbejte se chladu, prudkým pohybům i stresu. Emocionální napětí se promítá i do toho svalového.

Bolest způsobená sedavým zaměstnáním

Trávíte hodiny v sedě? Velmi příjemně zádům a páteři ulevíte tak, že setrváte v opačné pozici, než ve které jste většinu dne. U sedavého zaměstnání máte záda spíše zakulacená, hrudník uzavřený a hlavu předsunutou před zbytkem těla. Skvělé uvolnění tedy spočívá v uvedení těla do pozice opačné. Lehněte si zády na gymball, rozpažte a uvolněte hlavu. Hrudník a prsní svaly se takto krásně protáhnou, krční páteř napřímí a celému tělu se uleví. Zkuste si určit v práci pravidelné intervaly, kdy budete měnit pozici těla, nebo se půjdete na pár minut projít a protáhnout. Našemu tělu nejvíce vadí dlouhodobé setrvání v jedné poloze. Najděte si účinné cviky na protažení a posílení svalů.

Dále si uvědomte, co dělají Vaše nohy, když sedíte. Jsou jen ta někde odložené? Opíráte se o ně? jsou vůbec na zemi? Nohy bychom měli používat, i když sedíme. Opřete se o ně a mějte zatížená celá chodidla. Opěrné síly se tak rozdělí do více částí těla a záda už nebudou to jediné, co Vás drží ve vzpřímení.

Kromě nohou můžete upravit i držení hlavy. Hlava patří nad hrudník, ne před něj. Sedněte si zády ke stěně a opřete si hlavou i lopatkami zároveň. Bradu při tom stahujte spíše dolu. Toto „zasunutí“ hlavy zpět nad hrudník poté můžete zkoušet i bez stěny.

Syndrom SMSkového krku

Nadměrné naklánění hlavy nad telefon může způsobit bolesti páteře.
Zdroj: www.spineaz.com

Už jste slyšely o tzv. esemeskovém krku či o texting neck syndrome? Jedná se o bolesti krční páteře vzniklé častým nakláněním hlavy nad mobilním telefonem. Hlava je držena po dlouhou dobu v pozici, kdy svaly kru musí vynakládat mnohonásobně vyšší aktivitu, než když je hlava napřímená nad tělem. Svaly se mohou časem unavit natolik, že svoji funkci nezvládnou vykonat a do ohrožení se dostávají vazy, ploténky i samotné obratle.

Pro svoji ochranu tedy dbejte na to, abyste se nad telefonem neskláněli, ale koukali na něj s napřímenou páteří.

Přemýšlejte nad svým tělem, co vše pro Vás dělá a co pro něj můžete udělat vy. Vyhněte se nepříjemným bolestem a snažte se vnímat, jak své tělo používáte. Nikdy není pozdě na to, něco změnit.

Přečtěte si také, jak vyzrát na únavu nebo o dietě bez pečiva.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
MisaB
Ráda udržuji svůj život pestrý a v pohybu. Jako student jsem prošla školou sportovní, uměleckou i zdravotní. V současnosti se chci věnovat zkrátka všemu. Má realizace formou psaní je nejčerstvější, zatím v plenkách, a já se moc těším na čas strávený s tímto novým miminkem.

    Komentování není možné.

    Více:Tělo